Odzież, sprzęt u akcesoria niezbędne podczas dłuższych, wiosennych wypraw trekkingowych

0
472
dziewczyna trekking
Trekking po górach może być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu | fot.: stock.adobe.com

Trekking to forma aktywności z każdym rokiem zyskująca na popularności. Długie marsze po terenach górskich są świetną okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu razem z rodziną, czy znajomymi. Jednak przed każdym wyjściem na dłuższą wycieczkę należy się odpowiednio do niej przygotować i zadbać o bezpieczeństwo. Jakie są niezbędne elementy ekwipunku turysty poruszającego się po górach?

Dobre obuwie – podstawą udanego trekkingu

Nawet najbardziej zapalonego amatora górskich wędrówek pęcherze i otarcia zniechęcą do dalszego marszu. Dlatego tak ważny jest zakup idealnie dopasowanej pary butów. Odwiecznym dylematem podczas zakupu obuwia trekkingowe jest wybór długości cholewki. W sezonie wiosennym lepiej sprawdzą się modele przed kostkę. Są one lżejsze, dzięki czemu usprawniają marsz i pozwalają na zwiększenie jego tempa. Jednocześnie, jeżeli są prawidłowo dopasowane – równie dobrze jak buty wysokie – stabilizują kostkę. Ważne jest to, aby buty były wykonane z nieprzemakalnych materiałów oraz miały podeszwę dopasowaną do rzeźby terenu występującej na zaplanowanej trasie. 

Jaką odzież wybrać w sezonie wiosennym?

Wiosenna pogoda w górach bywa zmienna. Dlatego złotą receptą będzie ubiór „na cebulkę”. Warto zaopatrzyć się w bieliznę termiczną, ponieważ w wyższych partiach gór temperatura może być na prawdę niska. Warto zdecydować się także na zakup spodni przeznaczonych do trekkingu. Bedą one wykonane z materiału, który w ekspresowym tempie wysycha. Dzięki temu doskonale sprawdzą się nawet podczas deszczowej pogody. Dodatkowym atutem może być wybór modelu 2 w 1 – czyli spodni z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu, w pełnym słońcu można korzystać ze spodenek. Aby zapewnić sobie komfort podczas długiego marszu koszulka także powinna być wykonana z tkaniny szybkoschnącej. Obowiązkowym elementem stroju jest kurtka przeciwdeszczowa oraz polar (bądź bluza). Podczas zakupów warto dołożyć kilka groszy i wybrać ubrania renomowanych firm, które od wielu lat działają na rynku. Dzięki temu odzież będzie służyć i spełniać swoje funkcje przez wiele sezonów. 

Niezbędne wyposażenie każdego turystycznego plecaka

Niezwykle istotny jest także wybór odpowiedniego plecaka. Powinien być on dopasowany pojemnością do potrzeb użytkownika oraz prawidłowo wyregulowany. Nie bez znaczenia jest ułożenie rzeczy – ciężar powinien rozkładać się równomiernie, aby nie przeciążać kręgosłupa. W każdym plecaku powinien znaleźć się prowiant na drogę – nigdy nie wiadomo czy nawet na zaplanowanym przystanku uda się kupić posiłek, skarpety na zmianę i mapa. Warto wziąć ze sobą również latarkę, a przede wszystkim apteczkę pierwszej pomocy. Ze szczególnym uwzględnieniem dużej ilości plastrów.

Trekking po górach może być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Należy jednak porządnie się do niego przygotować, sprawdzić prognozę pogody i dokładnie zaplanować trasę. Nie bez znaczenia jest też zaopatrzenie się w odpowiedni ekwipunek. Stosowny ubiór oraz posiadanie przy sobie potrzebnych przedmiotów sprawią, że wycieczka będzie czystą przyjemnością.

OŁĘ