Zanzibar – tajemniczy raj

0
949
Zanzibar Tanzania
Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar. Należy w całości do Tanzanii i wchodzi w skład jej autonomicznej części, Zanzibaru | fot.: Fotolia

Odurzające piękno i spokój. Po błękitnej lagunie powoli przesuwa się łudź rybacka, spokój wręcz niebiański, rajski niczym eden. Zanzibar to mieszanka kultur, hinduska, arabska i afrykańska mozaika. Złota plaża i lazurowe wody, pyszne jedzenie kipiące orientalnymi przyprawami. Zapewni nam to wszystko niezmącony relaks. Zanzibar tajemnicza afrykańska wyspa, kulturowy tygiel, i rajski niezmącony relaks.

Smaki wyspy

Bogata kultura tej wyspy wpłynęła na smaki jej kuchni. Wpływy kuchni arabskiej, hinduskiej i lokalnej afrykańskiej widać na każdym kroku. Jest to wspaniałe miejsce dla kochających przyprawy, chyba nigdzie na świecie ich smak nie jest tak intensywny i wyjątkowy. Kiedy idziemy wieczorem alejką blisko plaży, mając w pamięci jeszcze błękit morza i szum fal, dochodzą nas te wszystkie egzotyczne zapachy unoszące się nad rusztami, to doznajemy wtedy odurzającego uczucia.

Rajska oferta

Zdjęcia plaż Zanzibaru robią niezwykłe wrażenie ukazując nam rajskie pejzaże. Jednak nawet one nie oddają w pełni poczucia tego niezwykłego relaksu jaki daje połączanie laguny, błękitu nieba i tego spokoju jaki niesie ze sobą relaks pod palmami. Jest to niezwykłe doznanie, prawdziwie rajskiej wyspy. Oferta i piękno tych miejsc wryje się nam głęboko w podświadomość, wspomnienia opromieniać nas będą niezapomnianym poczuciem relaksu. Połączenie tych wszystkich doznań kulinarnych i wizualnych niejedną osobę wprawi w osłupienie.

Tajemnicze wnętrze

Dla osób lubiących mocne doznania fascynujące może być zagłębienie się we wnętrzu wyspy. Szamani w swoich jaskiniach odprawiają tam niezwykłe rytuały, a miejscowi tubylcy żyją w harmonii z naturą. Takie podróże mogą być nieco niebezpieczne lecz dla ludzi lubiących zagłębić się w nieznaną kulturę będą niezwykłym doznaniem, obcowaniem z egzotyką.

Tragiczna historia

Wyspa ta również naznaczona jest bolesną historią, rewolucja z lat siedemdziesiątych wyzwoliła demony drzemiące w ludziach. Wtedy to czarna większość zemściła się za lata upokorzeń na arabskich panach. Do 1910 panowało na wyspie niewolnictwo, mając w pamięci, że to głównie Arabowie zajmowali się handlem niewolnikami, czarni dokonali zemsty. Zginęło tysiące ludzi.

Dla kogo Zanzibar

Miłośnicy relaksu niczym z raju, miłośnicy przygody, spragnieni egzotycznych smaków, fascynaci historią, ci którzy mażą obcować z dzikością Afryki. Niezwykły wręcz relaks, bajkowy klimat, a to wszystko zanurzone w kulturowym tyglu. Kamienice o arabskich konotacjach stylistycznych, meczety położone na rajskiej wyspie, niczym w raju. Wieczorny klimat kulinarnego egzotycznego przepychu, zmieszany z tajemnicą kryjącą się w buszu. Jeżeli ktoś lubi poznawać egzotyczne kultury, to spotka tu Masajów, chętnie ukazujących nam swoje zwyczaje. Wyspa ogólnie rzecz biorąc ma niezwykle relaksujący charakter. Odczuwamy go kiedy spacerując plażą, widzimy rybaków, i ich łodzie sunące po lagunie. Tak daleki od naszego sposób bycia jest wynikiem zmieszania się kultury islamu z tubylczymi wierzeniami, np. aby zawrzeć związek małżeński pan młody musi wnieść w posagu odpowiednią ilość krów. Można często usłyszeć od miejscowej ludności tego typu komplement, że nasza żona musiała nas kosztować wiele krów, są bardzo zdziwieni kiedy im się wyjaśnia, że my nie musimy wnosić w posagu krów. Jest to zupełnie inny świat, wszystko na każdym kroku wydaje się piękne niezwykłe przepełnione, spokojną tajemnicą, okraszoną rajskimi krajobrazami. Tutaj bije nie tylko serce Afryki, tu bije wiele serc, tu bije serce tajemnicy, rajskiej egzotycznej tajemnicy.


SNO