Jak zaparzyć kawę w aeropressie?

0
745
kawa aeropress
Smaczna kawa to tylko ta z ekspresu? Niekoniecznie! Oprócz niego, mamy do dyspozycji także inne urządzenia, naczynia i przyrządy. Aeropress jest jednym z najprostszych zarówno w budowie, jak i obsłudze | fot.: materiał partnera

Jako miłośnik kawy zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do jej zaparzania? Poręczny aeropress może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pierwszy raz widzisz to słowo? Zastanawiasz się co to jest aeropress i jak przygotowuje się w nim kawę? Sprawdź, dlaczego warto go mieć w swoim domu i w jaki sposób działa?

Jak działa aeropress?

Smaczna kawa to tylko ta z ekspresu? Niekoniecznie! Oprócz niego, mamy do dyspozycji także inne urządzenia, naczynia i przyrządy. Aeropress jest jednym z najprostszych zarówno w budowie, jak i obsłudze, narządzeniem do zaparzania kawy. Działa poprzez oddzielanie jednej substancji od drugiej – drobin zmielonej kawy od naparu. W przeciwieństwie do kawiarki nie gotujemy w nim niczego, ale zalewamy zmieloną kawę gorącą wodą. Znajdujący się w środku tłok z filtrem pomaga natomiast oddzielić fusy od kawy w sposób mechaniczny.

Plusy posiadania

Aeropress to świetne rozwiązanie nie tylko dla kawowych gadżeciarzy. Zajmuje niewielką ilość miejsca, zatem doskonale sprawdzi się w małej kuchni. Dzięki niemu wypijesz swoją ulubioną kawę bez obawy o to, że do twoich ust trafią niesmaczne fusy. Kolejną zaletą aeropressu jest łatwość w jego czyszczeniu – możesz dokładnie i bez większego wysiłku umyć go w kuchennym zlewie. Zużyte, zmielone ziarna możesz natomiast wykorzystać np. jako nawóz do roślin lubiących kwaśne podłoże lub do wykonania domowego peelingu skóry. 

Jak parzyć kawę?

Chyba każdy, kto kiedykolwiek parzył sobie kawę, wie, że najlepiej robić to gorącą wodą, która nie powinna jednak być wrząca. Nie inaczej jest w aeropressie. Jeżeli twoja kawa jest w ziarnach, nie zapomnij o zmieleniu jej przed zaparzeniem. Po zalaniu kawy gorącą wodą odczekaj kilka minut, by porządnie się zaparzyła, a następnie stłocz fusy. Przelej napój do szklanek, filiżanek lub kubków, dodaj ulubione dodatki (mleko – krowie lub roślinne, cynamon, syropy) i ciesz się pyszną kawą.

Kawiarki i ekspresy

Istnieją różne sposoby zaparzania kawy. Na rynku dostępne są także różne zaparzacze do kawy, dzięki którym możemy cieszyć się naszym ulubionym napojem. Jednym z nich jest kawiarka – gotujemy w niej kawę, która pod wpływem ciśnienia przedostaje się w górną część naczynia (sam napar, bez fusów). Oprócz tego możemy wybrać ekspres, który po wybraniu odpowiedniego przycisku na panelu „samodzielnie” przygotowuje napar. Wiele z nich posiada także wbudowane spieniacze do mleka, jednak można zakupić do tego osobne urządzenie.

Materiał partnera