Kawa organiczna – sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

0
812
zbieranie kawy organicznej
Kawa organiczna musi spełniać szereg wymogów, które dotyczą zarówno sposobu uprawy, jak i przebiegu produkcji | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kawa organiczna to doskonałe rozwiązanie dla prawdziwych smakoszy dbających nie tylko o zdrowie, ale również środowisko naturalne. Jeżeli jednocześnie zależy nam na wyśmienitym smaku i aromacie kawy wynikających z ekologicznych upraw, warto sięgnąć po produkty z certyfikatem organic. Jak wytwarza się taką kawę i czym się różni od tradycyjnej?

Czym jest kawa organiczna?

Kawa organiczna musi spełniać szereg wymogów, które dotyczą zarówno sposobu uprawy, jak i przebiegu produkcji. Powstaje bez wykorzystania substancji chemicznych, takich jak pestycydy czy sztuczne nawozy. Co więcej – jej przygotowanie to efekt przemyślanej, długofalowej strategii. Niewielu wie, że teren upraw powinien być wolny od chemicznych ulepszaczy na kilka lat wstecz, zanim zostaną zasadzone na nim krzewy kawowca. Na plantacjach ekologicznej kawy również próżno szukać preparatów grzybobójczych i owadobójczych.

Przestrzeganie restrykcyjnych zasad przez plantatorów umożliwia uzyskanie specjalnego certyfikatu dla danej uprawy. Jednym z wymogów jest również oddzielanie produktów organicznych od niecertyfikowanych podczas pakowania i transportu. Plantacje kawy organicznej podlegają także kontrolom jakości, które weryfikują przebieg procesu wytwarzania kawy.

Jak powstaje kawa na plantacjach ekologicznych?

Terenami najbardziej sprzyjającymi uprawie kawy są Peru, Meksyk, Kolumbia i Honduras. Aż 3/4 światowej produkcji kawy organicznej pochodzi właśnie z Ameryki Łacińskiej. Kawowiec jest rośliną bardzo wrażliwą na zmianę warunków otoczenia. Plantacje zlokalizowane są na ocienionych terenach – ochronę przed słońcem tworzy naturalna roślinność, najczęściej drzewa, stanowiące dużą część terenów państw zaangażowanych w uprawę organicznej kawy. Co więcej, ekologiczne plantacje stanowią schronienie dla innych gatunków roślin oraz zwierząt, dążąc do zachowania równowagi w ekosystemie.

Co ma wpływ na końcowy smak kawy?

Wybierając organiczną kawę pochodząca od certyfikowanych producentów, takich jak np. NESCAFÉ® Dolce Gusto®, możemy mieć pewność jej wysokiej jakości i walorów. Brak substancji chemicznych wpływa na doznania smakowe, a różnice są wyczuwalne tuż po zaparzeniu kawy. Czym jeszcze wyróżnia się kawa organiczna? Ma przede wszystkim bogatszy i bardziej wyrazisty smak i aromat. Tego rodzaju kawy różnią się w smaku od tych tradycyjnych, dlatego mogą stanowić dla nich ciekawą alternatywę.

Kapsułki do kawy NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Kolekcja kaw organicznych NESCAFÉ® Dolce Gusto® powstaje z wyselekcjonowanych ziaren arabiki i robusty, pochodzących z upraw ekologicznych w Peru, Hondurasie, Meksyku i Kolumbii. Zbilansowany smak z delikatnymi słodkimi nutami uzyskuje się poprzez staranne zbieranie w pełni dojrzałych owoców. Najbardziej popularną odmianą kawy jest arabika – kawowce wymagają specjalnych warunków uprawy, dużej wilgotności i żyznej, często wulkanicznej gleby. Otoczenie bujnego lasu tropikalnego pozwala na uzyskanie szczególnych nut smakowych. Kapsułki do kawy NESCAFÉ® Dolce Gusto® zachowują świeżość i aromat dzięki hermetycznemu zamknięciu, a ich wybór to zupełnie nowe spojrzenie na smak i aromat kawy!


Materiał partnera zewnętrznego