Napój owsiany – doskonała alternatywa dla mleka krowiego

0
593
napój roślinny w szklance
Napój owsiany jest neutralny i lekko słodki w smaku, ma delikatnie kremowy odcień, a swoją konsystencją przypomina mleko krowie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mleko owsiane to zwyczajowa nazwa napoju owsianego, który coraz częściej trafia do naszych kuchni. To doskonała propozycja dla wegan i wegetarian, a także osób nadwrażliwych na laktozę – cukier mleka krowiego. Mleko owsiane ma inny skład od krowiego, jednak można w nim znaleźć wiele cennych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety.

Napój owsiany – alternatywna propozycja dla mleka krowiego

Mleko owsiane to wegański napój powstający na bazie ziaren owsa. Zgodnie z poprawną nomenklaturą produkt ten nie jest mlekiem, a napojem roślinnym, ponieważ nie pochodzi od ssaków. Na opakowaniu znajdziesz więc zawsze nazwę napój owsiany.

Napój owsiany jest neutralny i lekko słodki w smaku, ma delikatnie kremowy odcień, a swoją konsystencją przypomina mleko krowie. Jest jednak nieco rzadszy i bardziej przezroczysty od mleka ssaków. Co wyróżnia go na tle innych napojów roślinnych? Mleko owsiane jest pozbawione typowego dla mlek roślinnych posmaku fasolowego (mleko sojowe) lub orzechowego (mleka z różnych orzechów). Neutralność ta sprawia, że napój owsiany jest coraz częściej wybierany przez konsumentów podczas przygotowywania kawy, ciast, ciasteczek, naleśników lub placków.

Odkryj korzyści spożywania mleka owsianego – dlaczego warto?

Idąc z duchem czasu, mleko owsiane oferuje już niemal każdy lepiej wyposażony sklep spożywczy. Produkt ten stanowi doskonałą propozycję dla wegan i wegetarian, ale też dla osób mających problemy z trawieniem wspomnianej laktozy i glutenu. Owies jako zboże nie zawiera glutenu, a jego śladowe ilości w napoju mogą wynikać jedynie z zanieczyszczenia na etapie produkcyjnym, o czym każda dobra firma informuje na opakowaniu.

Wprowadzenie mleka owsianego do swojej diety ma wiele zalet. Napój zawiera w swoim składzie tzw. beta-glukany, czyli rodzaj błonnika pokarmowego, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu frakcji LDL we krwi. W 1 filiżance napoju znajduje się ok. 1,2 g beta-glukanu. Coraz częściej napoje roślinne są także fortyfikowane, czyli wzbogacane o dodatkowe źródła witamin i minerałów. Wśród najczęściej dodawanych składników znajdują się witaminy z grupy B, witamina D oraz wapń.

Owsiany napój vs mleko krowie: co wybrać?

Ze względu na podobne zastosowanie mleko krowie i owsiane bywa często ze sobą porównywane. Napój roślinny ma mniejszą zawartość tłuszczu oraz niższą kaloryczność, co może ucieszyć osoby dbające o swoją sylwetkę. Jednocześnie zawiera on mniej białka i więcej węglowodanów od produktu krowiego. Mleko roślinne nie zawiera też cholesterolu, co jest istotne dla osób ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Odkryj najlepsze sklepy z mlekiem owsianym

Dobrej jakości mleko owsiane oferuje już niemalże każdy dobrze wyposażony sklep spożywczy. On-line możesz zakupić je w sklepie bee.pl.

Mleko owsiane: ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje mleko owsiane inka? Cena waha się w przedziale 5-10 zł w zależności od pojemności kartonu. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, postaw na zestawy zawierające kilka opakowań. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza u osób, które stosują napój owsiany na co dzień jako zamiennik mleka krowiego.

Materiał partnera zewnetrznego