Odwieczny problem z bananami – w jakich warunkach przechowywać te owoce?

0
1246
banany w drewnianej skrzynce
Banany długo zachowają świeżość, jeżeli będziemy je przechowywać w temperaturze pokojowej | fot.: stock.adobe.com

Od kiedy w domach zagościły lodówki, nabraliśmy przekonania, iż najlepiej żywność przechowywać właśnie tam. Chłód i stała temperatura powinna utrzymać artykuły spożywcze w nienagannym stanie. Jeśli są to przetwory pochodzenia zwierzęcego, jest to jak najbardziej trafna alternatywa, ale gdy w grę wchodzą różne warzywa i owoce, zaczynamy mieć problem, gdyż nie wiemy, które nadają się do lodówki, a które definitywnie powinny leżeć daleko od chłodziarki.

Gdzie jest miejsce dla bananów?

Przechowywanie bananów w lodówce jest olbrzymim błędem. Zapewne osoby, które spodziewały się wydłużyć im życie, wkładając je do lodówki, naocznie przekonały się, jaki to błąd. Gdy wyjmiemy banany po kilkugodzinnym trzymaniu ich w chłodziarce, gdzie oprócz niskiej temperatury jest też zimne wilgotne powietrze, zobaczymy ich zmienioną skórkę. Zamiast żółtej, czy zielonej, będzie to barwa brunatna. Sczerniałe banany jeszcze możemy zjeść, pod warunkiem, że pod skórką będą barwy kremowej. Natomiast, gdy po zdjęciu skórki miąższ będzie miękki i rdzawy lub beżowy, będzie to znaczyło o ich zepsuciu.

Zgniłe banany nie nadają się do spożycia. A takie robią się niemalże natychmiast po zaaplikowaniu im nienaturalnie niskiej temperatury otoczenia i dużej wilgotności. Jeżeli kupujemy banany na otwartym bazarku w trakcie mrozów, nie przetrzymają się one u nas zbyt długo. Trzeba je bardzo szybko zjadać. Najlepszym miejscem na przechowywanie bananów jest temperatura pokojowa, z dala od innych owoców.

Które banany są tak naprawdę dojrzałe?

Możemy spożywać nawet te w zielonych skórkach, ale takie mają najmniej wartości odżywczych. Jeżeli chcemy, by kupione przez nas zielone banany jak najszybciej dojrzały, wystarczy ulokować je w sąsiedztwie jabłek. Ładnie skórka zżółknie, potem pokryje się brązowymi kropkami. Kropkowane banany są gotowe do spożycia. Mają najwięcej składników odżywczych i naturalnych cukrów. Jeżeli natomiast chcemy opóźnić proces dojrzewania bananów, zostawiamy je opakowane w torebkę foliową.

Najlepiej przyswajalne są banany zmielone w blenderze. Gęsta kremowa masa z dodatkiem słodkich owoców będzie smacznym pożywnym śniadaniem. Dodając wodę lub jogurt czy maślankę, otrzymamy koktajl do picia. Obie opcje są świetną alternatywą na spożycie spiruliny, której zwykle nie wiemy jak przyjmować, gdyż nie zachwyca swym smakiem. W musach i koktajlach bananowych spirulina komponuje się doskonale. W okresie zimowym i wiosennym, kiedy potrzebujemy dogrzać nasze ciała od wewnątrz, możemy z powodzeniem do masy bananowej dodać łyżeczkę mielonego kminku lub na czubku łyżeczki sproszkowanej papryki chili albo kurkumę, imbir bądź gałkę muszkatołową. Proporcje te są na 3 banany średniej wielkości.

Podsumowanie

Banany długo zachowają świeżość, jeżeli będziemy je przechowywać w temperaturze pokojowej. Chcąc wydłużyć ich przydatność do spożycia, trzymamy je owinięte folią spożywczą. Natomiast bez folii lokujemy z dala od innych owoców bądź warzyw. W żadnym wypadku nie wkładamy ich do do lodówki ani zamrażalnika. Jeżeli zależy nam na szybkim dojrzewaniu bananów, wyjmujemy je z opakowania i kładziemy przy nich jabłka (surowe).

BGO