Uprawa kawy w duchu zrównoważonego rozwoju – co to znaczy?

0
596
łyżeczka kawy mielonej
Każda kawa kryje w sobie ciekawą historię, a główną rolę w całym procesie jej uprawy odgrywają ludzie | fot.: materiał partnera

Wysokiej jakości, aromatyczna kawa jest w stanie dostarczyć nam wielu smakowych doznań. Jednak o jej walory trzeba już zadbać na etapie uprawy. Renomowani producenci, np. Nespresso, realizują cały proces w duchu zrównoważonego rozwoju. Co to tak naprawdę oznacza i jak wpływa na jakość kawy?

Uprawy z korzyścią dla środowiska

Wpływ na jakość kawy mają miedzy innymi warunki atmosferyczne panujące w tzw. pasie kawowym, czyli regionach obejmujących m.in. Etiopię, Kenię, Kolumbię, Brazylię, Meksyk, Gwatemalę, Kostarykę, Indie, Indonezję i Wietnam. Kawowce rosną w klimacie subtropikalnym, w którym nie występuje podział na pory roku. Aby zachować swoje właściwości, krzewy wymagają optymalnej wilgotności i wysokich temperatur. Plantacje zakładane są przeważnie na wysokościach pomiędzy 600 a 1800 m n.p.m., w zależności od gatunku – Arabica rośnie na większych wysokościach, jest bardziej wymagająca w uprawie niż Robusta. Kawowce uprawiane są w cieniu drzew (np. bananowców), które dają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wzbogacają glebę, zapobiegają erozji i chronią przed obfitymi opadami deszczu. Dzięki zalesianiu, wiodący producenci wpływają na poprawę stanu środowiska. Dla przykładu Nespresso, w ramach programów na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zmniejszyło ślad węglowy każdej filiżanki aż o 20%.

Wsparcie plantatorów

Każda kawa kryje w sobie ciekawą historię, a główną rolę w całym procesie jej uprawy odgrywają ludzie. Plantatorzy i rolnicy otrzymują wsparcie od Nespresso w postaci reakcji na potrzeby miejscowej ludności i dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, co w efekcie pozwala uzyskać dobre zbiory i lepsze warunki życia plantatorów. Otrzymują oni również dostęp do licznych szkoleń w zakresie zrównoważonej uprawy kawowców, co przekłada się na polepszenie jakości kawy i produktywność plantacji.

Długofalowe inwestycje w lokalną infrastrukturę oznaczają również lepsze wynagrodzenie dla plantatorów za uprawę kawy i promują najlepsze praktyki rolnicze. Dzięki opracowanym programom, oprócz wynagrodzenia, rolnicy otrzymują emeryturę, która zapewni bezpieczeństwo i lepszy byt im i ich rodzinom. Wsparcie lokalnych społeczności jest niezwykle istotne w spełnianiu potrzeb plantatorów i poprawianiu warunków życia w regionach najbardziej dotkniętych biedą. W ramach programów producent kładzie szczególny nacisk na dobre praktyki plantatorskie, co ma korzystny wpływ na ludzi oraz przyczynia się do ochrony środowiska.

Od uprawy do kapsułki Nespresso

O jakości kawy decyduje nie tylko region, w którym jest uprawiana, ale również sposób zbierania owoców kawowców, tzw. wiśni. Praca ludzka ma kluczowe znaczenie w zbiorach – to dzięki niej wysokiej jakości kawa trafia do każdej kapsułki Nespresso. Kawowce osiągają wysokość nawet 2 metrów i wydają wiele owoców kilka razy w roku. Wiśnie są ręcznie zbierane i dokładnie selekcjonowane, co ma ogromny wpływ na smak kawy. Nie mogą być niedojrzałe, ani przejrzałe. Czerwona barwa świadczy o idealnym stopniu dojrzałości. Rolnicy wracają więc nawet kilka razy do tego samego miejsca, ponieważ wiśnie dojrzewają w różnym czasie. Kapsułki Nespresso kryją w sobie wysokiej jakości zmielone ziarna kawy, które muszą przejść długą drogę, aby trafić na sklepową półkę, a z niej – do filiżanki.

Jak chronione są więc walory i unikalny smak kawy? Kapsułki Nespresso są hermetycznie zamknięte, co stanowi odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych – zarówno podczas transportu kawy, jak i jej przechowywania. Uprawa w duchu zrównoważonego rozwoju, a także wykorzystanie innowacyjnych metod produkcji pozwalają zadbać o kawowe doznania na najwyższym poziomie!


Materiał partnera zewnętrznego