Bezprzewodowe ładowanie smartfona

0
804
bezprzewodowe ładowanie smartfona
Sposób ładowania jakim jest ładowanie bezprzewodowe piorunująco popularyzuje się wśród społeczeństwa, a co za tym idzie - na rynek wypuszczanych jest coraz więcej modeli posiadających taką funkcję | fot.: stock.adobe.com

Indykcyjne ładowanie to definitywnie ogromny krok w kierunku komfortu użytkowania naszych telefonów, które oczywiście same są bezprzewodowe. Bez nich większość osób (zwłaszcza młodych) nie wyobraża sobie życia, a przebywanie poza domem długie godziny zmusza do noszenia ze sobą sterty kabli do ładowania. Metoda ładowania indukcyjnego, czyli bezprzewodowego, ma na celu ułatwienie życia i zwiększenie komfortu użytkowania naszych smartfonów. Mimo, że kilka lat temu taki system zasilania naszego sprzętu nie cieszył się zbyt dużą popularnością, dziś coraz więcej telefonów obsługuje taką funkcję i coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z umożliwiających to modeli.

Które marki i modele telefonów obsługują ładowanie bez kabla?

Jedną z flagowych marek oferujących telefony obsługujące ładowanie indukcyjne jest Samsung. Bezprzewodowe ładowanie możliwe jest w najnowszych modelach – Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+ i Samsung Galaxy S10e, ale też w innych, nieco starszych – Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy Note8, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, a nawet Samsung Galaxy S6. Jak widać – Samsung już kilka lat temu zdecydował się na wprowadzenia do wiodącej serii swoich telefonów funkcję ładowania indukcyjnego.

Drugą flagową marką na rynku z tego typu udogodnieniem jest Apple. On jednak swoją przygodę z ładowaniem bez kabla rozpoczął dużo później niż koreański konkurent, stąd węższy katalog modeli oferujących tę funkcję. Znajdziemy ją w: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 plus, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11 i iPhone 11 Pro Max.

Nieco mniej popularny, ale ciągle zyskujący sławę i uznanie Huawei również wypuścił na rynek modele telefonów z możliwością bezprzewodowego ładowania – są to między innymi modele Huawei Mate RS Porshe Design, Huawei Mate 20 Pro i Huawei P30 Pro.

Wbrew pozorom, nie tylko najpopularniejsze marki sięgnęły po technologię ładowania indukcyjnego. W swoich telefonach system ten umieścili również:

  •  LG, w modelach takich jak LG G7 Thinq i LG V30,
  •  Xiaomi, w modelach takich jak Xiaomi Mi 9 Pro 5G, Xiaomi 9 i Xiaomi Mi MIX 3,
  •  Sony Xperia XZ2 Premium i Sony Xperia XZ3,
  •  Nexux 7, Lumia 920, Motorola Driod 4 i HTC Droid DNA.

Do ładowania indukcyjnego potrzebna jest oczywiście odpowiednia ładowarka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu sprzętu. Ładowarki produkowane są nie tylko przez twórców telefonów obsługujących tę funkcję, ale również przez liczne, niszowe firmy. Wybierając ładowarkę dla siebie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na typ technologii zastosowanej w posiadanym przez siebie modelu, oraz dokładnie sprawdzić specyfikację obu sprzętów, by upewnić się, że będą one kompatybilne oraz, że połączenie będzie bezpieczne. Ładowarki indukcyjne występują w postaci klasycznej – w kształcie podstawki, naklejek, ale też instalowane bywają między innymi w lampkach biurkowych blatach, lub samochodowych uchwytach na telefon.

Sposób ładowania jakim jest ładowanie bezprzewodowe piorunująco popularyzuje się wśród społeczeństwa, a co za tym idzie – na rynek wypuszczanych jest coraz więcej modeli posiadających taką funkcję. Istnieje więc szansa, że za kilkanaście lat już wszystkie modele będą posiadały tę funkcję, a ładowanie tradycyjne – za pomocą kabla, zupełnie odejdzie w zapomnienie.

SOL