Coraz nowocześniejsze, coraz ciekawsze, coraz łatwiej dostępne – czyli jakie są dzisiejsze drony i na który model warto postawić?

0
1000
Niewielki biały dron z kamerą
Dron jest bezzałogową maszyną latającą. Często określany jest skrótem UAV, co potocznie można odczytywać jako "bezzałogowiec" | fot.: stock.adobe.com

Drony to prawdziwy wynalazek przyszłości. Spełniają one wiele różnych funkcji i cieszą się szeroką popularnością jako gadżety. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego drona, powinniśmy pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje tych urządzeń, które wyposażone są w różne funkcje i mają różne możliwości. Na co więc zwrócić uwagę przed wyborem drona?

Dron – co to jest?

Dron jest bezzałogową maszyną latającą. Często określany jest skrótem UAV, co potocznie można odczytywać jako „bezzałogowiec”. Dronami określa się także duże samoloty bezzałogowe, jednak w potocznym rozumieniu określenie to stosowane jest do niewielkich ważących nawet kilkaset gramów gadżetów.

Do czego wykorzystywane są drony?

Współcześnie drony pełnią rozliczne funkcje w różnych gałęziach rozrywki, gospodarki i przemysłu. Dlatego główny podział, jaki stosuje się wobec tych urządzeń to drony profesjonalne i amatorskie. Swoją przygodę z tymi urządzeniami można zacząć już w dzieciństwie. Świadczy o tym fakt, że podstawowe drony stają się coraz popularniejszymi prezentami komunijnymi, wypierając laptopy i rowery. Podstawowe drony amatorskie można nabyć już za kilkaset złotych. Do czego jednak mogą one nam posłużyć? Przede wszystkim dzięki nim można wyrobić sobie umiejętność pilotowania takich urządzeń i zorientować się, czy chcemy dalej brnąć w to hobby.

Drony ze średniej półki wyposażone są w kamery. Posiadają także lepsze systemy stabilizacyjne i akumulatory, które pozwalają nawet na piętnaście minut ciągłej zabawy. Dzięki nim możemy nie tylko cieszyć się z latania, ale także tworzyć piękne nagrania. To doskonałe rozwiązania dla osób, które chcą podszkolić w sztuce operatorskiej.

Drony amatorskie z najwyższej półki wyposażone są natomiast w profesjonalne kamery i systemy pokładowe. Są one stosowane na przykład w przemyśle filmowym. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to sprzęt dla osób, które mają już pojęcie o swoim fachu, kosztujący nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak wybrać najlepszego dla siebie drona?

Istnieje wiele kryteriów wyboru drona a większość z nich jest bardzo indywidualna. Zawsze jednak należy zastanowić się jakim budżetem dysponujemy i tym do czego chcemy naszego drona wykorzystywać. Jeżeli jesteśmy na początku drogi i chcemy po prostu cieszyć się zdalnym sterowaniem urządzeniem latającym, możemy spokojnie zdecydować się na bardzo łatwo dostępne i stosunkowo tanie podstawowe modele dronów.

Istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest to na jak długo wystarcza naładowanie akumulatora. Podstawowe urządzenia pozwalają jedynie na kilkuminutowe loty, natomiast te droższe pozostają w powietrzu od kilkunastu minut do nawet pół godziny. Urządzenia wyposażone w kamerę to doskonała propozycja dla kreatywnych osób, które chcą rozwijać w sobie pasję do fotografii i montażu.

Ze względu na coraz szerszą dostępność drony dają nowe możliwości rozwoju i zabawy. Są doskonałym pomysłem na kreatywny prezent oraz fantastyczną opcją dla miłośników nowych technologii.


MDZ