Cyfrowa kamera wideo – jak wybrać najlepszą?

0
2422
Kamera cyfrowa - aparat fotograficzny
Jednym z głównych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest obiektyw. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Cyfrowe kamery wideo to już od dawna produkt, który jest dostępny niemal dla każdego. Zmieniły się nie tylko ceny kamer, ale również ich rozmiary i możliwości. W sklepach możemy znaleźć tak dużo propozycji, że problemem okazuje się wybór rozwiązania najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. Zobaczmy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Obiektyw

Jednym z głównych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest obiektyw. Znaczenie ma jego ogniskowa, jasność oraz zoom.

Ogniskowa mówi nam jaki fragment obrazu będzie się mieścił w obiektywie kamery. Im niższa wartość, tym szerszy kąt i tym lepiej sprawdzi się ona w niewielkich pomieszczeniach.

Jasność to parametr, który jest odpowiedzialny za jakość obrazu. Im niższa wartość, tym lepsza jasność filmu, a tym samym ostrość obrazu.

Zoom to funkcja pozwalająca nam na przybliżanie i oddalanie elementów obrazu. We współczesnych kamerach spotykamy zoom optyczny i cyfrowy. Jeśli zależy nam na jakości to zdecydowanie powinniśmy postawić na zoom optyczny, bo tylko taki nie powoduje utraty jakości obrazu. Zoom cyfrowy z każdym przybliżeniem wywołuje stratę na jakości.

Ekran

Każda cyfrowa kamera wideo jest wyposażona w ekran LCD, który pozwala na bieżąco kontrolować przebieg nagrania. Im większy ekran i o większej rozdzielczości, tym większy komfort korzystania z kamery. Warto również zwrócić uwagę na jasność ekranu – im jaśniejszy, tym lepiej będziemy widzieć obraz w jasny i słoneczny dzień. W niektórych kamerach stosowane są również ekrany dotykowe, co wielu osobom ułatwia obsługę kamery.

Stabilizacja obrazu

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest stabilizacja obrazu, dzięki której eliminowany jest efekt drgań wywoływanych np. przez trzęsące się ręce. W kamerach cyfrowych stosuje się stabilizację optyczną lub elektroniczną. Ta pierwsza jest wynikiem odpowiedniej konstrukcji obiektywu, ta druga zaś wynika z zastosowania odpowiedniego oprogramowania poddającego odpowiedniej obróbce nagrany film.

Jakość nagrania

Współczesne kamery wideo pozwalają nagrywać w jakości SD lub HD. Zdecydowanie lepszą jakość możemy uzyskać dzięki kamerom HD, a jeszcze lepszą dzięki kamerom Full HD czy Ultra HD. Ich wadą jest jednak sporo wyższa cena w porównaniu z kamerami SD.

Pamięć

Obraz nagrywany na kamerze może być zapisywany na urządzeniach wbudowanych: twardych dyskach lub pamięci flash, albo na kartach typu SD. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto poczytać o nich nieco więcej, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb.


Materiał partnera zewnętrznego