Ciekawe rozwiązania w zakresie urządzeń i akcesoriów do przechowywania danych

0
697
chmura przechowywanie danych
To właśnie niezawodność i bezpieczeństwo narzędzi, w których przechowujemy dane, są obecnie najbardziej fundamentalnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę | fot.: stock.adobe.com

Obecnie dane i informacje to najbardziej wartościowe zasoby, które posiadamy my jako osoby prywatne oraz firmy. Sztuką więc jest odpowiednio te dane zdobywać, ale też gromadzić i przechowywać. To właśnie niezawodność i bezpieczeństwo narzędzi, w których przechowujemy dane, są obecnie najbardziej fundamentalnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Bez względu na to, czy mówimy o zdjęciach rodzinnych, pracy magisterskiej czy ważnych dokumentach finansowych firmy, ich utrata może kosztować nas dużo nerwów, ale też pieniędzy i czasu. Dlatego warto sprawdzić, jakie rozwiązania z obszaru przechowywania danych są obecnie dla nas najlepsze.

Najbardziej oczywiste rozwiązanie – dysk komputera i pamięć telefonu

Wiele osób ogranicza się do gromadzenia swoich prywatnych plików w pamięci telefonu lub dysku komputera. To oczywiście najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli nam na szybki dostęp do konkretnej informacji, która akurat teraz jest nam potrzebna. Jest to również rozwiązanie darmowe, gdyż jest nam udostępniane wraz z zakupem urządzenia. Gromadzenie i przechowywanie prywatnych lub firmowych plików na dysku komputera, lub w pamięci telefonu, ma jednak swoje wady. W żaden sposób nie jesteśmy zabezpieczeni na wypadek kradzieży sprzętu.

Oczywiście, nowoczesne technologie umożliwiają nam automatyczne tworzenie kopii zapasowej i przesyłanie danych do chmury (o której będzie za chwile), jednak nie każde urządzenie umożliwia nam taką funkcję. To samo tyczy się niezawodności sprzętu. W przypadku gdy nasz sprzęt ulegnie awarii, a my pilnie będziemy potrzebowali jakiegoś dokumentu, będziemy w takiej sytuacji bezsilni. Dlatego, choć warto trzymać najpotrzebniejsze pliki w pamięci, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci dodatkowego, niezależnego miejsca, w którym będziemy mogli znaleźć dany plik.

Dyski zewnętrzne

Bardzo dobrą alternatywą jest gromadzenie danych na dyskach zewnętrznych. Są to małe urządzenia, które charakteryzują się bardzo dużą pojemnością, liczoną nawet w dziesiątkach terabajtów. Takie małe urządzenie umożliwia nam przechowywanie setek tysięcy zdjęć, które wykonaliśmy na przestrzeni lat. Jest to też idealne urządzenie do gromadzenia innych danych, które mogą być przydatne, jednak w tym momencie nie będziemy potrzebowali do nich dostępu. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę również potencjalną zawodność urządzenia, jednak dużą zaletą jest mała wielkość, która pozwoli nam transportować tysiące plików w zaledwie kieszeni płaszcza.

Chmura

Obecnie najpopularniejszą, najbezpieczniejszą i zdecydowanie najbardziej wygodną formą gromadzenia i przechowywania danych jest wirtualna chmura. Na rynku dostępnych jest wielu dostawców rozwiązań chmurowych, którzy w zależności od naszych potrzeb udostępniają nam praktycznie nieskończoną ilość miejsca. Za popularnością tego rozwiązania przemawia bezpieczeństwo i prywatność naszych danych, a także praktyczność przechowywania plików w chmurze – w każdym momencie możemy otworzyć plik bez względu na to, czy pracujemy na laptopie, smartfonie czy tablecie.


ŁNA