Co to jest Cardano?

0
684
Cardano
Zespół odpowiedzialny za blockchain twierdzi, że pojawiły się już przekonujące przypadki wykorzystania tej technologii w życiu codziennym | fot.: stock.adobe.com

Cardano jest platformą blockchain zabezpieczoną algorytmem „proof-of-stake”. Zespół Cardano twierdzi, że ich celem jest umożliwienie „twórcom, innowatorem i wizjonerom” wprowadzenia pozytywnych zmian o światowym zasięgu. Projekt jest prowadzony w trybie open source, czyli na zasadach wolnego oprogramowania. 

Kolejnym wyznaczonym przez twórców celem jest „redystrybucja władzy z nieprzejrzystych i nie ponoszących konsekwencji struktur z powrotem do jednostek”, co ma pomóc stworzyć bezpieczniejsze i sprawiedliwsze społeczeństwo. By wziąć udział w tym programie, wystarczy nabyć Cardano (nazwa handlowa to ADA). Jednym z najłatwiejszych sposobów na kupienie kryptowaluty jest skorzystanie z usług agregatora brokerów. Jednym z wiodących na rynku jest Bitcoin Revolution ich oprogramowanie to łączy użytkownika z odpowiednimi brokerami i pozwala nabyć kryptowaluty po korzystnych cenach i bez ryzyka utraty środków.

Cardano zostało założone w 2017 roku. Nazwano je na cześć XVI-wiecznego erudyty Gerolamo Cardano pochodzącego z Włoch. Ich natywny token ADA wziął swoją nazwę  od XIX-wiecznej matematyczki Ady Lovelace, powszechnie uznawanej za pierwszą programistkę komputerową na świecie. Token ADA został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał posiadaczom udział w działaniu sieci. Z tego powodu mają oni prawo głosować na wszelkie zmiany zaproponowane w oprogramowaniu.

  1. Kto stworzył Cardano?

Cardano zostało stworzone przez Charlesa Hoskinsona, był on także jednym z założycieli sieci Ethereum. Obecnie jest dyrektorem generalnym IOHK, firmy, która zbudowała blockchain, na którym operuje Cardano.

Gdy udzielał wywiadu dla Crypto Titans, Hoskinson powiedział, że zaangażował się w prace związane z kryptowalutami już w 2011 roku. Wtedy parał się ich wydobyciem i handlem. Mówił, że jego pierwsza profesjonalna styczność z branżą miała miejsce w 2013 roku, kiedy to stworzył kurs o Bitcoinie, w którym wzięło udział ponad 80 000 studentów.

Hoskinson jest nie tylko przedsiębiorcą, ale również matematykiem. W 2020 r. jego firma przekazała ADA o wartości 500 000 USD do laboratorium badawczo-rozwojowemu Blockchain na Uniwersytecie Wyoming.

  1. Informacje ogólne


Zespół odpowiedzialny za blockchain twierdzi, że pojawiły się już przekonujące przypadki wykorzystania tej technologii w życiu codziennym. Ma w końcu ona na celu umożliwienie rozwijania zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów (z zachowaniem modułowości), aby została powszechnie przyjęta, konieczne jest jej wykorzystanie w praktyce.

Cardano jest m.in. używane przez firmy zajmujące się rolnictwem do śledzenia świeżych produktów „od pola do stołu”.  Inne aplikacje zbudowane na platformie umożliwiają np. przechowywanie danych instytucji edukacyjnych w sposób odporny na manipulacje i nieuprawnione zmiany. Sprzedawcy detaliczni i hurtowi korzystają z niego natomiast by ograniczyć i łatwiej wykryć podrabiane towary.

Jeżeli interesuje Cię podobne wykorzystanie tokena ADA lub chcesz po prostu w niego zainwestować z nadzieją na zwiększenie wartości alokowanych środków, najłatwiej skorzystać ze wspomnianych już wcześniej agregatorów. Zautomatyzowany system Bitcoin revolution może połączyć Cię z ofertą renomowanych brokerów. Oprogramowanie ułatwia nie tylko na handel kryptowalutami, ale także akcjami, srebrem, złotem, czy ropą. Niektórzy z brokerów oferują także swoje usługi na rynkach. By uzyskać dostęp do tych funkcji, należy zarejestrować swoje konto na stronie, a następnie wybrać usługi odpowiadające naszym potrzebom.

W sierpniu 2021 r. Charles Hoskinson ogłosił, że wprowadzą hard fork (rozwidlenie) Alonzo, który miał dodać funkcjonalność inteligentnych kontraktów do ich blockchaina. Spowodowało to znaczny wzrost ceny Cardano – aż o 116% w następnym miesiącu. 12 września 2021 r. kiedy rozwidlenie zostało oficjalnie uruchomione, w ciągu 24 godzin wdrożono ponad 100 inteligentnych kontraktów.

  1. Cechy wyróżniające Cardano


Według strony informacyjnej Bitcoin Revolution Cardano jest jednym z największych blockchainów korzystających z mechanizmu konsensusu proof-of-stake, który jest dużo mniej energochłonny niż algorytm proof-of-work, na którym opiera się np. Bitcoin.

Projektanci z dumą zapewnił, że opracowana technologia pozytywnie przeszła proces recenzowanych badań. Oznacza to, że ryzykowne, lub nierozważne pomysły można zakwestionować, zanim zostaną zatwierdzone. Według zespołu Cardano, ten rygor akademicki pomaga zachować spójność, stabilność i trwałość blockchaina – zwiększając szansę na szybkie wykrycie potencjalnych pułapek.

W 2020 roku zespół przeprowadził aktualizację Shelley, miała ona na celu uczynienie blockchaina „od 50 do 100 razy bardziej zdecentralizowanym” niż blockchainy konkurencji. Wtedy Hoskinson przewidywał, że toruje to drogę setkom aplikacji do uruchomienia w ich sieci.

Wprowadzenie na rynek hard forka Alonzo zakończyło erę Shelley i zapoczątkowało fazę Goguen. Dzięki niemu użytkownicy mogą opracowywać i wdrażać inteligentne kontrakty na Cardano i budować natywne zdecentralizowane aplikacji (DApps) na blockchain. Po części dlatego cena Cardano przekroczyła granicę 3 USD. Nadal udaje mu się osiągać lepsze wyniki niż większości konkurencji w ich sektorze. Artykuł Bloomberga podkreśla jak istotne, było dla tego wprowadzenie inteligentnych kontraktów.

Alonzo miał na celu dodanie „programowalności” do sieci. Twórcy porównują uaktualnienie do wprowadzenia JavaScriptu do przeglądarek internetowych. Oprócz obsługi inteligentnych kontraktów i transakcji NFT Cardano może teraz być teraz używany do obsługi zdecentralizowanych giełd.

Mówiąc w skrócie, Alonzo umieszcza Cardano w tej samej klasie co Ethereum. Które jest wiodącym światowym blockchainem, obsługującym również inne aplikacje niż ich natywny token Ether.

  1. Ile Cardano (ADA) jest obecnie w obiegu?


Maksymalna podaż ADA wynosi 45 miliardów. W momencie pisania tego artykułu w obiegu znajduje się 32.04 miliardów. 

Pomiędzy wrześniem 2015 r. a styczniem 2017 r.  odbyło się pięć rund sprzedaży publicznej tokena Cardano. Jego cena podczas sprzedaży przedwstępnej wyniosła 0,0024 USD. Biorąc pod uwagę bieżącą cenę ADA, oznacza to ponad 1000-krotny zwrot inwestycji.

Podział środków:

  • Około 2,5 miliarda ADA trafiło do IOHK po uruchomieniu sieci. 
  • Kolejne 2,1 miliarda ADA przekazano Emergo, międzynarodowej firmie zajmującej się technologią blockchain. Służyła ona jako podmiot założycielski Cardano. 
  • 648 milionów ADA przekazano organizacji non-profit Cardano Foundation. Jej celem jest promowanie platformy i zwiększanie ilości rodzajów codziennego zastosowania tokena.

Ogólnie, około 16% podaży ADA trafiło do twórców projektu, a pozostałe 84% zostało podzielone pomiędzy inwestorów.

  1. Zabezpieczenia sieci Cardano

Cardano jest zabezpieczone „przyjaznym dla środowiska, weryfikowalnym” protokołem PoS (proof-of-stake), o nazwie Ouroboros.

Twórcy projektu twierdzą, że Ouroboros znacznie poprawia bezpieczeństwo sieci, przewyższając nawet te zapewniane przez konsensus PoW, a jednocześnie zużywa znacznie mniej energii. Nawet do czterech razy mniej niż Bitcoin.

Opisują Ouroboros jako mieszaninę unikalnych technologii: zweryfikowanych matematycznie mechanizmów, psychologii behawioralnej i filozofii ekonomicznej. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa celem Ouroboros jest umożliwienie zrównoważonego i etycznego wzrostu.

Materiał partnera