Co to jest Dogecoin?

0
804
Dogecoin
Jak możemy przeczytać na stronie informacyjnej Bitcoin Superstar, 19 grudnia 2013 roku nastąpił pierwszy gwałtowny wzrost wyceny Dogecoina, z 0,00026 USD skoczył do 0,00095 USD | fot.: stock.adobe.com

Dogecoin (DOGE) to token oparty na popularnym internetowym memie „doge”, który zawiera podobiznę Shiba Inu w swoim logo. Dogecoin został początkowo stworzony jako żart. Miał być cyfrową walutą typu open source opartej na modelu peer-to-peer i miał trafić do szerszej społeczności niż Bitcoin. Twórcy, Billy Markus z Portland w stanie Oregon i Jackson Palmer z Sydney w Australii nie chcieli, by była ona połączona z kontrowersyjną przeszłością innych kryptowalut. Dogecoin został oficjalnie wyemitowany 6 grudnia 2013 roku, a w ciągu pierwszego miesiąca stronę dogecoin.com odwiedziło ponad milion internautów.

Jak możemy przeczytać na stronie informacyjnej Bitcoin Superstar, 19 grudnia 2013 roku nastąpił pierwszy gwałtowny wzrost wyceny Dogecoina, z 0,00026 USD skoczył do 0,00095 USD (czyli o ponad 300% w 72 godziny). Nastąpił on w momencie, gdy bitcoin oraz wiele innych kryptowalut traciło na wartości. Powodem była decyzja chińskiego rządu, o zakazie chińskim bankom inwestowanie w bitcoina. Już w trzy dni później Dogecoin spadł o 80% z wyżej wymienionego powodu.

Jednak, w styczniu 2021 roku cena Dogecoina nagle wzrosła o ponad 800% w ciągu 24 godzin! Osiągnęła wtedy historyczny szczyt 0,07 USD. Najprawdopodobniej nastąpiło to w wyniku działań użytkowników Reddita, zachęcony przez Elona Muska (miliardera i inwestora technologicznego). W lutym 2021 roku Dogecoin osiągnął jeszcze wyższą cenę (0,08 USD) po pozytywnych dla kryptowaluty tweetach ze strony Muska, Snoop Dogga i Gene Simmonsa. Co więcej, w marcu właściciel Dallas Mavericks Mark Cuban zapowiedział, że bilety na mecze jego zespołu będzie można kupować za pomocą Dogecoina. W ciągu dwóch dni od jego obwieszczenia przeprowadzono ponad 20 tys. transakcji.

Szczegóły techniczne

  1. Informacje ogólne

Protokół zarządzający Dogecoin w dużej mierze opiera się na  kryptowalucie Litecoin, zasadniczą różnicą jest szybkość przetwarzania bloków. Sieć Dogecoina robi to co minutę, a Litecoina co 2,5 minuty. Dogecoin został wyemitowany z limitem możliwych do wygenerowania tokenów wynoszącym 100 miliardów, co znacznie przewyższało limity najważniejszych kryptowalut w owym czasie. Tę ilość osiągnięto już w połowie 2015 roku i od tamtej pory każdego roku wybijanych jest kolejne 5 miliardów Dogecoinów. Stał się przez to kryptowalutą inflacyjną, w przeciwieństwie do np. bitcoina, który jest deflacyjny i który przestanie generować nagrody po osiągnięciu limitu 21 milionów monet. Stopa inflacji Dogecoina będzie stopniowo się zmniejszać, zaczynając od 5% w 2015 roku do niecałych 4% w 2019, później 3% do 2027 i 2% do 2035 roku.

  1. Jak można wykorzystać Dogecoin?

Historycznie Dogecoin był używany głównie do przyznawania niewielkich nagród na Reddicie i Twitterze, dla użytkowników którzy stworzyli lub udostępnili wysokiej jakości treści. Można także otrzymać Dogecoin, uczestnicząc w społeczności korzystającej z waluty cyfrowej, lub z tzw „kranu” Dogecoin. Kran Dogecoin jest stroną internetową, która daje niewielką ilość Dogecoin za darmo. Ma to służyć jako wprowadzenie do waluty, dzięki nim możesz rozpocząć interakcję ze społecznościami używającymi Dogecoin.

  1. Gdzie można kupić Dogecoin?

Najłatwiej jest skorzystać z usług aregatorów, takich jak np. Bitcoin Superstar, który jest zautomatyzowanym system łączącym użytkowników z renomowanymi brokerami. Co więcej, oprogramowanie wybiera brokerów  u których możemy handlować również akcjami, forex, i towarami, takimi jak srebro, złoto, czy nawet ropa. By zdobyć dostęp do tych wszystkich funkcji, wystarczy się zarejestrować, i sprawdzić które usługi odpowiadają naszym potrzebom.


  1. Inne działania Dogecoin
    1. Rada Doradcza i Fundacja Dogecoin


W 2014 roku członkowie zespołu Dogecoin założyli fundację non-profit, która miała zapewnić wsparcie, ochronę znaków towarowych i ułatwić zarządzanie projektem. Jednak z czasem fundacja ta została rozwiązana.

Jednak, prawdopodobnie w związku z rosnącymi przewidywaniami wyceny tokena, po kilku latach nieaktywności jej działanie zostało wznowione w 2021 r. Ruszyła pod hasłami „wspierania ekosystemu Dogecoin, społeczności i przyszłości Dogecoin Blockchain”. Tym razem, oprócz części pierwotnego zespołu, projekt zasiliło kilku doświadczonych graczy z branży w ramach rady doradców.

Jeśli grupa doradcza składa się z założyciela Dogecoina Billy’ego Markusa, głównego programisty projektu Maxa Kellera, założyciela bardzo popularnej kryptowaluty Ethereum Vitalika Buterina i Elona Muska (reprezentowanego przez szefa biura rodziny Musk, Jareda Birchalla).

Członkowie Rady pełnią różne funkcje. Keller ma za zadanie zapewnić wsparcie techniczne projektu, Markus będzie odpowiedzialny za społeczność i… memy. Buterin, jako doradca ds. blockchain i kryptowalut, a Birchall reprezentuje Elona jako doradca prawny i finansowy.

Pierwszym zadaniem, Rady Doradców będzie zabezpieczenie trzyletniego finansowania, pozwoliłoby ono zatrudnić niewielki personel do pracy nad Dogecoin. Do tej pory, prace w projekcie i ekosystemie wykonywali wolontariusze.

  1. Dobroczynność i promocja

Społeczność Dogecoina wspiera zbiórki dla organizacji charytatywnych oraz realizuje projekty promocyjne. Do największych należą:

  • Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014
  • Doge4Water
  • NASCAR

19.01.2014 powstała zbiórka dla jamajskiej drużyny bobslejowej. Celem było zebranie 50 000 dolarów, aby drużyna mogła wyruszyć na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi. Już w ciągu dwóch dni zebrano 36 000 dolarów, a wycena Dogecoina w stosunku Bitcoina zwiększyła o 50%.

Zachęcony sukcesami akcji z okazji Igrzysk oraz innych mniejszych zbiórek, Dogecoin Foundaiton rozpoczęła współpracę z Charity: Water. Zbiórka miała zostać przeznaczona na budowę tamy na rzece Tana w Kenii. Celem było zebranie 40 000 000 Dogecoinów (przy ówczesnej wycenie ok. 30 000 USD) z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca). Ta kampania również zakończyła się powodzeniem. Datki wpłaciło ponad 4000 osób. Jeden z anonimowych darczyńców, przelał samodzielnie aż 14 000 000 monet (11 000 USD)!

W marcu 2014 r. społeczność zebrała aż 67,8 mln monet (55 000 USD) dla Josha Wise′a, kierowcy startującego w zawodach NASCAR Sprint Cup Series. Wise wystartował w swoim pomalowanym motywami Dogecoina samochodzie o numerze 98, pod dumną nazwą Dogecar lub „Moonrocket”. Wise i jego samochód byli przez omawiani przez komentatorów zdarzenia przez prawie minutę. Podczas niej, prowadzący mówili o kryptowalucie i zbiórce pieniędzy. Wise zajął 20. miejsce, parokrotnie unikając poważnych kolizji podczas wyścigu.

Materiał partnera