Czym wyróżnia się sprzęt dla graczy? Jak dobrać najlepszą mysz i klawiaturę gamingową?

0
865
myszka gamingowa
Przede wszystkim patrzmy na rodzaj myszki - czy jest laserowa czy optyczna | fot.: stock.adobe.com

Do zwykłej pracy z komputerem wystarczą bez żadnego problemu nawet 10-letnia jednostka, monitor, mysz i klawiatura. Taki zestaw pozwoli przeglądać sieć przy pomocy przeglądarki, obsługiwać podstawowe programy biurowe czy oglądać zdjęcia i filmy. Wymagania rosną jednak, jeśli PC ma służyć do grania w gry. Wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie podzespołów, ale także sprzętów do obsługi maszyny.

Dlaczego myszy i klawiatury dla graczy to osobna kategoria sprzętu?

Gry z racji na swoją złożoność wymagają znacznie większej mocy obliczeniowej komputera – dotyczy to w zasadzie każdego podzespołu komputera od procesora przez kartę graficzną po pamięć RAM. Jednak samo uruchomienie gry to dopiero początek na długiej drodze do sukcesu. Chcąc osiągnąć wyższy poziom umiejętności w grze należy spędzić z nią dużo czasu. Okazuje się jednak, że niebagatelne znaczenie mają także urządzenia sterujące – kiepskiej jakości mysz i klawiatura mogą wręcz uniemożliwić pokonanie przeciwnika na podobnym poziomie w grze wieloosobowej. Jeśli gracz wykona dokładny ruch myszą, a ta mimo wszystko przesunie celownik broni z minimalną niedokładnością, może okazać się, że tylko z tego względu oddany strzał będzie niecelny – dotyczy to w zasadzie większości popularnych gier z rywalizacją na pierwszym planie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze myszy gamingowej?

Przede wszystkim patrzmy na rodzaj myszki – czy jest laserowa czy optyczna. Co prawda obie działają na podobnej zasadzie, jednak to mysz laserowa oferuje zdecydowanie większą precyzję odczytywania ruchu, a także pozwala na osiągnięcie wyższej wartości DPI odpowiadającej za szybkość przesuwania kursora po ekranie.

Wielu osobom wydaje się, że najlepiej jest wyposażyć się w mysz bezprzewodową – w końcu to wygoda, brak plączącego się kabla i ograniczenia odległości ręki od komputera (pomijając zasięg łączności). Dla graczy nie jest to wcale dobry wybór. Wszystko sprowadza się bowiem do input laga, czyli w sporym uproszczeniu opóźnienia pomiędzy odczytaniem ruchu myszy przez jej sensor, a przekazaniem informacji do komputera i przesunięcia kursora na ekranie.

W zależności od preferowanego gatunku gier dla niektórych graczy dużo wygodniejsze będą myszki z dodatkowymi przyciskami na obudowie, a dla innych jak najprostsze konstrukcje. Waga, rozmiar, kształt myszy czy też możliwość regulacji tych parametrów to natomiast kwestia subiektywna.

Jak dobrać odpowiednią klawiaturę gamingową?

Najważniejszym elementem klawiatury są – o dziwo! – klawisze. Mogą one być niskie, bądź wysokie, o różnym kształcie, ale podstawowym parametrem jest to, jak one działają. Rozróżniamy bowiem klawiatury membranowe oraz mechaniczne. Dużo częściej spotkamy się z tymi pierwszymi, a ich cena będzie też zauważalnie niższa. Wiąże się to jednak z gorszą jakością przejawiającą się głównie w żywotności, ale często także w szybkości reakcji.

Przełączników mechanicznych jest także cała gama do wyboru, a każde z nich oferują inne doznania. Przykładowo przełączniki red nie mają zbytnio wyczuwalnego momentu wciśnięcia, co natomiast jest dobrze zaznaczone w przełącznikach blue – ma to spore znaczenie chociażby jeśli wykorzystujemy klawiaturę do pisania. Z drugiej strony niebieskie przełączniki są zauważalnie głośniejsze. Jeśli chcemy wyczuć klik pod palcem i nie męczyć domowników hałasem klawiatury powinniśmy postawić na przełączniki brown – a to dopiero trzy rodzaje…

Widać więc doskonale, że gamingowy sprzęt jest naprawdę istotny i ma spore znaczenie w rozgrywce – zwłaszcza jeśli toczy się ona między wieloma graczami. Kupując mysz i klawiaturę dla gracza warto więc spędzić trochę więcej czasu i dobrze rozeznać się w sprzęcie. Niestety lepsza jakość to także wyższa cena i sprzęt gamingowy jest zauważalnie droższy niż zwykłe peryferia biurowe. Ale w końcu czego nie robi się dla wygranych?

BSZ