Tych kilka prostych rozwiązań powinno poprawić wydajność pracy Twojego laptopa

0
540
kobieta pracująca na laptopie
Jeśli używasz laptopa z dyskiem SSD (dysk półprzewodnikowy), czyszczenie dysku twardego może znacznie przyspieszyć działanie | fot.: stock.adobe.com

Jeśli masz laptopa, prawdopodobnie wiesz, że nie zawsze łatwo jest utrzymać go w najwyższej wydajności. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić wydajność swojego laptopa. Oto kilka wskazówek dotyczących poprawy wydajności laptopa.

Oczyść i zdefragmentuj swój dysk twardy

Jeśli używasz laptopa z dyskiem SSD (dysk półprzewodnikowy), czyszczenie dysku twardego może znacznie przyspieszyć działanie. Jednym ze sposobów, aby go wyczyścić, jest usunięcie plików, których już nie potrzebujesz lub nie chcesz. 

Defragmentacja porządkuje pliki przechowywane na dysku twardym, dzięki czemu procesor komputera ma do nich szybszy dostęp, co oznacza, że ładują się szybciej, gdy spróbujesz ich użyć. Dysk twardy można zdefragmentować za pomocą narzędzia Defragmentator dysków w systemie Windows 10 lub pobierając bezpłatny program innej firmy, taki jak np. Auslogics Disk Defrag Free Edition lub Wise Disk Cleaner Free Edition na komputery Mac (ten ostatni jest dobrym wyborem na komputery Mac użytkowników, ponieważ nie wymaga instalacji).

Regularnie aktualizuj sterowniki

Ważne jest, aby wszystkie sterowniki na laptopie były aktualne, ponieważ są one często aktualizowane przez producenta w celu usunięcia błędów i innych problemów, które mogą wpływać na wydajność i stabilność. Jeśli zamiast tego używasz komputera stacjonarnego, powinieneś okresowo sprawdzać strony producentów (lub subskrybować ich biuletyn), aby mógł Cię powiadomił, gdy aktualizacje są dostępne do pobrania.

Aktualizacje obejmują też aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji, takich jak Microsoft Office i Adobe Acrobat Reader. Należy regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji, aby nie przegapić ważnych poprawek zabezpieczeń wydanych przez dostawców. 

Spróbuj usunąć też niepotrzebne oprogramowanie z komputera. Na przykład, jeśli masz zainstalowany na komputerze program antywirusowy, ale nie używasz go lub nawet wiesz, jak go prawidłowo używać, prawdopodobnie spowalnia on Twój komputer. Jeśli okaże się, że w systemie jest zainstalowanych wiele programów, które nie są używane, rozważ ich usunięcie za pomocą narzędzia Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania.

Fizyczne czyszczenie

Usuń kurz wewnątrz laptopa, wdmuchując sprężone powietrze do otworów wentylacyjnych pod klawiaturą i wokół otworów wentylacyjnych na spodzie laptopa. Pomoże to w utrzymaniu chłodniejszych podzespołów, a także upewnij się, że nie ma żadnych cząstek blokujących przepływ powietrza przez obudowę. Ważne jest również, aby upewnić się, że nic nie blokuje wentylatorów wyciągowych na górze procesora lub karty graficznej. Fizyczne czyszczenie laptopa lub komputera stacjonarnego wbrew pozorom może znacznie zwiększyć jego wydajność i w dużym stopniu wpływa na to jak szybko działa nasz komputer.Podsumowanie

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić wydajność swojego laptopa. Jednym z nich jest upewnienie się, że masz zainstalowane najnowsze aktualizacje i sterowniki. Innym jest stosowanie lżejszych aplikacji tam, gdzie to możliwe. Możesz także spróbować oczyścić swój dysk twardy, usuwając nieużywane pliki i programy. Na koniec możesz spróbować ulepszyć system chłodzenia laptopa, czyszcząc otwory wentylacyjne i wentylatory.

PBU