Jak działają najsilniejsze na świecie magnesy neodymowe płytkowe? Oto kilka ciekawostek!

0
910
magnesy neodymowe
Płytkowa wersja tych praktycznych akcesoriów jest niezwykle przydatna w niezliczonych sytuacjach | fot.: stock.adobe.com

Magnesy neodymowe płytkowe są najsilniejszymi magnesami na świecie. Można ich używać do codziennych czynności jak też w konstrukcjach głośników, silników oraz narzędzi elektronicznych. Na początek warto także wspomnieć, że tego typu akcesoria mogą przyciągnąć lub unieść ok. 1000 krotność swojej wagi. To z pewnością imponujący parametr. Jakie jednak jeszcze cechy posiadają magnesy neodymowe i jak wygląda ich ciekawa historia? Oto kilka faktów!

Krótka historia magnesów neodymowych 

Historia magnesów neodymowych płytkowych jak i innych jest ściśle powiązana z odkryciem Austriackiego fizyka, które miało miejsce w 1885 roku. Carl Auer von Welsbach, bo tak nazywał się ów uczony, wynalazł bowiem pierwiastek o nazwie neodym. Odkrycie dokonano poprzez rozdzielenie dydymu na wspomniany neodym i prazeodym.

W połowie lat 80 XX wieku powstały obecnie używane magnesy, ze składem opartym na neodymie, żelazie i borze. Wierzchnia warstwa tych elementów jest pokrywana niklem, cynkiem lub fosforem. Dzięki temu magnes jest dobrze zabezpieczony i wygląda estetycznie. 

Gdzie stosuje się magnesy neodymowe płytkowe?

Podstawowe zastosowanie magnesów neodymowych płytkowych to m.in.:

  • silniki elektryczne,
  • mikrofony i głośniki,
  • zabawki i inne akcesoria,
  • uchwyty magnetyczne,
  • wieszaki i stojaki na noże,
  • magnetyzery do wody,
  • ramki na zdjęcia,
  • branża medyczna,
  • mocowanie elementów w modelarstwie,
  • tworzenie biżuterii,
  • czyszczenie akwariów z zewnątrz,
  • odzież robocza i inne. 

Jak wykorzystać magnesy neodymowe w gospodarstwie domowym?

Magnesy neodymowe płytkowe mogą być używane w domach i mieszkaniach jako praktyczne elementy podtrzymujące sztućce np. na umieszczonych przy kuchence listwie z metalu. W taki sposób łatwo można utrzymać porządek, a akcesoria kuchenne zawsze są pod ręką.

Przy użyciu tego rodzaju elementów można także z powodzeniem umieszczać kartki na lodówce lub mocować plandeki do listew umieszczonych na dużych, lub mniejszych przyczepach. Magnesy neodymowe płytkowe mogą także wspomagać majsterkowiczów w utrzymaniu porządku w przydomowym warsztacie. Przy ich użyciu można bowiem mocować śrubokręty, klucze, śrubki lub dłuta do metalowej listwy umieszczonej na ścianie.

Tego rodzaju elementy mogą być także pomocne w przyczepianiu kluczy od mieszkania w okolicach drzwi wyjściowych. Można ich także używać w formie zabawek edukacyjnych dla dzieci i nastolatków. 

Jak dokładnie działają magnesy neodymowe?

Magnesy neodymowe wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, które skutkuje dużym przyciąganiem. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju magnes nie jest wysoce odporny na temperaturę i używany w zbyt dużym cieple może mieć słabsze właściwości. Ciekawostką jest także to, że nawet najsilniejsze magnesy nie przyciągają niektórych typów metalu. Dotyczy to m.in.: miedź, złoto, srebro, węgiel.

Czym magnesy neodymowe różnią się od ferrytowych?

Różnica polega zarówno na procesie produkcji jak i posiadanych właściwościach. Popularne magnesy ferrytowe są po prostu słabsze i nie można przy ich użyciu przyciągnąć elementów o bardzo dużej wadze. Mają także inny kolor – czarny lub ciemnoszary.

Podsumowując, magnesy neodymowe są szeroko stosowane i popularne zarówno w domach jak i w przemyśle. Siła tych elementów pozwala na przyciąganie dużych i ciężkich detali przy użyciu magnesu w bardzo małym rozmiarze. Płytkowa wersja tych praktycznych akcesoriów jest niezwykle przydatna w niezliczonych sytuacjach. Stylowy wygląd pozwala na umieszczenie ich na lodówce lub w innych miejscach wymagających estetycznych rozwiązań.

Materiał partnera