Jaki aparat oraz obiektywy warto wybrać do makro fotografii?

0
2497
Mężczyzna w lesie robi zdjęcia przyrody
Fotografia makro to robienie zdjęć niewielkim przedmiotom z bliskiej odległości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Otacza nas wspaniały i fascynujący mikroświat, który na co dzień pozostaje ukryty. Często trudno dostrzec gołym okiem jego piękno, ale możemy nauczyć się patrzeć na niego przez obiektyw aparatu. Korzystając z makro fotografii można pokazać liście, źdźbła trawy, mchy, czy niewielkie owady w ich naturalnym środowisku. Jaki aparat oraz obiektyw warto wybrać do makro fotografii?

Na czym polega makro fotografia?

Fotografia makro to robienie zdjęć niewielkim przedmiotom z bliskiej odległości. Najważniejsze do uzyskania pięknego efektu jest odpowiednie odwzorowanie fotografowanego przedmiotu – najlepiej w skali 1:1. Można to osiągnąć, dobierając odpowiedni obiektyw do makro fotografii.

Najlepsze aparaty do fotografii makro

Większość aparatów kompaktowych ma tryb makro, którego możemy używać, gdy chcemy zrobić zdjęcie na przykład motyla w locie. Przed zakupem sprawdźmy szczegółowe parametry techniczne sprzętu oraz zapoznajmy się z artykułem pt.: „Sklep fotograficzny, foto sprzęt i akcesoria fotograficzne dlaczego lepiej wybierać je przez Internet?„, by wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

Jeśli chcemy zainwestować w aparat, który posłuży nam przez lata, wybierzmy lustrzankę cyfrową. Ten sprzęt pozwoli na wykonanie świetnej jakości zdjęć. Do lustrzanki możemy przymocować specjalny obiektyw makro, by móc fotografować mikroświat.

Jaki obiektyw do makrofotografii?

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest skala odwzorowania. W dobrej jakości obiektywie do makro fotografii powinna ona wynosić 1:1. Zadbajmy też o swoją wygodę podczas robienia zdjęć. Czasami będziemy musieli wytrwać w niewygodnej pozycji, by otrzymać idealne, bliskie ujęcie. Dlatego wybierzmy obiektyw o długiej ogniskowej. Od tego parametru zależy, jak blisko obiektu będziemy musieli się znaleźć, by wykonać ostre zdjęcie. Im dłuższa ogniskowa, tym większy dystans można zachować. Zdjęcia makro możemy wykonywać również w domu. Przygotujmy miejsce, korzystając w tym celu z oferty akcesoriów fotograficznych na przykład na profesjonalne tła, którą znajdziemy na stronie: Sklepu fotograficznego – E-oko.pl.

Makrofotografia
W dobrej jakości obiektywie do makro fotografii skala odwzorowania powinna wynosić 1:1. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Makro fotografia to dobry sposób, by spędzać więcej czasu na łonie natury i odkrywać jej piękno. Możemy dzielić tę pasję z całą rodziną, a zdjęcia wykonane dobrym sprzętem będą cieszyć oko i stanowić świetną pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.


Materiał partnera zewnętrznego