Wybór obiektywu fotograficznego. Na co zwrócić uwagę?

0
1742
Obiektyw aparatu w dłoni
Generalnie wybór obiektywu będzie zależał od naszych założeń co do wykonywanych fotografii. | fot.: Adobestock

Obecnie, w czasie swoistego wyścigu zbrojeń w różnych obszarach technologii, także miłośnicy profesjonalnej fotografii, mają do wyboru różnego rodzaju profesjonalny sprzęt do robienia wysokiej jakości zdjęć. Jest to szczególnie widoczne w kategorii obiektywów, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy, ale za to parametry nie mają sobie równych. Jak nie pogubić się w tym gąszczu i wybrać obiektyw najlepszy do swoich potrzeb? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Rodzaje obiektywów

Zazwyczaj kupując aparat w zestawie znajdziemy podstawowy obiektyw, tzw. obiektyw kitowy (kit). Jeśli jednak zajmujemy się fotografią profesjonalnie lub też nasze umiejętności wykraczają poza zwykłe „pstrykanie zdjęć”, kity szybko przestaną nam wystarczać. Wówczas warto poszukać bardziej zaawansowanej technologii.

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kategoryzacji obiektywów wraz z ich przeznaczeniem (bardziej szczegółową charakterystykę przedstawimy w kolejnym akapicie):

  • obiektywy szerokokątne o ogniskowej 16 mm – 35 mm nadadzą się do robienia zdjęć krajobrazów i budynków
  • obiektywy standardowe o ogniskowej 50 mm
  • obiektywy długoogniskowe zwane także teleobiektywami o ogniskowej rozpoczynającej się od 80 mm wzwyż będą przydatne przy robieniu „przybliżeń” z dużej odległości

Jeśli nasze potrzeby są jeszcze mocniej sprecyzowane, dodatkowo możemy skorzystać z rozróżnienia:

  • obiektywy portretowe
  • obiektywy makro – stałoogniskowe, służące do robienia zbliżeń (na przykład kwiatów, małych obiektów czy owadów)
  • obiektywy fisheye/rybie oko – kąt widzenia takiego obiektywu wynosi ok. 180 stopni. Jest to obiektyw ultraszerokokątny, który charakteryzuje się bardzo szerokim kątem widzenia i dużymi zniekształceniami obrazu. Tego typu obiektywy przydają się przy fotografowaniu krajobrazów i tworzeniu różnego rodzaju panoram.

Ogniskowa, czyli to, co najważniejsze

Ogniskowa jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym parametrem obiektywu. Jest to wyrażana w milimetrach odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego, a punktem głównym układu optycznego.

Jeśli zamierzamy kupić obiektyw stałoogniskowy, a więc taki, który – w przeciwieństwie do zoomu nie ma możliwości regulowania odległości obrazu, musimy zdecydować, jaki rodzaj zdjęć będziemy nim wykonywać. Ze względu na wartość ogniskowej, obiektywy dzielimy następująco:

  • szerokokątne – najbardziej uniwersalnymi w tej kategorii są 24 mm (pozwalające na robienie zdjęć krajobrazów, architektury i panoram. Tego typu obiektywem jest np. Sigma A 24 mm f/1.4 DG HSM/Canon dostępny na stronie https://notopstryk.pl/pl/producer/Sigma/10 ) i 35 mm (sprawdzają się przy robieniu zdjęć typu: grupowe portrety, fotografie ślubne, a także zdjęć o charakterze reportażowych, czy sprawozdań z wydarzeń.
  • standardowe, 50 mm, czyli zbliżone do tego, jak widzi ludzkie oko (kąt około 50 stopni). Są przydatne w przypadku robienia portretów czy zdjęć z życia codziennego. To najbardziej popularny i jednocześnie uniwersalny typ obiektywu.
  • teleobiektywy – 85 mm (krótki teleobiektyw, który sprawdza się przy zdjęciach ślubnych, modowych oraz przy robieniu portretów, jego zaletą jest skupienie się na elemencie głównym z rozmyciem tła), 135mm (czyli krótki teleobiektyw sprawdzający się z plenerze i na dużych przestrzeniach, stwarza wrażenie „przybliżenia” obiektu, skupiając się na człowieku lub rzeczy i oddzielając je od tła) oraz 200 mm (najbardziej „specjalistyczny” teleobiektyw sprawdzający się przy zdjęciach z dystansu, fotografowaniu wydarzeń sportowych oraz przyrody).

Generalnie wybór obiektywu będzie zależał od naszych założeń co do wykonywanych fotografii. Szeroki kąt będzie odpowiedni przy próbach uchwycenia obiektu wraz z najbliższym tłem (reportaż, fotografia uliczna). Średni zasięg sprawdzi się przy portretach. Jeśli chcemy oddzielić od siebie pierwszy i drugi plan, użyjmy obiektywu z długimi ogniskowymi.

Poszukując obiektywu idealnego warto także pamiętać o parametrach takich jak jasność obiektywu (im jaśniejszy, tym lepszy) czy skala odwzorowania, szczególnie istotna przy wykonywaniu zdjęć makro. Mając na uwadze wszystkie te czynniki wybierzmy obiektyw dopasowany do rodzaju planowanych sesji oraz najwygodniejszy w użyciu, który zapewni nam satysfakcjonującą i komfortową pracę.


OLI