Kilka słów o tabletach do rysowania

0
4302
tablet graficzny
Coraz większą popularnością cieszy się iPad, który oprócz funkcji standardowego tabletu, w pakiecie z Apple Pencil, można wykorzystać jako urządzenie do rysowania | fot.: stock.adobe.com

Jeszcze do niedawna funkcjonowało przekonanie, że tablet graficzny to narzędzie tylko dla zawodowych grafików i ilustratorów. Poza tym sprzęt był dość drogi i trudny do znalezienia w lokalnych sklepach. Dziś na szczęście już się to zmienia, po to fantastyczne narzędzie, dzięki rozwojowi technologicznemu i zwiększonej dostępności, sięga coraz więcej osób, także tych zupełnie niezwiązanych z profesjonalnym rysowaniem. 

Tablet graficzny – podstawowe rodzaje

Zdecydowana większość tabletów graficznych dostępnych na rynku to urządzenia przeznaczone do rysowania z wykorzystaniem komputera. Na rynku jest obecnie kilku wiodących producentów, jednak samo urządzenie występuje tylko w kilku wariantach. Najprostsze w obsłudze i najbardziej przystępne cenowo są tablety tradycyjne. W ich przypadku rysuje się na tablecie, ale obraz pojawia się na ekranie komputera. Dla osób początkujących może okazać się pewną trudnością rysowanie w innym miejscu, a patrzenie w innym, ale jest to zazwyczaj kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Kolejny rodzaj tabletu to taki z możliwością rysowania bezpośrednio na ekranie. Ta opcja już zdecydowanie częściej jest wybierana przez profesjonalnych ilustratorów i grafików. W grę wchodzi tutaj głównie wysoka rozdzielczość ekranu oraz możliwość jak najdokładniejszego odwzorowania kolorów. Coraz większą popularnością cieszy się iPad, który oprócz funkcji standardowego tabletu, w pakiecie z Apple Pencil, można wykorzystać jako urządzenie do rysowania. Rysowanie za pomocą iPada chyba najbardziej przypomina tradycyjne rysowanie na kartce, a dedykowane mu aplikacje do rysowania są bardzo intuicyjne i niezwykle pomocne w rysowaniu. 

Wybór kontra preferencje

Kluczową sprawą przy podejmowaniu decyzji o zakupie tabletu graficznego jest jego przeznaczenie. Inne pole wyboru ma zawodowy ilustrator, gdzie wielkość i matryca ekranu o jak największej rozdzielczości ma ogromne znaczenie, a inne osoba, która amatorsko zajmuje się rysowaniem. Wraz z coraz większą popularnością nauki i pracy w trybie zdalnym tablety graficzne są bardzo często wykorzystywane np. przez nauczycieli. W takiej sytuacji zdecydowanie wystarczające są najprostsze i jednocześnie tańsze rozwiązania. Osoba, która wykorzystuje tablet do robienia notatek nie potrzebuje dodatkowych funkcji wykrywania nacisku piórka, także pole robocze takiego urządzenia nie musi być zbyt duże. Z kolei pasjonat rysowania doceni kwestie wygody w użytkowaniu iPada, który nie wymaga podłączenia do komputera, jest lekki i z łatwością można zabrać go wszędzie. Zatem przy wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie do czego ma być użytkowany, tylko w taki sposób uda się wykorzystać w pełni jego potencjał. 

Jak w każdej dziedzinie także wśród urządzeń do rysowania rozwój technologii i aktualne trendy wpływają na coraz większy wybór i możliwości. Tablet graficzny do niedawna dedykowany profesjonalistom dziś może używać dosłownie każdy, nawet dziecko. To, co najbardziej się liczy to wydajność, niezawodność i wygoda użytkowania, a dopasowanie konkretnego modelu do preferencji to gwarancja zadowolenia na lata. 

AUO