Eco driving – oszczędna jazda, zasady

0
482
eco driving
Pojęcie eco driving jest bardzo często mylnie utożsamiane z wolniejszą i flegmatyczną jazdą | fot.: stock.aodbe.com

Nie ulega wątpliwości, że oszczędzać można na wiele sposobów. Ograniczenie zbędnych wydatków nierzadko okazuje się zbawienne dla domowego budżetu, więc wiele osób zastanawia się, jak przenieść teoretyczne hasła do codziennego życia. Nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji jest oczywiście przemieszczanie się, chętnie czynione za pomocą aut. Zapewne każdy posiadacz samochodu chciałby ograniczyć wydatki związane z paliwem bez jednoczesnej rezygnacji z aktualnej częstotliwości jazdy. Również możliwość zmniejszenia zużycia części mechanicznych jest dla posiadających uprawnienia do kierowania autem niezwykle istotna. Przeciętny kierowca pokonuje rocznie 15 tysięcy kilometrów, dlatego też warto zapoznać się z zasadami eco driving.  

Czym właściwie jest eco driving? 

Pojęcie eco driving jest bardzo często mylnie utożsamiane z wolniejszą i flegmatyczną jazdą. Tymczasem oszczędnie wcale nie musi oznaczać wolno, a eco driving to nic innego, jak technika ekonomicznej jazdy, która ma za zadanie zapewnić zmniejszenie zużycia paliwa przy równoczesnej maksymalizacji efektywności paliwowej. Kontrolowana w ten sposób jazda może nie tylko znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne pojazdu, ale i przynieść korzyści od 5% do nawet 20% paliwa. To oznacza, że można zaoszczędzić konkretne kwoty, a mianowicie od 700 zł do 1400 zł rocznie na paliwie. Zasady oszczędnej jazdy opierają się przede wszystkim na płynnym i bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Podstawową regułą jest hamowanie silnikiem. Nie wciskamy wówczas sprzęgła, gazu, czy hamulca, a jedynie zdejmujemy nogę z gazu. Dochodzi wtedy do zamknięcia przepustnicy, a w efekcie silnik napędzany jest wyłącznie poprzez energię, którą wytwarzają obracające się koła. Ponadto w ten sposób klocki czy tarcze hamulcowe są mniej eksploatowane.
Należy również pamiętać o utrzymaniu obrotów we właściwym zakresie. Zazwyczaj jest on zaznaczony w pojeździe na obrotomierzu zielonym kolorem. Zmiany biegu należy natomiast dokonać najpóźniej po osiągnięciu 2000 obrotów w silniku Diesla oraz 2500 obrotów w silniku benzynowym. Kolejnym ważnym elementem oszczędnej jazdy jest regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach. Spadek ciśnienia opon zwiększa bowiem spalanie paliwa o 4% a także zmniejsza żywotność opon o nawet 30%. Co ciekawe, do zasad ekonomicznej jazdy należy również korzystanie z nawigacji GPS. Posiadają one zazwyczaj cenne informację o korkach. Wykorzystując objazd można uniknąć korków i zmniejszyć zużycie paliwa. Na koniec warto pamiętać o unikaniu gwałtownego przyspieszania i hamowania, rozważnym korzystaniu z klimatyzacji i wyłączaniu silnika na dłuższym postoju. 

Pozostałe korzyści wynikające z ekologicznej jazdy

Ucinając temat aspektów finansowych, warto również wspomnieć, że eco driving ma realny wpływ na środowisko. Wiążę się to z redukcją szkodliwych dla naszej planety gazów cieplarnianych.Negatywne zmiany klimatyczne postępują od wielu lat, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego warto mieć swój udział w ratowaniu planety. Technika ekonomicznej jazdy jest również bardzo istotna w kontekście bezpieczeństwa, ponieważ dobry stan techniczny pojazdu i uważna obserwacja sytuacji na drodze zmniejsza prawdopodobieństwa spowodowania wypadku. Eco driving zapewnia ponadto większy komfort jazdy, ponieważ pasywne i płynne przemieszczanie się minimalizuje uczucia zmęczenia i pozwala na spędzenie dłuższego czasu w samochodzie

Podsumowujac, eco driving to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą świadomie kontrolować wydatki w codziennych sytuacjach, a także nie jest im obojętny los otaczającego ich świata. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, by później przeznaczyć je na inny istotny cel, ale i poczuć satysfakcję z własnego wkładu w ratowanie naturalnego środowiska. Zasady ekonomicznej jazdy są niezwykle proste, dlatego przy odrobinie dobrej woli, każdy może czerpać korzyści z tej techniki przemieszczania się. Wymaga to zmiany starych nawyków i ćwiczeń, jednak efekty oszczędnej jazdy z pewnością są tego warte. 

WLE