Jak mądrze jeździć autem, żeby zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach?

0
486
Eco Driving
Nie każdy jest zapalonym ekologiem, jednak chyba każdemu zależy na tym, by mniej pieniędzy zostawiać przy każdej wizycie na stacji benzynowej | fot.: stock.adobe.com

Ceny paliwa i napraw potrafią spędzać sen z powiek właścicielom czterech kółek. Niestety, zgodnie z powiedzeniem „co się używa to się zużywa” także i samochód przy regularnej jeździe potrafi był drogi w utrzymaniu. Często nie możemy wpłynąć na to, ile wydamy podczas kolejnego rutynowego przeglądu, bo przy okazji okaże się, że przydałoby się naprawić coś jeszcze. Warto jednak wiedzieć jak należy jeździć, by jak najmniej wydawać na eksploatację auta. 

Modne hasło ecodriving

Nie każdy jest zapalonym ekologiem, jednak chyba każdemu zależy na tym, by mniej pieniędzy zostawiać przy każdej wizycie na stacji benzynowej. Podstawy ecodrivingu zakładają, że jeździmy ekonomicznie, by spalać jak najmniej paliwa, nie oznacza to jednak ślimaczego tempa. Największe spalanie odbywa się podczas gwałtownego przyśpieszania i tzw. „zrywów”, to samo tyczy się ostrego hamowania, które negatywnie wpływa także na większe zużycie hamulców. Zwłaszcza długie trasy warto pokonywać spokojnie i płynnie, tak by móc przewidzieć moment, gdy trzeba zmienić pas czy wyprzedzić inne auta. Wielu kierowców wierzy jeszcze, że zjeżdżając z górki lub hamując muszą wrzucić „na luz”, bo wtedy silnik nic nie pali, a jest to wierutna bzdura. Obroty silnika nadal potrzebują paliwa do pracy, a ilość porównywalna jest do stania w korkach. Pamiętajmy, że zamiast tego warto dostosowywać coraz to niższy bieg. Starajmy się także nie trzymać nogi na sprzęgle podczas stania na światłach, a zmieniając biegi wciskajmy je z kolei do końca. Niedociśnięcie i szybka próba zmiany biegu może uszkadzać skrzynię. Dostosowywać powinniśmy także styl jazdy do stanu nawierzchni i pory dnia. Jadąc wieczorem po nowej trasie nie wiemy, czy droga nie ma dziur przez które będziemy zmuszeni gwałtownie skręcać czy hamować. 

Inwestycja w oszczędzanie

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy jeśli jest to zbędne, jednak co w przypadku gdy jednorazowy wyższy wydatek sprawi, że w przyszłości zaoszczędzimy o wiele więcej i auto posłuży nam dłużej? Bezpieczeństwo i sprawność to priorytet, dlatego regularnie należy sprawdzać stan pojazdu. Dla przykładu za niskie ciśnienie w oponach może zwiększać zużycie paliwa nawet do 10%. Sam stan opon również powinien być dobry i pozwalać na płynną jazdę. Zamiast tego sprawdźmy poziom oleju silnikowego, zwłaszcza w przypadkach osób jeżdżących dużo. Dobrym pomysłem jest także przejście na LPG, co pozwala sporo zaoszczędzić na paliwie, szczególnie podczas dłuższych tras. Jeżeli mamy podejrzenie, że przydałoby się wymienić np. filtr powietrza nie warto tego odkładać na później. Podobnie w przypadku jakichkolwiek podejrzanych odgłosów zgrzytania czy stukania, które zignorowane mogą spowodować większą szkodę lub uszkodzić jeszcze inne elementy. Warto także zadbać o to, by serwis był fachowy i potrafił zaproponować części lepszej jakości niż marne podróbki, które w ogólnym rozrachunku będą droższe przez częstsze naprawy. 

Tak samo jak dbamy o auto, by było sprawna, podobnie warto o tym myśleć również podczas jazdy i przekonać się spróbowania ecodrivingu, który pomoże zadbać nie tylko o stan pojazdu, ale i portfela. Zaoszczędzone fundusze możemy wtedy przeznaczyć na lepsze części lub paliwo dobrej jakości. 

Czytaj także:

WBO