Czy znasz podstawowe zasady ekonomicznej jazdy samochodem?

0
638
Eco driving
Eco driving to poza umiejętnościami technicznymi również zdolność przewidywania oraz bieżąca analiza sytuacji drogowej | fot.: stock.adobe.com

Ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem, czyli ecodriving może stać się udziałem każdego kierowcy. Wystarczy wprowadzić kilka sprawdzonych technik, które w zauważalny sposób zmniejszą spalanie paliwa oraz emisję zanieczyszczeń. Jakie to techniki? Dowiesz się z naszego artykułu.

Płynność jazdy

Jedną z podstawowych zasad prowadzenia pojazdów w stylu eko jest dążenie do jak największej płynności jazdy. Taki styl pociąga za sobą konieczność unikania dużej ilości nagłych hamowań i przyspieszeń. Duże wahania prędkości i tzw. „rwana jazda” to absolutny wróg jazdy w stylu eko. Ilość zbędnych hamowań i przyspieszeń można ograniczyć prowadząc pojazd w sposób przemyślany i na bieżąco analizując sytuację na drodze. Dobrym pomysłem jest korzystanie z tempomatu, jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Należy pamiętać, że częste przyspieszanie i zwalnianie zwiększa spalanie paliwa, a także powoduje szybsze zużycie podzespołów. Chcąc wprowadzić pojęcie ecodrivingu do swojego życia należy dążyć do jak największej płynności jazdy.

Hamowanie silnikiem

Ten rodzaj hamowania to bardzo dobry przyjaciel jazdy w stylu eko. Wielu kierowców zapomina o tym sposobie na ekonomiczne i ekologiczne hamowanie, które pozwala na dużą oszczędność paliwa oraz zwiększa żywotność układu hamulcowego. Hamowanie przy użyciu skrzyni biegów dla rzeszy kierowców to jedyna akceptowalna forma zwalniania pojazdu Warto jednak popracować nad zmianą nawyków, która szybko przyniesie widoczne rezultaty.

Szybkie ruszanie i dynamiczne przyspieszanie

To kolejne złote zasady prowadzenia pojazdów w stylu eko. Konstrukcja nowych samochodów nie wymaga czasochłonnego „rozruszania” silnika podczas którego spalane są dodatkowo duże ilości paliwa. Jednak posiadacze wszystkich rodzajów pojazdów powinni pamiętać, aby ruszać jak najszybciej, po uruchomieniu silnika, unikając niepotrzebnego spalania paliwa. Należy też wyrobić w sobie umiejętność dynamicznego przyspieszania podczas jazdy. Skrócenie czasu w którym nasz pojazd wykazuje szczególnie duże zapotrzebowanie na paliwo (czyli m.in.właśnie podczas przyspieszana) to kolejna złota reguła ecodrivingu.

Przemyślana jazda

Eco driving to poza umiejętnościami technicznymi również zdolność przewidywania oraz  bieżąca analiza sytuacji drogowej. Przemyślana jazda połączona z baczną obserwacją to ważne kroki w stronę skutecznej eko jazdy. Takie umiejętności sprawdzą się między innymi przy dojeżdżaniu do sygnalizacji świetlnej czy też zatorów na drodze. Warto też zaopatrzyć się w GPS lub aplikacje mobilne, które pomogą nam uniknąć niepotrzebnych korków, które dodatkowo generują zużycie paliwa. Podane reguły to tylko niektóre ze sprawdzonych zasad ecodrivingu, które warto zastosować.

Materiał partnera