Jakie działania należy podjąć zaraz po zakupie samochodu?

0
729
zakup samochodu
Nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do Wydziału Komunikacji przyporządkowanego do naszego miejsca zamieszkania, a następnie zarejestrować nasz nowy pojazd| fot.: stock.adobe.com

Zakup samochodu to dla każdego kierowcy bardzo duże przeżycie, głównie ze względu na fakt, że nowym nabytkiem będziemy poruszać się przez co najmniej kilka lat. Wielu z nas po finalizacji transakcji czuje ulgę – w końcu najgorsza część wyboru auta już za nami. Powrót z nowym samochodem to jednak czas wzmożonej pracy nad całkowitym zalegalizowaniem naszego zakupu, a także samego samochodu. Jakie działania powinniśmy podjąć w momencie, gdy nasz nowy samochód dumnie stoi w garażu i czeka na pierwszą przejażdżkę? 

Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji

Nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do Wydziału Komunikacji przyporządkowanego do naszego miejsca zamieszkania, a następnie zarejestrować nasz nowy pojazd. Rejestracja samochodu to na szczęście łatwy proces, który może przedłużyć się jedynie w przypadku, gdy nie dopełnimy pewnych formalności. Do poprawnego zarejestrowania samochodu będziemy potrzebowali wniosku o rejestrację pojazdu, dowodu osobistego, dowodu własności pojazdu w postaci umowy lub faktury, karty pojazdu, dowodu wniesienia opłaty rejestracyjnej oraz dowodu rejestracyjnego. Ten ostatni dokument musi dodatkowo być wyposażony w aktualne badania techniczne samochodu. Bez ważnych badań technicznych urząd może odmówić rejestracji pojazdu. Najczęściej podczas pierwszej wizyty otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny, a po 30 dniach możemy ponownie zgłosić się do urzędu w celu otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego. 

Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC)

Szczególnie istotną formalnością, która musi być zrealizowana przez każdego nowego nabywce, jest zakup ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego samochodu. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, by dopilnować terminów pokrycia ubezpieczenia, gdyż kary i mandaty za brak ubezpieczenia są bardzo dotkliwe. Przykładem może być brak ubezpieczenia na okres dłuższy niż 14 dni, który będzie nas kosztować aż 5600 złotych. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla samochodów osobowych, ale też samochodów ciężarowych oraz motocykli. Ubezpieczenie to chroni kierowcę przed kosztami, które byłyby poniesione przez kierowcę w przypadku uszkodzeń samochodu, który uszkodziliśmy z naszej winy. 

Deklaracja PCC-3

Deklaracja PCC-3 to formalność, której dopilnować powinni wszyscy nabywcy pojazdów używanych, które zostały nabyte od innej osoby fizycznej. Deklaracja ta stanowi nic innego jak deklarację podatkową. Umowa kupna-sprzedaży samochodu, ze względu na swoją cywilnoprawną moc wymaga uiszczenia stosownego podatku od transakcji, który musi ponieść nabywca samochodu. Taką deklarację wraz z zapłatą podatku należy wnieść w terminie 14 dni od zawarcia umowy kupna samochodu, a brak wykonania tego procesu może grozić dużymi karami. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu? Jeśli przedmiot transakcji jest warty więcej niż 1000 złotych, podatek wyniesie 2% realizowanej transakcji. Jeśli natomiast kupujemy samochód o wartości nieprzekraczającej 1000 złotych, deklaracja PCC nie jest konieczna do złożenia. 

ŁNA