Wypożyczalnia samochodów – kiedy warto z niej skorzystać i na co trzeba zwrócić uwagę?

0
588
parking samochodowy
Korzystając z usług wypożyczalni samochodów warto dokładnie sprawdzić warunki, na jakich odbywa się wynajem | fot.: stock.adobe.com

Wakacje, wypad z rodziną lub znajomymi za miasto, zakupy czy wyjazd służbowy – to tylko kilka przykładów sytuacji, w których warto skorzystać z wypożyczalni samochodów. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze – i to nie tylko wśród osób, które na co dzień poruszają się innymi środkami komunikacji. Co trzeba wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie?

Rynek wypożyczalni samochodowych w Polsce staje się coraz bardziej rozwinięty. Klienci mogą korzystać zarówno usług z dużych międzynarodowych, jak i niewielkich lokalnych firm. Podobnie rzecz ma się z rodzajami pojazdów, jakie można wypożyczyć. W tej kwestii także nie powinniśmy mieć powodu do narzekań. Dziś można wypożyczyć w zasadzie każdy pojazd – od niewielkiego miejskiego auta, przez limuzyną, po ciężarówkę.

Wypożyczalnie udostępniają klientom różne typy pojazdów zarówno modele, które najczęściej można spotkać na polskich drogach, jak i rzadkie luksusowe marki czy samochody zabytkowe.

Kiedy warto skorzystać z usług wypożyczalni?

Lista okazji w których warto skorzystać z wypożyczalni samochodów jest długa. Niżej przedstawiamy kilka przykładów. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto rozprawić się z mitem, że wypożyczalnie są głównie dla tych, którzy na nie posiadają własnego auta i na co dzień korzystają z komunikacji publicznej itp. Tak naprawdę stanowią oni tylko część klientów wypożyczalni. Istnieje w bowiem wiele okazji, w których warto własny pojazd zostawić na parkingu i wypożyczyć auto.

 1. Śluby, wesela, wieczory panieńskie oraz inne wydarzenia rodzinne lub firmowe
  Wypożyczanie samochodów na tego typu imprezy to częsta praktyka. Przy tej okazji wiele osób lubi „zaszaleć” i decyduje się na model, którego w normalnych okolicznościach nie miałoby okazji poprowadzić.
 2. Wyjazdy służbowe
  Jeśli Twoja firma nie posiada własnej floty, ale od czasu do czasu potrzebujesz wysłać pracowników w delegację – wypożyczalnia to rozwiązanie dla Ciebie.
 3. Wyjazdy na wakacje
  Wielu z nas wybiera opcje łączone – pociąg, samolot, autokar i wypożyczenia samochodu w miejscu wypoczynku – po to, by mieć swobodą przemieszczania się. Z tego samego schematu wiele osób korzysta przy okazji wyjazdów służbowych.
 4. Wyjazd z przyjaciółmi za miasto
 5. Większe zakupy

O czym warto pamiętać wypożyczając samochód?

Korzystając z usług wypożyczalni samochodów warto dokładnie sprawdzić warunki, na jakich odbywa się wynajem. Wiele wypożyczalni posiada też ograniczenia dotyczące na przykład wieku osoby wypożyczającej pojazd. Do kwestii, którym powinniśmy się przyjrzeć należy m.in.:

 • sposób liczenia kosztów wynajmu,

 • minimalny czas wynajmu,

 • odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe podczas poruszania się pojazdem (rodzaj ubezpieczenia),

 • od jak dawna wynajmujący posiada prawo jazdy,

 • wysokość kaucji i sposób jej uiszczania,

 • miejsce i sposób odbioru auta (wiele wypożyczalni oferuje klientom możliwość podstawienia samochodu pod dowolny, wskazany przez nich adres – usługa ta może być jednak dodatkowo płatna),

 • miejsce i sposób dokonania zwrotu wypożyczonego samochodu.

 • kwestie sprzątania i mycia auta przed zwrotem i ewentualne koszty, jakie będziemy musieli ponieść, jeśli tego nie zrobimy,

 • dobowy limit kilometrów,

 • kwestie wyjazdu za granicę.

Lista jest długa, w praktyce wypożyczalnie starają się, by cały proces przebiegał bardzo sprawnie. Ostatni wymienionych przez nas punktów (wyjazd za granicę) dotyczy oczywiście scenariusza, w którym wypożyczamy samochód w Polsce. Jeżeli jednak wyjeżdżamy do jakiegoś kraju np. na wakacje i chcemy właśnie tam skorzystać z takiej usługi, warto dowiedzieć się wcześniej, jakich wymagań możemy się spodziewać.

 

MKR