Ferie w domu – jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

0
540
ferie w domu
Możecie sięgnąć po gry planszowe ze sklepu – na przykład przygodowe, strategiczne czy z elementami edukacyjnymi | fot.: materiał partnera

Ferie zimowe to długo wyczekiwana i upragniona przerwa od nauki. Wiele rodzin planuje na ten czas urlop. Jednak nie zawsze może on trwać całe dwa tygodnie, a w czasach pandemii takie wyprawy, zwłaszcza za granicę, mogą być utrudnione. To jednak wcale nie oznacza, że dziecko, spędzając ferie w domu, musi się nudzić. Wręcz przeciwnie! Oto nasze sposoby na kreatywne wykorzystanie tego czasu!

Gry planszowe – sposób na oderwanie się od ekranu

Dzieci już od najmłodszych lat chętnie sięgają po urządzenia mobilne, idąc śladem swoich rodziców. Oczywiście w umiarkowanych „dawkach” nie ma w tym nic złego, ale równie łatwo jest przesadzić z ilością czasu spędzanego przed ekranem – zwłaszcza w wolne dni. Gry planszowe to doskonała „odskocznia” dla całej rodziny.

Możecie sięgnąć po gry planszowe ze sklepu – na przykład przygodowe, strategiczne czy z elementami edukacyjnymi (np. quizy) albo… po kartki i długopisy. Nawet stare, dobre państwa-miasta, statki czy kółko i krzyżyk mogą wciągnąć na długie godziny i pobudzić do kreatywnego myślenia!

Haft diamentowy – alternatywa dla klasycznych puzzli

Ty i Twoi najbliżsi lubicie puzzle? Układanie pociętego obrazu może być świetną zabawą. Ale jeżeli klasyczne układanki już Wam się „przejadły”, czas sięgnąć po coś nowego, co… może wystawić cierpliwość młodszych i starszych członków rodziny na próbę. Mowa o tzw. hafcie diamentowym, a więc o układaniu obrazów z niewielkich „diamencików”, czyli koralików aplikowanych zgodnie z legendą kolorystyczną. To rozrywka, która doskonale sprawdzi się, zwłaszcza gdy pogoda na zewnątrz nie będzie zachęcała do spacerów na świeżym powietrzu.

Przygotowanie wspólnego albumu fotograficznego DIY

Ferie spędzane w domu są dobrą porą na to, aby powspominać minione wakacje i inne rodzinne eskapady. Jak najlepiej ożywić wspomnienia? Możecie w gronie rodzinnym przygotować wyjątkowy album fotograficzny – taki, który powstanie wspólnym wysiłkiem starszych i młodszych. Jak to zrobić?

  • Zacznijcie od „planowania strategicznego”, czyli ustalcie wspólnie, jaka będzie tematyka albumu fotograficznego. Czy będą to np. najśmieszniejsze zdjęcia wakacyjne w historii Waszej rodziny, a może fotograficzna opowieść o jednym, konkretnym wyjeździe? Pomysłów jest mnóstwo!
  • Kolejny krok to wybranie zdjęć, które trafią do albumu. Nie przejmujcie się, że macie je tylko w cyfrowym formacie, np. na smartfonie czy w formie postów na Instagramie. Każde z nich można bez problemu wywołać. Warto to zrobić, bo „na papierze” (zwłaszcza tym dobrej jakości) wspomnienia ożywają!
  • Teraz czas wybrać album. Na wspomnienia rodzinne świetnie sprawdzi się np. designerski fotoalbum w stylu vintage od Foto FUJIFILM. Zmieści się w nim nawet do 100 zdjęć, a odbitki możesz zamówić od razu w komplecie.
  • Na koniec zaplanujcie wspólne popołudnie i wieczór, aby uporządkować zdjęcia oraz koniecznie udekorować w kreatywny sposób kolejne strony albumu. To zadanie warto powierzyć najmłodszym i dać im się spełnić artystycznie. Efekt na pewno będzie zachwycający!

To oczywiście dopiero początek kreatywnych pomysłów na to, jak spędzić ferie w domu. Wykorzystaj te inspiracje, aby znaleźć własny sposób na odczarowanie zimowych wakacji – nawet jeśli w tym roku będą spędzone na miejscu, a nie w górskim kurorcie. W domu też może być pięknie!

Materiał partnera