Zastanawiasz się jaką latarkę kupić?

0
1129
Jaką latarkę kupić
Poznając proste tajniki poszczególnych parametrów technicznych będziesz mógł zakupić sprzęt odpowiedni do twoich potrzeb. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niezależnie od tego, czy spędzasz większość czasu w domu, czy też właśnie planujesz kolejną survivalową przygodę powinieneś wyposażyć się w latarkę. Poznając proste tajniki poszczególnych parametrów technicznych będziesz mógł zakupić sprzęt odpowiedni do twoich potrzeb, który nigdy cie nie zawiedzie. Jak wybrać latarkę? W pierwszej kolejności musisz poznać ich rodzaje.

Latarka czołowa czy latarka ręczna?

Producenci oferują różnorodne latarki taktyczne, myśliwskie, z paralizatorem, policyjne, czy też rowerowe. W rzeczywistości wszystkie z pośród dostępnych modeli można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Na latarkę czołową, popularnie określaną czołówką i klasyczną ręczną latarkę. Wszystkie różnice po między nimi wynikają z odmiennej konstrukcji. Każda z nich sprawdzi się lepiej w innych sytuacjach.

Czołówka jak nazwa sugeruje jest wyposażona w system mocujący, który umożliwia założenie urządzenia na czole. System składający się z jednego lub dwóch pasków umożliwia swobodne korzystanie ze sprzętu bez użycia dłoni. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie kontynuować każdą rozpoczętą przez zmrokiem aktywność. Brak użycia rąk jest szczególnie ważny dla biegaczy, czy też sportowców.

Latarki czołowe
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Emitowany przez czołówkę strumień światła będzie oświetlał wszystko, co znajduje się przed tobą zgodnie z ruchem głowy. Należy pamiętać, że latarka czołowa mimo swojej praktyczności posiada również ograniczenia. W głównej merze są one rezultatem niewielkich rozmiarów. Modele różnią się mocą, źródłem zasilania i innymi parametrami, które wyjaśnię dalszej części.

W przypadku latarki ręcznej sytuacja wygląda nieco odmiennie. Część osób przewidywała rychły zmierzch sprzedaży tego typu urządzeń, aczkolwiek pozostały na rynku ze względu na swoje unikatowe walory. Decydując się na ręczną latarkę będziemy mieli wybór pomiędzy większą ilością wariacji m.in wspomniane latarki taktyczne, myśliwskie, czy też policyjne. Główną zaletą tego urządzenia jest łatwość obsługi.

Latarki ręczne
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podając ręczną latarkę drugiej osobie możesz zrobić to sprawnie bez ściągania systemu mocującego. Strumień światła może być z łatwością nakierowany na wymagające oświetlenia miejsce bez konieczności ruchu głowy. Oznacza to, że tego rodzaju sprzęt może być używany sprawniej od czołówki. Sprawdzi się doskonale jeżeli będziesz wymagał od swojego urządzenia ciągłej zmiany realizowanych zadań.

Co to są lumeny i inne parametry techniczne

Poznałeś już najważniejsze zalety dwóch podstawowych rodzajów latarek. Jeżeli zdecydowałeś się już na któryś z nich powinieneś zapoznać się z parametrami technicznymi i jak przekładają się one w praktyce na użytkowanie latarek. Podstawą jest zrozumienie modułu oświetlającego. Sprzedawane latarki mogą być uposażone w diody półprzewodnikowe (zwykle LED) lub żarówki.

Niezależnie od przeznaczenia latarki lepiej, jeżeli ta posiada diody, które posiadają wyższą efektywność energetyczną oraz dłużą żywotność. Ze względu na efektywność chcąc dowiedzieć się „czy sprzęt będzie dobrze świecił” nie należy sprawdzać podanej przez producenta mocy wyrażonej w watach. Pamiętaj, że latarka LED o mniejszej mocy może generować więcej światła od „mocniejszej” latarki z żarówkami.

Moc latarki
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcąc poznać realną moc należy sprawdzić ilość lumenów. Lumeny określają natężenie światła. Najprościej rzecz ujmując przyjmij, że im większa ilość lumenów, tym większa ilość światła. Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalny zasięg. Poszczególne modele mogą oświetlać od zaledwie kilku do nawet 200 metrów. Zwróciłeś uwagę na model i zastanawiasz się 300 lumenów czy to dużo?

Odpowiedź brzmi tak i nie. Jeżeli planujesz zastosować czołówkę jedynie do biegania lub wieczornych spacerów z psem to bez wątpliwości możesz użyć czołówkę o tej mocy. Z kolei latarka 1000 lumenów i więcej będzie odpowiednim rozwiązaniem dla miłośników survivalu, czy też myśliwych. Pamiętaj, że duża moc nie zawsze jest pożądana. Przyczyni się do szybszego rozładowania sprzętu.

Nie zapominaj też o źródle zasilania. Możesz zakupić sprzęt na baterię AAA i AA lub ogniwa. Wiąże się to z koniecznością ich regularnego zakupu, ale pozwala na długotrwałe oddalenie się od źródeł prądu. Alternatywą są urządzenia na akumulator. Niwelują konieczność zakupu nośników energii, ale mogą okazać się nie praktyczne, jeżeli przez wiele dni jednym sposobem na ich naładowanie będzie power bank.

Jaką latarkę wybrać? Dostosowaną do potrzeb

Poznałeś już większość informacji, które pozwolą Ci zdecydować jaką latarkę kupić. Dokładnie przemyśl, w jakich warunkach będzie używał latarki i dobierz odpowiedni rodzaj oraz parametry. Przykładowo wybierając latarkę na biwak uważaj, aby ilość lumenów nie była zbyt duża. Bardzo silne światło przyczyni się do rażenia innych biwakowiczów. Funkcja rozpraszania światła byłaby bardzo przydatna.

Latarki
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z kolei wybierając model do biegania zwróć szczególną uwagę na system mocowania. Latarka powinna leżeć stabilnie i wygodnie. Jeżeli paski mocujące będą zbyt mocno ściskać lub jeżeli klamry ściągające na paskach będą nieprzyjemnie wbijać się w głowę zrezygnuj z zakupu. Podobnie jeżeli poszukujesz latarki dla rowerzysty. Powinna być lekka oraz wystarczająco silna.

Jeśli szukasz odpowiedniej latarki zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Castorama:

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/przedluzacze-i-akcesoria/ladowarki-latarki/latarki.html


Materiał partnera zewnętrznego