Zgubiony lub skradziony telefon – co możesz zrobić?

0
1102
apple telefon na stole
Zarówno Android, jak i iOS wyposażony jest w narzędzia, które pozwalają ustalić położenie telefonu | fot.: pixabay

Zgubiłeś telefon lub padłeś ofiarą kradzieży? Zachowaj spokój. Nie wszystko stracone! Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby zlokalizować telefon i zabezpieczyć znajdujące się na nim dane.

Zlokalizuj zgubiony telefon z Androidem

Podjęcie próby namierzenia telefonu to pierwsze, co powinieneś zrobić po zgubieniu lub kradzieży. Zarówno Android, jak i iOS wyposażony jest w narzędzia, które pozwalają ustalić położenie telefonu.

W smartfonach z Androidem domyślne aktywna jest funkcja „Znajdź moje urządzenie”. Aby z niej skorzystać, wejdź na stronę android.com/find, następnie zaloguj się na konto Google, z którego korzystałeś na telefonie. Na mapie wyświetli się aktualna lub ostatnio zapisana pozycja telefonu. Możesz zdalnie włączyć dzwonek, aby ułatwić znalezienie urządzenia. Możesz także za pomocą kodu kod PIN lub wzoru zdalnie zabezpieczyć dostęp do danych zapisanych w pamięci smartfona. Aby ułatwić uczciwemu znalazcy zwrot telefonu, możesz także umieścić na ekranie notatkę z numerem telefonu i danymi adresowymi. Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo danych, możesz zdalnie wyczyścić pamięć urządzenia. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, dalsze śledzenie położenia telefonu nie będzie już możliwe.

Funkcja „Znajdź moje urządzenie” zadziała, jeżeli Twój smartfon jest włączony i zalogowany do konta Google, a także włączona jest lokalizacja, transmisja danych lub Wi-Fi.

Zlokalizuj zgubionego iPhone’a

Abyś w razie potrzeby mógł ustalić położenie zgubionego iPhone’a, zawczasu włącz funkcję „Znajdź mój iPhone”. Pamiętaj, aby aktywować też opcję „Znajdź poza siecią” – umożliwia ona zlokalizowanie telefonu, nawet jeżeli nie ma on dostępu do sieci komórkowej czy sieci Wi-Fi.

Jak zlokalizować telefon z jabłkiem? Jeżeli możesz użyć innego urządzenia Apple, skorzystaj z aplikacji Lokalizator. Jeżeli nie – pomocna będzie strona icloud.com/find. Po zalogowaniu się do konta Apple ID wybierz opcję „Znajdź iPhone”. Lokalizacja zgubionego lub skradzionego telefonu powinna wyświetlić się na mapie. Korzystając z funkcji „Znajdź iPhone” możesz zdalnie włączyć dzwonek, zablokować urządzenie, wymazać jego zawartość lub dodać notatkę z danymi kontaktowymi.

Kradzież telefonu i blokada IMEI

Jeżeli Twój telefon trafił w ręce złodzieja, możesz skorzystać z blokady IMEI. Wykorzystuje ona indywidualny numer seryjny przypisany do konkretnego telefonu. Blokada sprawia, że urządzenie staje się bezużyteczne i nie można z niego korzystać. Jeżeli urządzenie wrócić do Ciebie, będziesz mógł oczywiście cofnąć tę blokadę.

Blokadę IMEI nakłada operator, z którego usług korzystasz. Musisz przedstawić mu zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży, które otrzymasz od policji, oraz dokument (np. paragon), który potwierdzi, że jesteś właścicielem skradzionego telefonu.

Korzystając z pomocy operatora, powinieneś także zablokować utraconą kartę SIM. Dzięki temu osoby niepowołane nie będą mogły posługiwać się Twoim numerem.

Więcej informacji o tym, co możesz zrobić, by zabezpieczyć zgubiony lub skradziony telefon, znajdziesz w poradniku przygotowanym przez nju mobile: https://www.njumobile.pl/artykuly/kradziez-lub-zgubienie-telefonu.


Artykuł sponsorowany