Blizna? Nie widzę!

2
1467
Powstawanie blizn jest częścią naturalnego procesu gojenia oraz regeneracji skóry, podczas którego uszkodzoną skórę właściwą zastępuje tkanka łączna | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Nieważne, czy powstały w dzieciństwie, od skaleczenia po upadku z rowerka, czy w wyniku poważnej operacji – zazwyczaj nie lubimy żadnych swoich blizn. Czy jest szansa, by się pozbyć niechcianej pamiątki i mieć znowu gładką skórę?

Są blizny, które przypominają nam wielkie wyzwania i przygody, znakomita ich większość jednak to niechciane pozostałości po urazie, które – jeśli znajdują się w nietypowym miejscu – jedynie niepotrzebnie zwracają uwagę innych. Wówczas pragniemy się ich pozbyć albo chociaż zmniejszyć ich widoczność. Na szczęście, dzisiaj nie jest to takie trudne!

Co to są blizny?

Blizna jest to zmiana skórna, która powstała na skutek urazu lub jako następstwo wygojenia pewnych zmian pochorobowych. Powstawanie blizn jest częścią naturalnego procesu gojenia oraz regeneracji skóry, podczas którego uszkodzoną skórę właściwą zastępuje tkanka łączna. Nawet w przypadku prawidłowo zagojonej blizny, może stanowić ona istotny problem estetyczny. Nigdy nie uzyskuje naturalnego koloru skóry, nie opala się, pozbawiona jest gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Często bywa też przyczyną swędzenia, bólu czy dokuczliwego odczucia „ściągnięcia” skóry.

Jej ostateczny wygląd w dużym stopniu zależy od staranności pielęgnacji oraz czasu, jaki na nią przeznaczymy.

Jak pielęgnować bliznę?

Najlepiej zacząć o nią dbać tuż po urazie, choć właściwie nigdy nie jest na to za późno, nawet po zakończeniu procesu leczenia. Odpowiednio wczesna pielęgnacja jednak to skuteczniejsze działanie i szybsze efekty – znaczna poprawa wyglądu uszkodzonej tkanki w krótszym czasie.

  • nawilżanie i masaż – po wygojeniu się rany, należy odpowiednio zadbać o skórę. Nawilżenie oraz zmiękczenie zapewni np. stosowanie oliwki dla dzieci. Nakładanie jej warto połączyć z delikatnym masażem, który zregeneruje tkanki. Bliznę należy masować niewielkimi, kolistymi ruchami, lekko przyciskając do niej palce.
  • noszenie odpowiedniej odzieży – aby zapobiec odparzeniom, a tym samym uszkodzeniom delikatnej, gojącej się skóry, należy nosić wygodną, bawełnianą bieliznę oraz odzież, unikając materiałów z włókien syntetycznych. Warto również zadbać o to, żeby ubrania były odpowiednio luźne oraz przewiewne.
  • plastry silikonowe – skuteczność silikonu w leczeniu blizn potwierdzono w wielu badaniach klinicznych. Codzienna aplikacja opatrunku silikonowego uprzyja doskonałej pielęgnacji i gojenie. Plaster silikonowy zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, jak również zabezpiecza przed utratą wilgoci. Ma to związek m.in. z hamowaniem utraty wody w procesach fizjologicznego parowania (działanie okluzyjne). Opatrunek można dociąć do indywidualnej wielkości oraz kształtu blizny. Regularne stosowanie silikonu doprowadza do zmiękczenia, rozjaśnienia oraz wygładzenia blizny.

Czy wiesz, że…

…bardzo ważne jest, żeby przynajmniej przez rok od powstania blizny nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego? Opalanie bądź regularne wizyty w solarium mogą powodować świąd, pieczenie, a nawet powstawanie nieestetycznych przerostów. Blizny umiejscowione w widocznych, odkrytych miejscach należy zabezpieczać stosując kremy z odpowiednio wysokim filtrem UV.

Więcej informacji:

www.sikatris.biovenahealth.com

Materiał partnera zewnętrznego