Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?

0
1331
Jak radzić sobie z bliznami potrądzikowymi? Doradza Anna Zienkiewicz Kosmetolog kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Blizny potrądzikowe to jedne z najczęściej występujących blizn. Są one konsekwencją powstawania rozległych zmian ropnych w przebiegu trądziku, a najważniejszym czynnikiem predysponującym jest rozdrapywanie zmian trądzikowych. Mają one charakter blizn zanikowych – w miejscu gojącego się stanu zapalnego dochodzi do nieprawidłowej syntezy włókien kolagenowych. Skutkuje to powstaniem zmian o charakterze okrągłych lub półokrągłych miejscowych zagłębień. Blizny mogą różnić się głębokością, a także barwą – najczęściej są bezbarwne, choć zdarzają się potrądzikowe blizny z towarzyszącymi przebarwieniami.

Najczęściej blizny potrądzikowe są niechcianą pamiątką z młodości, ale nie brakuje osób, które borykają się z problemem trądziku także w życiu dorosłym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z bliznami potrądzikowymi można sobie poradzić – mowa o usuwaniu blizn potrądzikowych w gabinecie kosmetologicznym i medycyny estetycznej. Wybór metody oraz efekt końcowy terapii są kwestią indywidualną, zależną m. in. od tego, jak długo posiadamy blizny i jakiej są głębokości. Jak radzić sobie z bliznami potrądzikowymi? Doradza Anna Zienkiewicz Kosmetolog kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

Blizny potrądzikowe – usuwanie laserem

Za najskuteczniejszą metodę walki z bliznami potrądzikowymi uznawane są zabiegi laseroterapii. Doskonale sprawdza się laser frakcyjny iPixel, który umożliwia skuteczną walkę nawet z głębokimi i utrwalonymi bliznami. Zasada działania lasera iPixel sprowadza się do emitowania wiązki światła o długości 1064 nm. Zastąpienie jednej wiązki światła kilkudziesięcioma mikrowiązkami umożliwia precyzyjne działanie w obrębie naskórka i skóry właściwej. Powierzchniowe działanie lasera iPixel sprowadza się do naruszania ciągłości naskórka i wywołania efektu cieplnego, przez co woda odparowuje z komórek. Martwy naskórek jest wówczas złuszczany. Z kolei bardziej dogłębne działanie lasera wynika z efektu termicznego w warstwach skóry właściwej. Dochodzi wówczas do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dzięki takiemu wszechstronnemu działania lasera, obszary skóry poddawane zabiegowi podlegają intensywnym procesom regeneracji.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych laserem iPixel to zabieg bardzo precyzyjny – działaniu lasera poddawana jest wyłącznie tkanka zbliznowaciała, bez naruszenia sąsiadujących zdrowych tkanek. A dogłębne działanie wiązki lasera gwarantuje skuteczną redukcję nawet głębokich blizn potrądzikowych. Dla uzyskania zadowalających efektów wymagane jest wykonanie serii zabiegów. Najczęściej mowa o około 4 zabiegach powtarzanych co 4 – 6 tygodni. Zapewni to efekt spłycenia blizn, wygładzenia powierzchni skóry oraz wygładzenia jej kolorytu. Na efekt ostateczny trzeba jednak poczekać do kilku miesięcy, gdyż tyle czasu trwają intensywne procesy remodelingu skóry.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-usuwanie-blizn-i-rozstepow/

Najczęściej blizny potrądzikowe są niechcianą pamiątką z młodości, ale nie brakuje osób, które borykają się z problemem trądziku także w życiu dorosłym | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Usuwanie płytkich blizn potrądzikowych – kwasy, mikrodermabrazja i mezoterapia igłowa

Jeśli blizny trądzikowe nie są zbyt głębokie, ich usunięcie może być możliwe przy pomocy takich zabiegów jak: mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa oraz peelingi medyczne. Jak spłycić blizny potrądzikowe przy pomocy tych zabiegów? Mikrodermabrazja diamentowa i korundowa oraz peelingi chemiczne to metody złuszczania wierzchnich warstw skóry w celu wygładzenia jej powierzchni i spłycenia blizn po trądziku. Mikrodermabrazja działa na zasadzie mechanicznego złuszczania naskórka, z kolei peelingi kwasowe oddziałują na skórę na drodze rozluźnienia połączeń międzykomórkowych i złuszczania martwej, zrogowaciałej warstwy naskórka. W celu likwidacji blizn potrądzikowych idealnie sprawdzają się kwasy: mlekowy, laktobionowy, salicylowy, migdałowy oraz pirogronowy. Zarówno w przypadku mikrodermabrazji, jak i usuwania blizn potrądzikowych kwasami, wymagana jest systematyczność. Konieczne jest wykonanie co najmniej kilku zabiegów.

Blizny potrądzikowe mogą stać się mniej widoczne także po wykonaniu serii zabiegów mezoterapii igłowej. Blizny potrądzikowe są ostrzykiwane substancjami stymulującymi procesy odnowy komórkowej i syntezy włókien kolagenowych. Preparaty odżywcze wprowadzane są przy pomocy cieniutkiej igiełki.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn

Wspomniane zabiegi redukujące blizny potrądzikowe przynoszą bardzo zadowalające efekty. Nie są to czasochłonne procedury, nie generują dyskomfortu czy znacznej bolesności, nie są obciążone poważnymi skutkami ubocznymi. Wykonanie tych zabiegów usuwających blizny po trądziku w renomowanym gabinecie oraz przestrzeganie zaleceń przed- i pozabiegowych to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności tych terapii przeciwko bliznom.


Materiał powstał we współpracy z https://neonia.com.pl