Depilacja laserowa – czy po serii zabiegów wypadają włosy?

0
8098
Odrastanie włosów po depilacji
W przypadku prawidłowego wykonania depilacji włosy nie powinny odrastać | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Czym jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa to jedyna metoda usuwania owłosienia, dzięki której możliwe jest trwałe pozbycie się włosków. Skuteczność depilacji jest zależna od wielu czynników. Najłatwiej pozbyć się włosów ciemnych (zwłaszcza w przypadku posiadania jasnej karnacji), co związane jest z obecnością dużej ilości melaniny w cebulce włosa, co odgrywa istotną rolę w zabiegu usuwania włosków. Usunięcie jasnych włosów depilacją laserową nie jest możliwe (a przynajmniej niezbyt skuteczne).

Ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać?

Depilacja laserowa nie likwiduje owłosienia od razu. Zabieg jest wykonywany w określonym cyklu. Zwykle jest to 6 zabiegów w odstępie 6-8 tygodni (liczba i częstotliwość zabiegów zależna jest od struktury włosa). Dzieje się tak dlatego, że włosy rosną w różnym tempie (a laser jest w stanie zniszczyć tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu). Po każdym zabiegu początkowo włosy zaczynają odrastać i dopiero po ok. 2-3 tygodniach wypadają. Włosy, które pojawią się w ich miejsce należy usunąć, wykonując kolejny zabieg. Każda kolejna depilacja sprawia, że odrasta coraz mniej włosów, aż w końcu zanikają całkowicie.

Depilacja laserowa a odstające włoski – czy po depilacji laserowej odrastają włosy?

Odpowiedź na pytanie, czy po depilacji laserowej odrastają włosy, nie jest jednoznaczna. Oczywiście odrastają włosy, które w momencie zabiegu nie były w fazie wzrostu. Aby wyeliminować ten problem, stosuje się jednak serię zabiegów. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usunięcie całego owłosienia. Przez pierwsze tygodnie włosy jednak rosną, przygotowując się dopiero do procesu wypadania. Po około czterech tygodniach od zakończenia ostatniego zabiegu z cyklu włosy powinny całkowicie wypaść.

To, czy włosy urosną ponownie, zależy od tego, czy w czasie depilacji wszystkie włosy znajdowały się w fazie wzrostu. Decydując się tylko na 3-4 zabiegi, istnieje spora szansa, że po kilku miesiącach na depilowanych miejscach ponownie pojawi się owłosienie (dlatego tak ważne jest wykonanie całej serii zabiegów).

W przypadku prawidłowego wykonania depilacji włosy nie powinny odrastać. W większości przypadków wykonanie pełnego cyklu depilacji skutecznie hamuje wzrost włosów. Uzyskany efekt jest długotrwały, jednak zaleca się powtórzenie zabiegu raz w roku.

Zmiany mogą pojawić się w przypadku pojawiania się różnego rodzaju zmian hormonalnych, np. w okresie ciąży (wówczas możliwe jest, że część włosków odrośnie). Wówczas najlepiej jest wykonać zabieg uzupełniający, tzw. dostrzał, który usunie pojedyncze, pozostałe włoski.

Podsumowanie

Stosowanie tradycyjnych metod pozbywania się owłosienia jest uciążliwe i zwykle nie przynosi pożądanych efektów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej. Depilacja laserowa pozwala na trwałe usunięcie owłosienia z dowolnej części ciała.

Zabieg ten, aby był skuteczny, powinien być przeprowadzany w odpowiednim cyklu (by mieć pewność, że w czasie wykonywania zabiegu wszystkie włosy znajdowały się w fazie wzrostu, a co za tym idzie – możliwe było ich usunięcie).

Liczba koniecznych zabiegów jest kwestią indywidualną – wiele zależy od struktury włosa, dlatego przed wykonaniem depilacji laserowej, warto skonsultować się ze specjalistą. Niezależnie jednak od wszelkich czynników zalecanym minimum jest wykonanie sześciu zabiegów.

Depilacja laserowa nie jest zabiegiem skierowanym do wszystkich. Skuteczność zabiegu może zależeć od wielu czynników. Niezwykle ważny jest odpowiedni kolor skóry oraz barwa włosów. Najlepsze efekty uzyskać można w przypadku depilacji miejsc z jasną skórą i ciemnymi, grubymi włosami. W takim przypadku – jeżeli zabieg wykonywany jest w prawidłowy sposób – włosy nie powinny odrastać. Zaleca się jednak, aby zabieg powtarzać co najmniej raz w roku, aby utrwalić pożądane efekty.

Skuteczność depilacji laserowej nie jest możliwa w przypadku jasnych włosów. Nawet po wykonaniu całego cyklu zabiegów włosy nadal będą rosnąć.


Materiał partnera zewnętrznego