Domowe zabiegi na stopy – jak szybko poprawić wygląd skóry w tych okolicach?

0
575
piękne kobiece stopy
Jak ratować zmęczone stopy domowymi sposobami i poprawić ich wygląd? | fot.: stock.adobe.com

Stopy codzienne wykonują ogromną pracę – dźwigając nasze ciało pokonują kilka tysięcy kroków. Nic więc dziwnego, że po kilku godzinach tak intensywnego funkcjonowania doskwierają im różne dolegliwości. Często stają się suche, popękane oraz opuchnięte. Problem może potęgować niewłaściwie dobrane obuwie, które stwarza dodatkowy ucisk lub nie zapewnia skórze odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jak ratować zmęczone stopy domowymi sposobami i poprawić ich wygląd? Oto kilka sposobów pielęgnacji, które odżywią i zregenerują skórę stóp.

Kąpiel dla stóp

Stopy posiadają dużą ilość gruczołów łojowych, w skutek czego wydzielają pot. Jest to główny powód nieprzyjemnego zapachu, ale również powstawania grzybicy i przesuszania naskórka. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy posiadamy niewłaściwe buty lub skarpety wykonane ze sztucznego materiału. Rogowaciejący naskórek po pewnym czasie zaczyna pękać, co w konsekwencji objawia się uczuciem szorstkości oraz bólem. Domowe spa to prawdziwa ulga dla przesuszonej skóry stóp. Moczenie ich w wodzie pozwala nie tylko na odprężenie oraz relaks, ale przede wszystkim na zmiękczenie naskórka oraz pozbycie się drobnoustrojów, które mogą przyczyniać się do grzybicy stóp. Taką kąpiel dobrze jest wzbogacić o sól oraz olejki o działaniu antyseptycznym np.:  olejek tymiankowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy lub majerankowy. 

Peeling dla stóp

Złuszczanie rogowaciejącego naskórka to kluczowy element pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz stóp. Nie należy go zatem pomijać i warto zapamiętać o jego regularnym wykonywaniu. Dlaczego? Ponieważ pomaga usunąć zanieczyszczenia i szkodliwe drobnoustroje jakie znajdują się na skórze oraz doskonale wygładza i ujednolica powierzchnię stóp. Taki peeling możemy samodzielnie przygotować w domu, wykorzystując do tego bardzo powszechne składniki, które z pewnością znajdziemy w niemal każdej kuchni. Jedną z popularniejszych opcji jest peeling cukrowy, którego wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę cukru z jedną łyżką miodu i tak przygotowaną mieszankę nałożyć na stopy, a następnie delikatnie rozcierać. 

Maseczki do stóp

Stopy stale narażone są na różnego rodzaju podrażnienia, co prowadzi do przesuszania i pękania. Z tego względu zmęczonym stopom warto zafundować regenerujące maseczki, które nawilżą i zrewitalizują naskórek. Są one dopełnieniem przeprowadzonej wcześniej kąpieli oraz peelingu, a także mogą stanowić formę relaksu, która pomoże w odprężeniu całego ciała. Do wykonania maseczek warto wykorzystać naturalne produkty o działaniu nawilżającym np.: jogurt naturalny, sok z cytryny, twaróg, banany lub awokado. 

Dzięki regularnej pielęgnacji dbamy o nie tylko o wygląd stóp, ale przede wszystkim o ich zdrowie. Popękany naskórek może stanowić otwarte wrota zakaźne dla różnych patogenów. Drobnoustroje mogą przyczyniać się również do infekcji grzybiczych, które są niezwykle uciążliwym problem do zwalczenia. Warto zatem pamiętać o systematycznej regeneracji, oczyszczaniu oraz nawilżaniu stóp, aby móc cieszyć się ich piękną i zdrową skórą. 

ASZ