Fibryna bogatopłytkowa – sposób na młodość

0
641
fibryna bogatopłytkowa
Fibryna bogatopłytkowa działa jak stymulator komórkowy, a sam zabieg charakteryzuje się pełnym bezpieczeństwem| fot.: stock.adobe.com

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej to skuteczna metoda na rewitalizację skóry oraz stymulację jej odbudowy. Oprócz tego, stosując ten autologiczny zabieg, możemy skutecznie odżywić włosy i zapobiegać ich wypadaniu. Czym jest fibryna bogatopłytkowa, jak działa i kto może z niej korzystać?

Fibryna bogatopłytkowa – na czym polega zabieg z jej wykorzystaniem?

Fibryna bogatopłytkowa jest komponentem osocza krwi współuczestniczącym w procesie krzepnięcia. Sam zaś zabieg ma charakter autologiczny, gdyż preparat, z wykorzystaniem którego jest przeprowadzany, pochodzi z organizmu samego pacjenta, a konkretnie z jego krwi. Przed iniekcją substancji, pobiera się materiał i przy pomocy specjalistycznego sprzętu odwirowuje się pożądany koncentrat komórkowy. Substancja otrzymana w wyniku procesu odwirowania jest biokompatybilna, co daje wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu, a możliwość wystąpienia alergicznej odpowiedzi organizmu jest marginalna. Co ważne fibryna bogatopłytkowa, to preparat o trójwymiarowej strukturze, w którym znajdziemy płytki krwi, komórki macierzyste, czynniki wzrostu oraz leukocyty. To wszystko sprawia, że zaaplikowana do tkanek substancja inicjuje procesy naprawcze i odbudowę komórkową, w tym pobudza do tworzenia fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu.

Jakie efekty daje zastosowanie fibryna bogatopłytkowej?

Fibryna bogatopłytkowa aplikowana jest do tkanek przy pomocy techniki depozytowej (mezoterapii). Po iniekcji preparat uwalnia stopniowo czynniki wzrostu, stymulując tym samym odnowę biologiczną na poziomie komórkowym. Uruchamia nie tylko wspomniane wcześniej procesy produkcji kolagenu, ale także nowych włókien elastynowych oraz naczyń krwionośnych. To wszystko wpływa na intensywne procesy odbudowy i regeneracji oraz poprawia mikrokrążenie. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, zmarszczki zostają niemalże wypychane, co daje efekt w postaci zmniejszenia ich widoczności. Działa to również na bruzdy i blizny. Skóra staje się pełna blasku, poprawia się jej koloryt. Fibryna bogatopłytkowa działa też stymulująco na włosy. Poprawia ich ogólny stan, wzmacnia je i zapobiega wypadaniu włosów. Zalecany jest więc osobom, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem.

Komu poleca się zabieg?

Ze względu na autologiczny charakter zabiegu, mogą z niego korzystać niemal wszyscy, nawet osoby zmagające się z alergią. Poleca się go szczególnie w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Ze względu na silne właściwości naprawcze i regeneracyjne fibryna bogatopłytkowa, spełni oczekiwania osób, które chcą pozbyć się płytkich bruzd (np. nosowo-wargowych), zmarszczek oraz zmniejszyć widoczność blizn. Oprócz tego wskazaniami do zabiegu fibryną bogatopłytkową są utrata jędrności i elastyczności skóry, cienie pod oczami, czy widocznie zmęczona i pozbawiona witalności skóra. Co więcej, korzyści z zabiegu docenią też osoby uskarżające się na suchość skóry. Fibryna bogatopłytkowa pomoże też przy zniszczonych i wypadających włosach. Osoby z naruszoną strukturą włosa oraz zmagające się z łysieniem również powinny skorzystać z zabiegu. Fibryna bogatopłytkowa to także świetne rozwiązanie przy jednoczesnym korzystaniu z innych zabiegów, takich jak radiofrekwencja mikroigłowa czy zabiegi laserowe. Łączenie ich wspomaga szybsze gojenie i przyspiesza przebieg rekonwalescencji, a dodatkowo same efekty są widoczne znacznie wcześniej. Pomimo że zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest bezpieczny, nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ponadto do zabiegu nie kwalifikują się osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, krwi i nowotworowe oraz przechodzące leczenie preparatami przeciwzakrzepowymi i antykoagulantami. Fibryna bogatopłytkowa odpada też przy stanach zapalnych skóry i przy cukrzycy.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Zanim dana osoba zostanie zakwalifikowana do przeprowadzenia zabiegu, powinna przejść wywiad z lekarzem, które wykluczy ewentualne przeciwwskazania i spersonalizuje indywidualny plan terapii. Wskaże odpowiednią ilość zabiegów, które pozwolą uzyskać najlepsze efekty i przedstawi ewentualne reakcje skóry na iniekcję fibryny bogatopłytkowej. Sam zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia. Nie znieczula się jedynie obszaru głowy. Pierwszym krokiem jest pobranie krwi w celu odwirowania fibryny bogatopłytkowej w pożądanym stężeniu. Uzyskany w ten sposób preparat wstrzykiwany jest w objęty leczeniem obszar. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut.

Zalecenia przed i po zabiegu

Przed zabiegiem zostaniemy poinformowani o tym, jak zachować się na kilka dni przed zabiegiem. Przede wszystkim powinniśmy nawadniać się, unikać alkoholu i innych substancji odwadniających. Na dziesięć dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wśród których wymienić można ibuprofen, aspirynę, ketonal i nurofen. Poza tym, jeśli zabieg obejmuje obszar skóry głowy, na co najmniej tydzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od farbowania włosów. W dniu zabiegu nie należy używać środków do stylizacji fryzur. To wszystko, jeśli chodzi o zachowanie przed zabiegiem. Po jego wykonaniu trzeba dbać o czystość objętego leczeniem obszaru. Trzeba też przez trzy dni unikać sauny, basenu i wzmożonej aktywności fizycznej. Co więcej, należy używać filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem, najlepiej spf 50. Co do codziennej pielęgnacji, używane przez nas kosmetyki powinny wspierać łagodzenie i koić skórę dodatkowo nawilżając ją. Wskazane są też preparaty zawierające substancje regenerujące i odżywcze. O informacje na temat szczegółowej pielęgnacji możemy poprosić specjalistów przeprowadzających zabieg.

Fibryna bogatopłytkowa działa jak stymulator komórkowy, a sam zabieg charakteryzuje się pełnym bezpieczeństwem. Preparat autologiczny, pobierany z krwi pacjenta jest biozgodny i nie wywołuje niepożądanych reakcji alergicznych. Może więc być polecany nawet osobom z wrażliwą skórą i alergikom. Fibryna bogatopłytkowa to substancja, która z powodzeniem może być stosowana w terapii anty-aging i przy innych problemach skórnych i z włosami.

KMA