Jak dbać o cerę skłonną do podrażnień?

0
849
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Skóra twarzy ze skłonnością do podrażnień jest wrażliwa, dlatego do jej oczyszczania należy stosować bardzo łagodne w działaniu preparaty | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Cera ze skłonnością do podrażnień jest wrażliwa i delikatna, dlatego też wymaga specjalnego traktowania poprzez odpowiednią pielęgnację i stosowanie kosmetyków o właściwościach łagodzących i regeneracyjnych. Aby skóra twarzy była promienna i gładka, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Podrażnienia skórne mogą mieć wiele przyczyn, od uwarunkowań genetycznych i błędów żywieniowych, po nieodpowiednią pielęgnację cery. Problemy z cerą są częste spowodowane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, wykonywaniem niedokładnego demakijażu czy rezygnacją z używania kremów ochronnych.

Delikatne oczyszczanie twarzy

Skóra twarzy ze skłonnością do podrażnień jest wrażliwa, dlatego do jej oczyszczania należy stosować bardzo łagodne w działaniu preparaty. Alternatywą dla klasycznych kosmetyków jest rękawica do demakijażu bądź waciki wielorazowe marki Glov. Produkty nie wymagają dodatkowego używania mleczka, żelu czy płynu myjącego. Aby z nich skorzystać, wystarczy jedynie zwilżyć je wodą, najlepiej ciepłą, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć nawet wodoodporny makijaż. Rękawica do demakijażu działa bowiem jak magnes i skutecznie usuwa z twarzy wszelkie zanieczyszczenia i resztki makijażu bez konieczności intensywnego tarcia.

Do oczyszczania bardzo wrażliwej skóry twarzy sprawdzi się również delikatna emulsja micelarna. Substancja myjąca skutecznie oczyszcza cerę, nie uszkadzając przy tym płaszcza lipidowego skóry, który stanowi naturalną ochronną barierę skóry. Wybierając kosmetyk dla siebie, należy zwrócić uwagę na to, aby nie zawierał on w sobie mydła.

Kosmetyki nawilżające do twarzy

Cera sucha jest bardziej skłonna do podrażnień, dlatego należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy. Do codziennej pielęgnacji rewelacyjnie sprawdzi się delikatny krem nawilżający z ceramidami, które nie tylko skutecznie nawadniają skórę, ale również wzmacniają jej naturalną ochronną barierę. Do innych składników aktywnych, które nie powodują podrażnień, a wręcz je łagodzą i koją, należą, np.: pantenol, witamina A, alantoina, wyciąg z rumianku, nagietka oraz melisy.

Kremy chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych

Bardzo częstą przyczyną różnego rodzaju podrażnień skórnych są czynniki zewnętrzne, zwłaszcza słońce, które przyspiesza starzenie się skóry, przesusza ją, powoduje przebarwienia. Osoby z cerą wrażliwą i delikatną powinny zatem stosować krem z wysokim filtrem. Oprócz stosowania ochronnych kosmetyków warto również nosić kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne, w szczególności, w bardzo słoneczne dni, nie tylko latem, ale przez cały rok.

Cera skłonna do podrażnień – czego unikać?

Skóra podatna na podrażnienia bądź ze skłonnościami do występowania alergii wymaga stosowanie delikatnych kosmetyków, najlepiej o właściwościach łagodzących. Osoby o delikatnej i wrażliwej cerze nie powinny stosować preparatów kosmetycznych zawierających w sobie substancje, które najczęściej powodują podrażnienia, np.: substancje zapachowe, konserwanty, parabeny, a nawet niektóre tłuszcze, jak lanolina. Reakcje alergiczne skóry mogą także wzmagać preparaty kosmetyczne z zawartością kwasów owocowych, witaminą C, SLS, SLES. Do codziennego mycia twarzy nie należy również stosować twardej wody oraz zwykłego mydła, w szczególności o właściwościach złuszczających.


Materiał partnera zewnętrznego