Jak dobrać krem do typu skóry?

0
750
Krem odpowiedni dla skóry kobiety
Aby dobrać krem do rodzaju cery, należy zweryfikować, czy ma się skórę tłustą, suchą czy normalną oraz jakie ma się z nią indywidualne problemy | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W całej populacji można wyróżnić trzy podstawowe typy skóry: tłustą i suchą, a jeśli nie miewa ona tendencji do zaostrzeń w żadnym kierunku, to jest typem trzecim, czyli cerą normalną. Pozostałe cechy są mocno indywidualne i warto przeanalizować potrzeby swojej cery, by dobrać dobry krem nawilżający adekwatny do niej.

Dwa główne typy cery

Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernie produkowanym sebum. Wydzielanie go mogą zaostrzać różne czynniki: hormony, niewłaściwa dieta, zbytnia ekspozycja na światło słoneczne, ostre przyprawy, zbyt ciężkie kosmetyki i tym podobne. Taka skóra produkuje za wiele łoju. Łatwo ją zdiagnozować, ponieważ błyszczy się, a po dotknięciu na palcu pozostaje tłusta warstwa. Skóra sucha z kolei jest pozbawiona płaszcza hydrolipidowego i miejscami łuszczy się, swędzi, a w kontakcie z czynnikami takimi jak słońce czy woda morska – ściąga się i powoduje dyskomfort. W obydwu przypadkach dobry krem nawilżający będzie podstawą pielęgnacji, gdyż pomoże wyrównać poziom wody w skórze właściwej i tym samym poprawi jej procesy biochemiczne.

Odmiany cery

Zarówno skóra tłusta, jak i sucha charakteryzują się specyficznymi problemami. Na przykład pękanie naczynek może dotyczyć tak samo cery suchej, jak i tłustej, podobnie jak nadwrażliwość na bodźce. Z reguły jednak cera przetłuszczająca jest bardziej podatna na trądzik, a przesuszona – na nadwrażliwość na różne czynniki oraz pękanie naczynek. Wybierając dobry krem nawilżający, należy więc spoglądać nie tylko na jeden z dwóch typów cery, dla jakiej jest dedykowany, ale również na konkretny problem skóry.

Dobry krem nawilżający – jak pomaga różnym typom cery?

Aby dobrać krem do rodzaju cery, należy zweryfikować, czy ma się skórę tłustą, suchą czy normalną oraz jakie ma się z nią indywidualne problemy. W żadnym przypadku nie zaszkodzi skórze dobre nawilżenie. Krem, który nawilży, może mieć jednocześnie właściwości matujące dla skóry tłustej bądź natłuszczające dla skóry suchej. Dobrej jakości kremy pozbawione są substancji uczulających, a zatem są odpowiednie dla wszelkich rodzajów cery, a w szczególności tej wrażliwej. Bardzo często pod skórą tłustą odsłania się bardzo silne odwodnienie skóry, z którego bezpośrednio wynikają kłopoty z nadmiarem sebum. Dlatego właśnie podstawą działania każdego kremu dobrej jakości jest nawilżanie. Im lepszej marki krem zostanie wybrany, tym większa szansa, że w jego składzie znajdą się składniki naturalne, które naprawdę dobrze nawilżają i utrzymują owo nawilżenie przez długi czas, zachowując skórę gładką i estetyczną.


Materiał partnera zewnętrznego