Jak rozpoznać swój typ skóry i zacząć stosować odpowiednie kosmetyki?

0
1141
rudowłosa dziewczyna o alabastrowej skórze na kwiatowym tle
Bardzo częstym błędem kobiet jest jednak niewłaściwa pielęgnacja. Nierzadko wynika ona z faktu nieznajomości potrzeb własnej skóry | fot.: stock.adobe.com

Piękna i promienna skóra jest marzeniem każdej przedstawicielki płci pięknej. Aby jednak posiadać piękną cerę, należy odpowiednio się o nią zatroszczyć. Bardzo częstym błędem kobiet jest jednak niewłaściwa pielęgnacja. Nierzadko wynika ona z faktu nieznajomości potrzeb własnej skóry. Dlatego tak ważne jest poznanie naszego typu skóry i dobranie do niego właściwych kosmetyków.

Cera tłusta czy mieszana?

Cerę tłustą bardzo łatwo pomylić z cerą mieszaną. Niestety, taka pomyłka może doprowadzić do tego, że zaczniemy stosować kosmetyki pogarszające stan naszej skóry. Dlatego też dobrze wiedzieć w jaki sposób odróżnić cerę tłustą od mieszanej. Cera tłusta ma tendencję do nadmiernej produkcji sebum. Jak zaś powszechnie wiadomo, nadmierna produkcja sebum doprowadza nie tylko do nieestetycznego błyszczenia się skóry, ale zwiększa również ryzyko pojawienia się stanów zapalnych skóry.

Podstawową różnicą między cerą tłustą a cerą mieszaną jest to, że ta pierwsza przetłuszcza się we wszystkich partiach. Jeżeli chodzi zaś o cerę mieszaną, przetłuszcza się ona głównie w strefie T. Jako strefę T należy określić czoło, nos oraz brodę. To właśnie te miejsca na twarzy nieestetycznie się błyszczą. Skóra mieszana często objawia się również suchą skórą policzków. W pielęgnacji cery tłustej oraz mieszanej zastosowanie znajdą produkty redukujące nadmierną produkcję sebum. Nie wolno jednak zapominać o kosmetykach nawilżających. W przypadku cery mieszanej, na przesuszone policzki powinniśmy nakładać większą ilość kremu nawilżającego.

Jak rozpoznać cerę suchą oraz wrażliwą?

Bardzo często występującym typem skóry jest skóra sucha. Równie często borykamy się z cerą nadmiernie wrażliwą. Jak je rozpoznać? Jeżeli chodzi o cerę suchą, ma ona problem z nadmiernym łuszczeniem się. Sebum nie jest produkowane bowiem w wystarczającej ilości. Jeśli borykamy się z cerą suchą, przede wszystkim powinniśmy zatroszczyć się o jej nawilżenie. Poszukujmy więc produktów, które zapewnią cerze optymalny poziom odżywienia przez cały dzień. Dobrze zainteresować się kosmetykami zawierającymi w swoich składach kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy zapobiega bowiem nadmiernej utracie wody przez naskórek. Skóra wrażliwa bardzo często bowiem ulega podrażnieniom i zaczerwienieniu. Bardzo często posiadaczom cery wrażliwej towarzyszą popękane naczynka krwionośne. Kruche naczynia możemy wzmocnić stosując odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne. Dzięki temu na naszej skórze nie będzie pojawiał się rumień. Dobrze byłoby również sięgać po kosmetyki o naturalnych składach. Składniki pochodzenia naturalnego zmniejszają bowiem ryzyko podrażnień.

Podsumowując, należy stwierdzić, że do najczęściej występujących typów skóry zalicza się: skórę tłustą, skórę mieszaną, skórę suchą oraz skórę wrażliwą. Kosmetyki dostosujmy do posiadanego przez nas typu skóry. W przypadku skóry tłustej i mieszanej ważne będzie zmniejszenie produkcji sebum. Skórę mieszaną trzeba też odpowiednio nawilżyć. Odżywienia potrzebuje również skóra sucha. Skóra wrażliwa nie lubi zaś kosmetyków zawierających zbyt dużą ilość sztucznych składników.

AUN