Jak zapobiegać zmarszczkom

1
1497
zapobieganie starzeniu skóry
Niestety, proces starzenia skóry będzie się pogłębiał wraz z wiekiem i trudno mówić o skutecznym środku, który odwraca ten stan | fot.: Fotolia

Po 25. roku życia mogą się pojawiać pierwsze zmarszczki mimiczne. Niestety, proces starzenia skóry będzie się pogłębiał wraz z wiekiem i trudno mówić o skutecznym środku, który odwraca ten stan. Istnieją jednak rozmaite sposoby, aby spowolnić starzenie skóry i lekko spłycić istniejące już zmarszczki. Większość z nich tyczy się jednak zapobiegania, a nie do końca leczenia problemu. Dlatego im szybciej ktoś zajmie się właściwym podejściem do swojej twarzy, tym gładszą skórę zachowa w przyszłości.

Czynniki sprzyjające powstawaniu zmarszczek

Na wstępie warto zaznaczyć, że proces starzenia się skóry jest normalnym stanem, dlatego nie da się go całkowicie zahamować. Prawdą jest też, że u każdego inaczej będzie przebiegał. Przykładowo, skóra sucha i wrażliwa jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek niż skóra tłusta. Trzeba jednak pamiętać o innych przyczynach, które przyśpieszają ten proces. Jednym z najbardziej powszechnych czynników, który sprzyja powstawaniu zmarszczek, jest oczywiście promieniowanie słoneczne, które odpowiada za tak zwane fotostarzenie się skóry. Bez wątpienia, nie tylko solarium szkodzi, ale także opalanie się na słońcu. Negatywne skutki promieniowania słonecznego to nie tylko zmarszczki, ale także utrata jędrności skóry i liczne przebarwienia twarzy. Dlatego chcąc zachować zdrową i młodą skórę, lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a na pewno zmniejszyć ją do minimum. Z promieniowaniem wiąże się z kolei powstawanie wolnych rodników, odpowiadających za starzenie się skóry, choć nie tylko słońce sprzyja ich pojawianiu się. Wśród innych przyczyn wymienić można między innymi: palenie papierosów, niezdrowy tryb życia, stres czy nawet zanieczyszczenie powietrza.

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek

Skoro promieniowanie słoneczne powoduje starzenie się skóry, dobrze jest stosować filtry słoneczne, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Filtrem ochronnym dobrze jest pokrywać nie tylko samą twarz, ale także szyję i dekolt. Co ciekawe, szkodliwe promieniowanie UVA działa także zimą i jest przenikliwe (przez ubrania, szyby), dlatego preparat z filtrem powinno się stosować cały rok, bez względu na rodzaj pogody czy też porę roku. W walce z wolnymi rodnikami najskuteczniejsze są antyoksydanty, wśród których najpopularniejszym jest witamina C. Antyoksydanty można dostarczać organizmowi zarówno zewnętrznie w postaci odpowiednich preparatów kosmetycznych, jak i też wewnętrznie, sięgając po żywność bogatą w antyoksydanty. Warto dodać, że witamina C najlepiej spełnia swoją rolę w połączeniu z witaminą E, dlatego odpowiednie będą kompleksowe kosmetyki z witaminami. Drobne zmarszczki można również wygładzić za pomocą kwasów chemicznych, takich jak: kwas migdałowy, glikolowy czy laktobionowy. Zabieg kwasowy można wykonać w salonie kosmetycznym lub też stosując samodzielnie kosmetyki, które je zawierają.

Nieważne ile ma się lat, nigdy nie jest za późno, aby podjąć wzmożoną pielęgnację, mającą na celu zapobieganiu powstawania zmarszczek. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, dlatego już po 20 roku życia warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki, takie jak filtry słoneczne czy antyoksydanty.


KFE