Myślisz o operacji plastycznej? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

0
487
kobieta po operacji plastycznej nosa
Jeśli operacja to jedyna możliwość rozwiązania Twojego problemu i jesteś skłonna się jej podjąć, to pamiętaj, że jest kilka ważnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę | fot.: stock.adobe.com

Czy zdecydowałaś się na operację plastyczną? A może tylko ją rozważasz? Cóż, w każdym razie, zebranie wiarygodnych informacji na temat tej ważnej decyzji jest koniecznością. W końcu mowa tu nie tylko o fizycznym wyglądzie, ale przede wszystkim o zdrowiu. O czym warto wiedzieć przed pójściem pod skalpel?

Popyt na zabiegi chirurgii kosmetycznej stale wzrasta; kto nie chciałby pozbyć się irytującego, obwisłego brzucha lub posiadać nieskazitelny profil nosa? Tak, chirurgia plastyczna może być sposobem na spełnienie swoich marzeń. Jeśli jesteś zdrowa i wystarczająco zdeterminowana może wydawać Ci się, że decyzja jest bardzo prosta. Jednak zanim zrobisz cokolwiek, musisz być świadoma tego, że każdy zabieg chirurgiczny, w tym chirurgia plastyczna i kosmetyczna, wiąże się z ryzykiem i możliwością wystąpienia powikłań. Dlatego zdecydowanie się na zabieg zawsze powinno być ostatecznością.

Jeśli operacja to jedyna możliwość rozwiązania Twojego problemu i jesteś skłonna się jej podjąć, to pamiętaj, że jest kilka ważnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, oto one:

Miej realistyczne oczekiwania

Chirurgia plastyczna może poprawić Twój wygląd i zwiększyć Twoją pewność siebie, ale nie zapewni Ci lepszego związku, lepiej płatnej pracy czy bardziej satysfakcjonującego życia. Ale jeśli Twoim celem jest korekta haczykowatego nosa, naprężenie luźnego podbródka lub podniesienie piersi po okresie karmienia, to z pewnością będziesz zadowolona z rezultatów.

Oceń kompetencje placówki

Oprócz sprawdzenia referencji lekarza, upewnij się, że zabieg jest wykonywany w akredytowanej placówce, która zapewnia najwyższy poziom świadczonych usług. Łatwo ocenić, że dana placówka jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, aby odpowiednio zająć się zabiegami i potencjalnymi powikłaniami.

Nie lekceważ ryzyka

Chociaż chirurgia plastyczna jest radykalnie inwazyjnym zabiegiem, to nie jest pozbawiona ryzyka. Niezależnie od tego, czy dana operacja wymaga znieczulenia ogólnego, czy miejscowego, etap ten wiąże się z istotnym ryzykiem, o którym music wcześniej porozmawiać ze swoim lekarzem. Możliwe są również powikłania chirurgiczne, w tym zakażenie, otworzenie rany i nieosiągnięcie pożądanego rezultatu lub nawet pogorszenie wyglądu.

Rekonwalescencja wymaga cierpliwości

Nie spodziewaj się, że po operacji od razu będziesz wyglądać jak modelka. Bądź cierpliwa w kwestii swoich rezultatów. Potrzeba czasu, aby opuchlizna i siniaki zniknęły, a dostosowanie się skóry do nowego kształtu może potrwać kilka tygodni lub miesięcy. W razie potrzeby należy również uwzględnić czas wolny od pracy i obowiązków rodzinnych. Porozmawiaj ze swoim chirurgiem o oczekiwaniach po zabiegu i o procedurach umożliwiających jak najszybsze dojście do siebie.

Koszty

Chirurgia kosmetyczna nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i każdy zabieg tego typu wymaga odpowiedniej kwoty do zapłacenia. Ceny operacji różnią się w zależności od procedur i obszaru zabiegu i wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Należy również wziąć pod uwagę koszty ewentualnej dalszej opieki lub dodatkowych zabiegów korygujących.

Więcej na temat rekonwalescencji po operacjach plastycznych przeczytać można w książce:

SPA