Perfumy unisex – wielki powrót

0
1948
perfumy w buteleczce
Coraz bardziej zmieniające się społeczeństwo, podające w wątpliwość standardowe podziały, stereotypy płciowe uświadomiło perfumiarzom, że podział na męskie i żeńskie perfumy jest bardzo umowny | fot.: materiał partnera

Perfumy unisex to zapachy przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wbrew pozorom nie jest to odkrycie XX czy XXI wieku. Perfumy takie produkowano dużo wcześniej. Nieprawdą jest, że dopiero stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku. Ich historia sięga wręcz początków nowożytnego perfumiarstwa. Dzisiaj natomiast przeżywamy wielki powrót uniwersalnych zapachów, z których korzystać mogą mężczyźni i kobiety.  

  • Unisex a początki perfumiarstwa
  • Wielki powrót perfum unisex

Unisex a początki perfumiarstwa

Pierwsze perfumy były towarem naprawdę luksusowym. To, że dzisiaj cena niektórych flakoników wydaje się nam nieco zbyt wysoka, jest nieporównywalne z wartością perfum we wczesnych wiekach. Oczywiście perfumy były znane już w starożytnym Egipcie, który do dziś słynie z bardzo charakterystycznych wonności. Początków nowoczesnego perfumiarstwa sięgają jednak wieku XIV. Jeszcze wtedy posiadanie jakichkolwiek perfum było oznaką określonej pozycji społecznej, statusu, niemałego także często bogactwa. W tym czasie nie odczuwano jednak potrzeby, aby dzielić zapachy na męskie i żeńskie. Oferta zapachów była również znacznie bardziej ograniczona, a najzamożniejsi ze społeczeństwa wybierali spośród dostępnych perfum te, które najbardziej im odpowiadały, bez zastanawiania się, czy jest to bardziej damski czy męski zapach. Wbrew pozorom ta sytuacja utrzymywała się naprawdę długo. Zmiany nadeszły dopiero wraz z wiekiem XIX.

Unisex zniknął z półek w perfumeriach w XIX wieku, kiedy to perfumiarze zaczęli projektować zapachy z myślą o określonej grupie odbiorców. Umożliwiało to określone działania marketingowe i reklamowe, łatwiej było taki produkt sprzedaż. Poszerzała się w tym czasie także znacznie grupa odbiorców tego typu produktów. Zapachy nadal były towarem luksusowym, ale nie nieosiągalnym. Coraz więcej osób było stać na zakup perfum. Ta rosnąca grupa odbiorców i większa świadomość znaczenia reklamy dla powodzenia biznesu skłoniła perfumiarzy do wprowadzenia ścisłego podziału perfum na damskie i męskie. To w XIX wieku ustalono, że zapachy pań miały być kwiatowe lub owocowe, a te dla mężczyzn – orientalne lub piżmowe.

Wielki powrót perfum unisex

Coraz bardziej zmieniające się społeczeństwo, podające w wątpliwość standardowe podziały, stereotypy płciowe uświadomiło perfumiarzom, że podział na męskie i żeńskie perfumy jest bardzo umowny. Nie brakuje kobiet, które (szczególnie jesienią i zimą) lubią nosić bardziej wyraziste, ciężkie zapachy. Z kolei wielu mężczyzn faworyzuje zapachy delikatne, kwiatowe i owocowe, świeże. Znacznie chętniej wybierają je oni zamiast piżma lub drzewa sandałowego. Nie więc dziwnego, że powrót perfum unisex szybko stał się faktem. Pierwszy na współczesny rynek perfumy unisex wprowadził Yves Saint Laurent w 1975 roku. Perfumy Eau Libre nie zyskały jednak dużej popularności. Promotorką zapachów unisex była także Coco Chanel, jednak to marka Cavin Klein stała się ikoną perfum unisex. W 1994 roku wypuściła na rynek perfumy One. Zapach zyskał ogromną popularność. Dzisiaj jednak nie tylko Klein oferuje zapachy unisex. Jeśli nie jesteś pewny, czy takie perfumy będą ci odpowiadać, zawsze możesz kupić większe próbki perfum, np. https://przetestujperfumy.pl/8-perfumy-unisex. Flakony o pojemnościach od 2 do 10 ml pomogą ci przetestować perfumy przez kilkanaście dni, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, czy tego typu kompozycje do ciebie przemawiają i dobrze sie w nich czujesz. Do wyboru masz zapachy od Hermesa, Bvlgari, Dolce & Gabbana, Guerlain i oczywiście Calvina Kleina.


Materiał partnera zewnętrznego