Piercing – co warto wiedzieć, o czym trzeba pamiętać?

0
538
piercing
Piercing to nie tylko ozdoba ciała, ale przede wszystkim odpowiedzialność | fot.: stock.adobe.com

Kolczyki cieszą się popularnością już od długiego czasu. Niegdyś były one przeznaczone jedynie dla osób wysoko urodzonych i bogatych, w dzisiejszych czasach jednak jest to szeroko rozpowszechniona dekoracja dla kobiet i mężczyzn niezależnie od statusu społecznego. Czym jest piercing? W jaki sposób wybrać kolczyk do piercingu? O jakich zasadach higieny należy pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest piercing?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje w tym zakresie, warto wcześniej zastanowić się, czym tak właściwie jest piercing. Otóż jest to kolczykowanie, czyli umieszczanie ozdoby w miejscach charakterystycznych, takich jak chociażby uszy, nos, język, wargi. Piercing ma stosunkowo długą historię, bowiem znany był już w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie- kolczyk był wówczas symbolem przynależności do określonej grupy społecznej, która charakteryzowała się bogactwem i luksusem. W dzisiejszych czasach kolczykowanie ma już nowe oblicze, bowiem po taki rodzaj zdobienia ciała sięgają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, niezależnie od wieku. Piercing to dość powszechne zjawisko i co ciekawe, niemalże nie istnieją ograniczenia jeśli chodzi o miejsce umieszczenia danej dekoracji. Dość kontrowersyjny jest jednak piercing miejsc intymnych i przesadne ozdabianie ciała. 

dziewczyna piercing tatuaż
Piercing to dość powszechne zjawisko i co ciekawe, niemalże nie istnieją ograniczenia jeśli chodzi o miejsce umieszczenia danej dekoracji | fot.: stock.adobe.com

W jaki sposób wybrać kolczyk do piercingu?

Decydując się na piercing, kluczowe jest wybranie odpowiedniego kolczyka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość wystąpienia alergii. Jednym z najczęściej uczulających pierwiastków jest nikiel, który wchodzi niestety w skład wielu metali. W konsekwencji ozdoby takie jak srebrne, złote i stalowe kolczyki mogą spowodować alergie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że jeżeli w momencie przekłuwania ciała nie mamy alergii, to może się ona rozwinąć w wyniku nieprawidłowo dobranej biżuterii. Najlepszym wyborem wydają się być kolczyki z tytanu lub bioplastu łączonego z tytanem. Takie kolczyki mogą być wykorzystywane na czas zakładania czy też gojenia się rany. Po pewnym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dekorację wykonaną ze stali chirurgicznej. Pamiętajmy o tym, że do każdego przekłucia należy podchodzić w sposób indywidualny. Uwzględnia się bowiem budowę anatomiczną, która może różnić się w zależności od ciała. 

O jakich zasadach higieny należy pamiętać?

Piercing to nie tylko ozdoba ciała, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Nie możemy bowiem zapominać o dokładnej higieny danego miejsca. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kolczykowanie, należy wiedzieć, jak dbać o przekłute miejsce. Przede wszystkim konieczne jest regularne używanie preparatu w celu przemywania- przynajmniej 3-4 razy dziennie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie soli fizjologicznej. Higiena będzie wyglądała nieco inaczej w zależności od miejsca przekłucia. Niektórych części ciała nie można bowiem moczyć zbyt długo. 

MJA