Podolog – czy takiemu specjaliście możemy zaufać?

0
663
piękne kobiece stopy
Aby zostać podologiem musimy zapisać się studia wyższe i zdać wszystkie egzaminy | fot.: stock.adobe.com

Problem z zawodem podologa polega głównie na tym, że nie do końca wiadomo, jaką wiedzę posiada taka osoba. Nie jest to zawód medyczny, więc pacjenci nie do końca ufają takim specjalistom – tym bardziej, jeżeli zamierzają leczyć grzybicę czy haluksy. Wiedzą oni, że brak odpowiedniej opieki może skutkować tutaj poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. 

Dlaczego ludzie nie do końca ufają podologom? Ponieważ mogą oni określać się tym tytułem nawet w momencie, gdy nie mają wcale jeszcze niezbędnej wiedzy na temat stóp. W prawie nie ma obecnie niestety żadnych uregulowań, które bardzo jasno określałyby konieczne wymagania – wykształcenie, kursy, uzyskane dyplomy. Dlatego właśnie ludzie nazywają się w ten sposób, a tymczasem mają za sobą zaledwie kilkunastogodzinny kurs i ich wiedza jest w istocie bardzo ograniczona. A jeżeli człowiek umówi się na wizytę do kogoś takiego i nie uzyska rezultatów – może już na zawsze zrazić się do wizyt u podologa. A tymczasem dobry specjalista faktycznie może bardzo nam pomóc.  

Jak zostać podologiem?

Jeżeli my sami chcemy zostać podologiem lub planujemy sprawdzić wykształcenie specjalisty, do którego się zapisujemy – warto wiedzieć w jaki sposób najlepiej zdobywa się tutaj odpowiednią wiedzę i umiejętności. Aby zostać podologiem musimy zapisać się studia wyższe i zdać wszystkie egzaminy – w Polsce są to najczęściej studia podyplomowe lub specjalizacja na kierunku kosmetologii. 

Oprócz tego przez cały czas trwania naszej kariery, musimy uczęszczać na kursy i nieustannie się dokształcać. Bez tego będzie nam trudno posiadać przez cały czas aktualną wiedzę na temat nowych metod dbania o stopy lub na temat chorób. Dostępne są różne sympozja i spotkania ze specjalistami, od których można się bardzo wiele nauczyć. Jeżeli sami chcemy zostać podologami to przygotujmy się na wiele lat nauki – a jeżeli wybieramy się do takiej osoby to sprawdzajmy, czy na pewno jej wiedza jest faktycznie regularnie poszerzana.  

Co musi wiedzieć podolog?

Podolog musi w istocie zapoznać się zarówno z teoretyczną, jak i praktyczną wiedzą z wielu dziedzin. Uczy się więc m.in. o układzie nerwowym, o żyłach, o chorobach skóry. Powinien wiedzieć więcej na temat układu kostnego oraz naczyniowego. Nie jest to wiedza, którą można opanować przez kilkanaście dni i potwierdzi Ci to każdy specjalista w tej dziedzinie. 

Nie zrażajmy się, jeśli trafiliśmy do osoby, która nam nie pomogła – po prostu szukajmy dalej. Tym razem jednak faktycznie zwróćmy uwagę na wykształcenie tego człowieka i opinie, które uzyskał od swoich uprzednich klientów – to przecież mówi nam bardzo wiele na temat jego metod i skuteczności. Specjaliści z gabinetu podologicznego bez problemu poradzą sobie z usunięciem, m.in. odcisków

Materiał partnera zewnętrznego