Trycholog – jak wybrać najlepszy gabinet

0
327
piękne długie włosy trychologia
Należy pamiętać o tym, że efekty leczenia w dużej mierze zależą od tego, w jakim stopniu zastosujemy się do wskazówek specjalisty | fot.: stock.adobe.com

Trychologia to dla wielu osób pojęcie brzmiące dość enigmatycznie. Tymczasem trycholodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem szeroko pojętych problemów powiązanych z wypadaniem włosów i nienajlepszą kondycją skóry głowy. Dobrze byłoby wiedzieć, z jakimi problemami ludzie najczęściej udają się do trychologa. Warto byłoby mieć również świadomość tego, w jaki sposób wybrać dobry gabinet trychologiczny. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Wypadanie włosów i łysienie

Jednym z najpowszechniejszych problemów, które sprawiają, że wpisujemy w wyszukiwarce internetowej hasło, np. trycholog Warszawa, i które prowadzą nas się do trychologa jest oczywiście wypadanie włosów. Problem ten może być mniej lub bardziej nasilony, ale jeśli zauważymy znaczące przerzedzenie włosów, nie powinniśmy zwlekać z poszukiwaniem profesjonalnej pomocy. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna tego kłopotu, tym łatwiej będzie nam ją pokonać.

Problemy, z którymi warto zgłosić się do trychologa

Wypadanie włosów, a także łysienie typu męskiego i żeńskiego nie są jedynymi powodami, dla których warto udać się do trychologa. Naszą uwagę pod tym względem powinny zwrócić też: łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, swędząca skóra głowy oraz bielactwo. Doświadczony trycholog dopasuje odpowiednią terapię w zależności od potrzeb skóry głowy i włosów.

Wizyta u trychologa

W trakcie pierwszej wizyty u trychologa, będziemy poproszeni o opisanie charakteru swoich trudności oraz odpowiedzenie na pytania specjalisty (na przykład o ogólny stan zdrowia, problemy hormonalne czy przyjmowane leki). Następnie, najprawdopodobniej zostanie wykonana trichoskopia. Zarówno skóra głowy (skalp), jak i włosy zostaną więc obejrzane w znacznym powiększeniu. Wówczas trycholog będzie mógł określić, czy w przypadku na przykład zwiększonej utraty włosów problemem jest zwiększone wypadanie włosów, czy może już łysienie. Zawsze konieczne jest podjęcie próby zdiagnozowania przyczyny wypadania włosów. Możliwe, że zostaniemy poproszeni o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi oraz badań hormonalnych. Warto być więc przygotowanym na to, że właściwa diagnoza może wymagać odbycia kilku wizyt.

Sposoby leczenia

W trakcie wizyty trycholog zaleci nam odpowiednie postępowanie. W przypadku łagodnych zmian i dolegliwości może ono polegać na przykład na stosowaniu konkretnych kosmetyków. Najczęściej mają one postać wcierek czy szamponów. Często odpowiednia pielęgnacja pomaga w złagodzeniu najbardziej dotkliwych dolegliwości.

Co jednak, kiedy nasze problemy mają głębsze podłoże? Wówczas niezbędna będzie kompleksowa terapia, także nieco bardziej zaawansowana, niż zmiana kosmetyków. Wybierając trychologa warto więc skierować się do miejsca, w którym stosuje się zaawansowane trychologiczne protokoły zabiegowe. Do poprawy ogólnego stanu skóry głowy, poburzenia wzrostu włosów czy wzmocnienia struktury włosa stosuje się zabiegi wykorzystaniem mezoterapii igłowej, karboksyterapii, infuzji tlenowej, laseroterapii i ledoterapii, lasera exciplex, Low Laser Level Therapy czy osocza bogatopłytkowego. Każdy z tych zabiegów – choć różnią się poziomem inwazyjności, powinien być wykonywany przez doświadczonego fachowca.

Ważnym elementem leczenia trychologicznego są także wizyty kontrolne, w trakcie których możliwa staje się ocena postępów. Niestety, nie da się dokładnie określić tego, po jakim czasie pojawią się satysfakcjonujące rezultaty. Co do zasady, należy cierpliwie poczekać na nie co najmniej parę tygodni, wykonać kilka serii wybranych zabiegów czy zmienić przyzwyczajenia pielęgnacyjne. Po tym czasie, wypadanie włosów czy inne problemy skórne powinny zostać przynajmniej częściowo opanowane. 

Jak wybrać dobrego trychologa?

Wydawać by się mogło, że znalezienie dobrego trychologa jest trudne. Na szczęście, coraz więcej osób zajmuje się wykonywaniem tego zawodu. Dzięki temu, możemy wybierać spośród ofert naprawdę wielu gabinetów. Nie da się jednak ukryć, że największy wybór mają osoby zamieszkujące prężnie rozwijające się, duże miasta. Osobom zamieszkującym województwo mazowieckie pomóc może na przykład trycholog Warszawa. Przed dokonaniem wyboru konkretnego gabinetu, dobrze byłoby poczytać w Internecie opinie na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym większa szansa na to, że uda nam się znaleźć dobrego fachowca. Warto także sprawdzić doświadczenie i wiedzę zdobytą przez fachowca – mogą je potwierdzać odpowiednie certyfikaty czy też poświadczenia udziału w specjalistycznych szkoleniach.

Do gabinetu trychologicznego warto udać się zawsze wtedy, gdy dokuczają nam problemy z nadmierną utratą kosmyków. Wskazaniem do odbycia wizyty może być także zły stan skóry głowy. Przy wyborze gabinetu, dobrze byłoby brać pod uwagę między innymi opinie klientów. Należy pamiętać o tym, że efekty leczenia w dużej mierze zależą od tego, w jakim stopniu zastosujemy się do wskazówek specjalisty. 

OLI