Witaminy dla włosów – na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków do włosów?

0
717
witaminy dla włosów
Choć możemy skupiać się na zdrowej diecie, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu kosmyków również od zewnątrz! | fot.: materiał partnera

Włosy to nasza wizytówka. Wiele osób, patrząc na drugą osobę, najbardziej zwraca uwagę na fryzurę. Nie muszą być ułożone w najnowsze uczesanie, aby były piękne. Będą cieszyć oczy, gdy są błyszczące i zdrowe. Jednak obecnie trudno jest utrzymać zdrowe włosy. Zwłaszcza gdy często je farbujemy lub rozjaśniamy. A nawet po prostu przez różne choroby cywilizacyjne, których próbujemy uniknąć, choć nie zawsze nam się udaje. Co więc zrobić, aby mieć zawsze pięknie wyglądające włosy?

Witaminy, które odpowiadają za zdrowie włosów

Jeśli chcemy się cieszyć piękną skórą, paznokciami i włosami, musimy prowadzić zdrowy tryb życia. Odpowiednie kosmetyki będą oddziaływać tylko zewnętrznie. A gdy zaczniemy też jeść posiłki pełne witamin, łatwiej nam będzie utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Jakie witaminy odpowiadają za zdrowe włosy? Przede wszystkim są to witamina A, witaminy z grupy B, witamina C oraz dodatkowo witaminy: D, E, H. Każda z nich ma inną rolę. Choćby witamina A odpowiada za regenerację komórek, a co za tym idzie – za dobry wygląd skóry. Natomiast witamina C znana jest jako antyoksydant. Jednak świetnie uszczelnia też naczynia krwionośne, przez co przypisuje się jej działanie poprawiające odporność organizmu. A co można powiedzieć o witaminie B? Wszyscy ją znamy pod postacią drożdży. Tak, to właśnie przez nią są one tak mocno polecane do pielęgnacji włosów!

Jest wiele marek kosmetyków, jak Avon, które w swoich produktach umieszczają składniki odżywiające włosy. Choć możemy skupiać się na zdrowej diecie, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu kosmyków również od zewnątrz!

Niejasny skład – jak go czytać?

Bardzo dużo osób ma problem z czytaniem składów produktów. A jest to najistotniejszy czynnik, który nam pokaże, czy kosmetyk jest naprawdę dobry. Albo czy spełni obietnice producenta. Chcąc mieć zdrowe włosy, nie musimy rezygnować z popularnych marek jak Avon. I nie musimy też kupować 100% naturalnych kosmetyków! Warto jednak sprawdzić, czy w składzie są nam znane pozycje. A zwłaszcza czy np. szampony z olejem kokosowym ten składnik mają.

Jeśli chcemy przeanalizować cały skład produktu przed zakupem, jak najbardziej możemy to zrobić. Aczkolwiek wcale nie musimy! Poszukajmy w nim za to składników aktywnych. Przykładowo SLS to dość mocno myjący składnik, który sprawia, że szampony dobrze oczyszczają skórę i włosy. Stara, dobrze znana gliceryna stosowana jest w produktach nawilżających. Różne odżywcze oleje będą miały w nazwie roślinę i słowo „oil”. Ponadto można też szukać samych nazw roślin, które mogą mieć dodatkowo w nazwie słowa jak: „extract”. Także same witaminy mogą mieć bardziej skomplikowaną nazwę. Witamina C może występować pod nazwami: Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Glucoside czy Magnesium Ascorbyl Phosphate. Taka nazwa na pewno rzuci nam się w oczy.

Jakie kosmetyki do włosów trzeba mieć?

W gruncie rzeczy to zależy od tego, jakie mamy włosy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Mając rozjaśniane włosy, na pewno chcemy utrzymać efekt jasnych pasm na dłużej. Do tego przyda się szampon i odżywka do włosów blond od Avon. Dzięki specjalnym kosmetykom dedykowanym do włosów farbowanych zatrzymamy w nich kolor.

Włosy, które są suche, łamliwe i ogólnie nazwiemy je zniszczonymi, potrzebują kosmetyków regenerujących i nawilżających. Świetnym dodatkiem w pielęgnacji będzie choćby nawilżający olejek do włosów. Takim włosom przyda się też serum na końce, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

A co, jeśli nasze włosy szybko są przyklapnięte i tworzą się na nich strąki? Najprawdopodobniej mamy włosy niskoporowate i w tym wypadku nadmiar im szkodzi. Zamiast mocnej maski regenerującej przyda nam się lekka odżywka nawilżająca. Możemy nawet używać lekkich odżywek w sprayu bez spłukiwania po umyciu włosów. W ten sposób dodatkowo ich nie obciążymy.

Materiał partnera