Własnoręcznie wykonane mydełka o różnych zapachach i właściwościach – idealne na prezent na różne okazje!

0
1191
Ręcznie robione mydło
Mydło powstaje w procesie zmydlania kwasów tłuszczowych czyli saponifikacji. Zachodzi ona pomiędzy tłuszczami, a mieszaniną wodorotlenku sodu lub potasu i wody | fot.: StockAdobe.com

W dobie ekologicznych produktów mydła naturalne przeżywają prawdziwy renesans. Ich przejrzysty skład, a także naturalne składniki powodują, że coraz więcej osób jest nimi zainteresowane. Co więcej są one dostępne w wielu wariantach kształtów i kolorów. Powoduje to, że są one nie tylko bardzo praktyczne i stanowią piękną ozdobę łazienki, ale idealnie nadają się na prezent dla naszych znajomych i przyjaciół.  

Mydła naturalne i glicerynowe

Mydło powstaje w procesie zmydlania kwasów tłuszczowych czyli saponifikacji. Zachodzi ona pomiędzy tłuszczami, a mieszaniną wodorotlenku sodu lub potasu i wody. W jej wyniku zrywane są połączenia estrowe, a otrzymywanym produktem jest mydło i gliceryna.

W przeciwieństwie do mydeł drogeryjnych, mydła naturalne nie są pozbawiane w trakcie produkcji gliceryny. Dzięki temu stosując je nie musimy się martwić o to, że przesuszą lub podrażnią naszą skórę.

Szczególną grupą mydeł naturalnych stanowią mydła glicerynowe. Cechują się one wysoką zawartością gliceryny, a także obecnością naturalnych olejków eterycznych, ekstraktów roślinnych i aromatów. Na tle innych mydeł wyróżniają się również niezwykłymi kolorami, które otrzymywane są po dodaniu do nich pigmentu.

Zalety mydeł naturalnych i glicerynowych

W przeciwieństwie do mydeł, które możemy kupić w drogerii, mydła naturalne posiadają krótki i przejrzysty skład, a w ich produkcji wykorzystywane są jedynie naturalne składniki. Sprawia to, że są to produkty zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska i naszej skóry. Działają nawilżająco i łagodząco, a także pomagają utrzymać barierę lipidową. Co więcej nie wywołują podrażnień, dlatego są odpowiednie dla osób z bardzo wrażliwą skórą jak również dzieci. Kolejną zaletą jest ich wyjątkowa wydajność i znacznie większa kompaktowość niż w przypadku tradycyjnych żelów pod prysznic.

Jak samemu przygotować mydło naturalne?

W celu samodzielnego przygotowania mydła należy zaopatrzyć się w takie składniki jak: woda destylowana, wytłoki z oliwek i wodorotlenek sodu. Jeżeli chcemy nadać swojemu mydłu niezwykły kolor lub zapach powinniśmy zakupić również odpowiednie pigmenty i olejki eteryczne.

Pracę znacznie ułatwią nam także: dzbanek, blender, termometr kuchenny, garnek ze stali nierdzewnej, plastikowy kubek i foremka. Nie zapominajmy także o okularach i rękawicach ochronnych.

Pierwszym krokiem jest otrzymanie ługu. Aby to zrobić do 380 ml wody, powoli i stale mieszając, dodajemy 127 g wodorotlenku sodu. Po dokładnym połączeniu składników odstawiamy mieszankę cały czas kontrolując jej temperaturę i czekając, aż osiągnie 40 stopni.

Następnie musimy przygotować olej. W tym celu podgrzewamy 1000 g wytłoków z oliwek do temperatury około 40 stopni.

Gdy oba składniki osiągną zbliżoną temperaturę należy je połączyć wlewając olej do ługu. W trakcie tej czynności powinniśmy stale mieszać otrzymaną masę, a dla uzyskania jej jednolitej konsystencji po wymieszaniu dodatkowo użyć blendera. Tuż przed samym zakończeniem blendowania możemy dodać swoje olejki i barwniki.

Tak przygotowaną miksturę przelewamy do foremki i czekamy, aż przekształci się ona w mydło. Po około 24 godzinach, gdy pojawi się na nim nieprzezroczysta, twarda masa, możemy przy użyciu ochronnych rękawic wyjąć je z formy i pokroić w kostki.

Ostatnim etapem jest leżakowanie mydła, które trwa około 6 tygodni. Po upływie tego czasu możemy śmiało zacząć go używać i cieszyć się jego niezwykłymi efektami.

Mydła naturalne i glicerynowe stanowią fantastyczną alternatywę dla zwykłych drogeryjnych mydeł. Są przyjazne dla środowisku i świetnie dbają o naszą skórę. Co więcej nie musimy wydawać na nie wielkich pieniędzy, ponieważ w łatwy sposób możemy uzyskać je w domu. Powoduje to, że stanowią one piękny upominek, który nie tylko cieszy oczy, ale także okaże się bardzo praktycznym prezentem.

ANA