Za dużo słońca i solarium? Poznaj sposoby na odmłodzenie skóry!

1
1688
Fotostarzenie
Wciąż za mało mówi się także o zagrożeniu jakie niesie opalanie się na słońcu lub w solarium | fot.: Fotolia

Opalona skóra wygląda atrakcyjnie, natomiast im więcej się ją wystawia na działanie promieniowania UVA i UVB, tym szybciej się starzeje. Czy da się temu zaradzić?

F jak fotostarzenie

Promieniowanie UVA i UVB z jednej strony poprawiają nastrój i są źródłem życiodajnej witaminy D3, z drugiej jednak niszczą skórę i są przyczyną powstawania jej nowotworów. Powodują także fotostarzenie, czyli przyspieszone starzenie skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV. Promienie UV są odpowiedzialne za powstawanie zmian pigmentacyjnych i przebarwień oraz zmarszczek, bruzd, utraty elastyczności i jędrności skóry. Wciąż za mało mówi się także o zagrożeniu jakie niesie opalanie się na słońcu lub w solarium. Jest szkodliwe dla skóry i zdrowia całego organizmu.

P jak profilaktyka

Jak zaradzić procesom fotostarzenia wywołanym przez promieniowanie UVA i UVB? Postawić na prewencję, czyli używać preparatów z wysokim faktorem (powyżej SPF 25) i unikać ekspozycji skóry na słońce w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej szkodliwe. Natomiast jeśli pomimo tego, już widać zmiany pigmentacyjne, warto zadbać o dopasowanie pielęgnacji do potrzeb cery.

Do rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić serum lub krem z witaminą C, która zwalcza nierównomierny koloryt skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. W dzień zabezpieczać skórę kremem z wysokim filtrem, żeby nie pogłębić zmian barwnikowych i innych skutków fotostarzenia. A na noc nakładać preparat z retinolem – witaminą A, która jest nieprzeceniona w walce o młodość skóry.

W gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym najbardziej pomocne są peelingi. Z retinolem, witaminą C i kwasami (migdałowym, kojowym, glikolowym, itp.). Peeling działa na skórę holistycznie, złuszczając ją i mobilizując do regeneracji i stymulacji kolagenu i elastyny. Warto go zrobić w serii.

Alternatywa? Laseroterapia.

Zabiegi laserem to najnowocześniejsze metody odmładzania skóry. Udowodniono, że zabiegi laserowe w sposób istotny redukują specyficzne objawy nie tylko starzenia skóry, ale również jej fotostarzenia. Badania naukowe wykazały, że zabiegi laserowe mogą również zmniejszać ryzyko zachorowania na indukowanego narażeniem na promieniowanie UV raka skóry. W klinice Dermamed wykonuje się: laserowe odmładzanie skóry, usuwa się światłem lasera zmarszczki, a nawet robi lifting – tłumaczy dr Jacek Kłak z kliniki Dermamed.

Lasery stymulują naturalne procesy regeneracyjne w skórze i co najważniejsze – dają naturalne efekty. Laserami można przeprowadzać bardzo różne terapie – od profilaktyki przeciwko starzeniu się skóry u osób młodych, po laserowe usuwanie zmarszczek i zabiegi liftujące twarz. Poprawiają kondycję skóry zniszczonej słońcem bądź solarium, która wygląda na dużo starszą niż wskazywałaby metryka.

N jak Nie ma jednego idealnego lasera

Istnieje wiele skutecznych laserów o wielu różnych zastosowaniach. Dlatego warto szukać miejsca, które dysponuje możliwie jak największym ich wachlarzem. Dzięki temu jest szansa na dobranie optymalnego zabiegu do określonego problemu i oczekiwań.

W leczeniu i profilaktyce fotostarzenia stosujemy różne lasery – lasery frakcyjne, takie jak SmartXide, Fraxel, FRAX1550, Fotona, wykonujemy zabieg Endoliftingu Fotona 4D, różne rodzaje fotoodmładzania – Nordlys, FotoFacial, profilaktykę i leczenie opadania tkanek z zastosowaniem zdecydowanie najlepszego urządzenia w technologii HiFu – Ulthera – wyjaśnia dr Jacek Kłak z kliniki Dermamed.


Materiał partnera zewnętrznego