Astygmatyzm – co to jest i jakie są jego objawy?

0
385
astygmatyzm
Chociaż astygmatyzm nie prowadzi do utraty wzroku, może utrudnić normalne funkcjonowanie i prowadzić do nieprzyjemnych powikłań | fot.: materiał partnera

Astygmatyzm to bardzo często spotykana wada wzroku. Nie jest to choroba oczu w jej dosłownym zrozumieniu, tylko nieprawidłowość budowy rogówki. Jak rozpoznać astygmatyzm i jak go leczyć?

Astygmatyzm co to?

Wada wzroku zwana astygmatyzmem to stan, w którym zniekształcona jest rogówka oka. W zdrowym oku rogówka zakrzywiona jest symetrycznie, podczas gdy u astygmatyka krzywizna jest pozbawiona tej symetrii. W wyniku tej nieprawidłowości obraz na siatkówce jest zaburzony, niewyraźny i nieostry.

Astygmatyzm – objawy i przyczyny

Astygmatyzm, objawy daje zależnie od nasilenia wady. Jeśli wada jest niewielka, obraz może być jedynie lekko zamglony. Zaawansowany astygmatyzm będzie powodował nieostre widzenia i zniekształcenie konturów widzianych przedmiotów.
Osoba z astygmatyzmem:

  • ma zaburzone wyczucie przestrzeni;
  • widzi linie proste jako krzywe;
  • źle postrzega płaszczyzny.

Objawem wynikającym bezpośrednio z zaburzeń widzenia są także częste bóle oczu i głowy, gorsze widzenie po zmierzchu, wrażliwość na nagłe i jasne światło.

Przyczyny astygmatyzmu nie są znane, ale wiadomo, że wada ta jest dziedziczna. Szacuje się, że astygmatyzm dotyka nawet 40% populacji, jednak u większości osób zaburzenia są tak niewielkie, że nie zdają sobie oni sprawy z tej wady.

Leczenie astygmatyzmu

W leczeniu astygmatyzmu używane są okulary cylindryczne lub specjalne soczewki kontaktowe, których inna nazwa to soczewki toryczne.
Soczewki toryczne mają specjalny kształt (torus, to figura geometryczna przypominająca obwarzanek), dzięki czemu takie soczewki kontaktowe mogą niwelować indywidualne różnice w krzywiźnie rogówki i umożliwiają prawidłowe widzenie, dzięki prawidłowemu skupianiu światła na siatkówce.
Toryczne soczewki kontaktowe to odkrycie kilku ostatnich lat — wcześniej astygmatyzm leczono wyłącznie za pomocą odpowiednio dobranych okularów.

Sposoby wykrywania astygmatyzmu

Astygmatyzm może pojawić się z czasem, dlatego przynajmniej raz w roku warto wykonywać regularne badanie wzroku. Tylko specjalista, posiadający niezbędne narzędzia, może określić poziom zaburzenia i dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe.

Jednak jeśli zauważamy u siebie nieznanego pochodzenia ból głowy lub oczu, a także wspomniane wyżej zaburzenia widzenia, warto wykonać domowy test na astygmatyzm.

Test na astygmatyzm

  1. Znajdź w internecie odpowiedni obrazek.
  2. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe lub okulary — załóż je.
  3. Spójrz na obrazek z odległości metra.
  4. Zasłoń jedno oko (nie uciskając go).
  5. Obserwuj obrazek.
  6. Jeśli astygmatyzm nie występuje lub jest prawidłowo skorygowany przez soczewki kontaktowe, lub okulary, wszystkie linie będę takie same.
  7. W przypadku astygmatyzmu któraś z linii (lub więcej niż jedna) będą wydawały się jaśniejsze lub ciemniejsze niż pozostałe.
  8. Powtórz test na drugim oku.
  9. Test jest jedynie poglądowy, jednak jeśli wskazuje na występowanie astygmatyzmu, warto zasięgnąć porady lekarskiej u specjalisty.

Powikłania nieleczonego astygmatyzmu

Chociaż astygmatyzm nie prowadzi do utraty wzroku, może utrudnić normalne funkcjonowanie i prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Wśród najczęściej występujących znajdują się:

  • zaczerwienienie oczu;
  • zapalenie gałki ocznej;
  • pogłębienie się wady.
  • Materiał partnera