Ataki paniki z agorafobią- czym są zaburzenia lękowe?

0
613
agorafobia
Codzienne życie pacjentów z agorafobią jest nieustanną walką z objawami i lękiem | fot.: materiał partnera

Agorafobia to reagowanie nadmiernym strachem i lękiem na okoliczności, w których ucieczka lub wycofanie się mogą okazać się utrudnione a pomoc niedostępna (np. teatr, autostrada, komunikacja publiczna, kolejka do kasy w sklepie). Najczęściej współistnieje z zespołem lęku panicznego, który objawia się występowaniem u osoby, która go doświadcza ataków paniki.

Codzienne życie z atakami paniki i agorafobią to cierpienie

Codzienne życie pacjentów z agorafobią jest nieustanną walką z objawami i lękiem. Agorafobia współwystępuje z atakami paniki, niszcząc często życie osoby, która doświadcza tego rodzaju zaburzeń lękowych.  Osoby te unikają przebywania w miejscach takich jak galerie handlowe, transport publiczny, kolejki, restauracje, autostrady. Już sama myśl o staniu w korku może wyzwolić pojawienie się objawów ataku paniki. Czasem obecność osoby bliskiej i towarzyszenie jej w codziennym załatwianiu spraw bywają niezbędne, ale to ogromne utrudnienie gdy nie można wyjść z domu samodzielnie. Powtarzające się ataki paniki zmuszają do unikania kolejnych okoliczności, które mogą spowodować atak paniki- zjawisko to nazywamy „lękiem przed lękiem”. Powstaje błędne koło unikania, które pogłębia te objawy tworząc swoistą pułapkę.

Jak rozwijają się ataki paniki za agorafobią

Zaczynają się często od pierwszego ataku paniki np. w kolejce w supermarkecie. Niespodziewanie osoba taka doświadcza objawów typu: uczucie gorąca, ucisk w klatce piersiowej, narastający strach, uczucie omdlenia. Nie zdaje sobie sprawy z tego co się z nią dzieje, sądzi, że to co przeżywa to zawał albo udar albo wierzy, że coś innego bardzo poważnego dzieje się z jej zdrowiem. Gdy jedzie na pogotowie dowiaduje się, że to atak paniki i nie zagraża jej niebezpieczeństwo. To ogromne zaskoczenie gdy doświadcza się tak silnych objawów. Okazuje się jednak, że osoba ta w następnej kolejności zaczyna wierzyć, że to supermarkety powodują w niej tak nieprzyjemne dolegliwości jak atak paniki. Zaczyna tych supermarketów unikać i tak właśnie rozwija się agorafobia.

Agorafobia- jak wygląda leczenie?

Leczenie agorafobii polega na podjęciu psychoterapii, a często również farmakoterapii, szczególnie gdy objawy bywają mocno nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z jednej strony psychoedukacja, z drugiej psychoterapia i przyjrzenie się swojemu życiu i temu co wzmaga sytuacje stresowe, pozwolą na wyjście z zaburzeń lękowych. Psycholog pomoże zatrzymać to błędne koło objawów ataków paniki i da wskazówki jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które wyzwalają ataki paniki. Jednym z miejsc gdzie możesz otrzymać pomoc terapeutyczną w zakresie zaburzeń lękowych jest poradnia psychologiczna totylkostrach.pl

Materiał partnera