Bergamotka to owoc cytrusowy – wyglądem przypomina niezbyt dojrzałą pomarańczę. Jest cierpki i nie nadaje się do jedzenia na surowo. Bergamotkę hoduje się w celach ozdobnych i dla pozyskania ze skórek olejku aromatycznego – niezastąpionego w aromaterapii i przy produkcji kosmetyków.
Bergamotka w aromaterapii
Jeśli zależy nam na aromaterapeutycznym działaniu olejku z bergamotki, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni kominek. Na ogół są to ceramiczne podgrzewacze z miejscem na małą świeczkę (niezapachową!), o ciekawych, niebanalnych kształtach. Nieużywany kominek śmiało może stać w widocznym miejscu jako ozdoba domu. Nazwa niech nie będzie myląca – po pierwsze kominki aromaterapeutyczne nie przypominają kształtem prawdziwych kominków ani kominów, po drugie – są niewielkie. Mając taki kominek, wystarczy nalać do niego wody, dodać 10 – 15 kropli olejku, zapalić świeczkę i cieszyć się orzeźwiającym zapachem bergamotki.
Aromaterapia z wykorzystaniem olejku z bergamotki polecana jest osobom borykającym się z depresją (nie jako jedyna kuracja, ale wsparcie psychoterapii), żyjących w silnym stresie, mającym skłonności do migreny i bólów głowy o innym niż migrenowy pochodzeniu, osobom przemęczonym.
Ze względu na jego przeciwzapalne i przeciwwirusowe działanie, a także właściwości antyseptyczne, bergamotka polecana jest osobom przeziębionymi i walczącym z infekcjami. Jeśli aromaterapia nie wystarczy, można zrobić inhalacje z wykorzystaniem olejku z bergamotki.
Olejek z bergamotki na problemy skórne
Różnego rodzaju choroby i zmiany skórne (trądzik, łuszczyca, zakażenia skóry, egzema) można leczyć, przecierając chorobowo zmienione miejsca olejkiem z bergamotki. Ale uwaga – skóra przemyta olejkiem z bergamotki jest silnie narażona na poparzenia słoneczne. Takich kuracji lepiej nie stosować w sezonie letnim. Oczywiście do przemywania stosujemy olejek rozcieńczony z wodą. Ponadto kilka kropli olejku z bergamotki (nie więcej niż 15) można dodać do kąpieli, a nawet do olejków stosowanych do masażu (tu wystarczy maksymalnie 6 kropli na łyżkę oleju).
Olejek z bergamotki zamiast leków przeciwbólowych?
Tak, okazuje się, że olejek z bergamotki ma działanie znieczulające, gdyż potrafi osłabić wrażliwość nerwów na ból. Jest często stosowany przy bólach, skurczach i stanach napięć w mięśniach. Aby skorzystać z tego dobroczynnego działania, wystarczy dodać do tzw. oleju bazowego (może to być na przykład olejek arganowy, który szybko się wchłania) kilka kropli oleju z bergamotki i wmasować w bolące miejsce.
Bergamotka w Earl Grey
Olejek z bergamotki jest jednym z niewielu olejków aromatycznych o tak szerokim działaniu i możliwości stosowania. Jego przyjemny orzeźwiający zapach znany jest przede wszystkim miłośnikom herbaty Earl Grey. To właśnie dzięki niemu herbata zyskała niepowtarzalny aromat i smak i stała się wyznacznikiem tego, co nazywamy dobrą herbatą.
Lubisz herbaty ziołowe? Zobacz: Lecznicze właściwości herbaty rumiankowej.
Olejek z bergamotki – przeciwwskazania
Chociaż olejek z bergamotki jest produktem pochodzenia naturalnego, w pewnych sytuacjach należy powstrzymać się przed stosowaniem go. Środki ostrożności zalecane są przede wszystkim w okresie letnim, gdy łatwo o poparzenia słoneczne. Osoby, które mają w planach wizytę w solarium, powinny zrezygnować z olejku z bergamotki jako dodatku do kąpieli i kosmetyków (także do masażu). Takie obostrzenie obowiązuje przez cały rok.
Ze względu na możliwość działania na psychikę (olejek z bergamotki wykazuje działanie pobudzające) nie powinno się dopuszczać dzieci do kontaktu z olejkiem z bergamotki.
Materiał partnera zewnętrznego