Bielizna termiczna idealna na zimę? Co warto o niej wiedzieć i jak ją stosować?

0
1012
kobieta w bieliźnie termoaktywnej
Podstawową zasadą noszenia bielizny termoaktywnej jest to, że stanowi ona pierwszą warstwę ubrań | fot.: stock.adobe.com

Dobra bielizna termoaktywna stanowi podstawę sportowego i outdoorowego ubioru. Zarówno źle dobrana, jak i niepoprawnie noszona nie spełni swojej funkcji. W związku z tym warto wiedzieć, jakie dokładnie ma właściwości, a także w jaki sposób ją stosować. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy jej skuteczność podczas zimowych aktywności, jak i w czasie wyjątkowo mroźnych dni. Najczęściej słowo bielizna kojarzymy z intymnymi częściami garderoby (np. majtkami). Dodając jednak epitet termoaktywna, zakres artykułów znacznie się rozszerza. W tej grupie znajdują się przede wszystkim koszulki z krótkim i długim rękawem, majtki i getry w przypadku obu płci, a u kobiet dodatkowo top lub stanik.

Czym jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to tekstylia wykonane najczęściej z włókien sztucznych, naturalnych lub połączenia obu. Największa oferta na rynku dotyczy oczywiście ubrań z włókien sztucznych. Choć poszczególne materiały mogą różnić się składem lub właściwościami, zwykle jednak bazują na tworzywach takich jak poliamid, poliester oraz elastan. Właściwości elastanu, co częściowo wynika z jego nazwy, to przede wszystkim elastyczność tkanin. Dzięki niemu lepiej też przylegają do ciała. Najpopularniejsze materiały termoaktywne z tworzyw naturalnych to włókna bambusowe oraz wełna merino. Bielizna termoaktywna charakteryzuje się specyficznymi właściwościami. Przede wszystkim powinna być obcisła, a tym samym przylegać do ciała. W ten sposób niwelowana jest niepotrzebna przestrzeń między skórą a odzieżą, dzięki czemu wilgoć jest skutecznie odprowadzana na zewnątrz. Cyrkulacja powietrza jest prawidłowa, skóra mniej się poci. Choć to warunek niezbędny, wielu osobom przeszkadza obcisły krój. Takie rozwiązanie bywa szczególnie uciążliwe w okresie letnim, kiedy nie sposób założyć dodatkową warstwę. Kolejnym problemem jest to, że dopasowany materiał podkreśla wszelkie niedoskonałości sylwetki. Choć może to być krępujące, czasami warto zaryzykować dla własnego komfortu. Dzięki temu zyskujemy większą swobodę ruchu i komfort w trakcie aktywności. To nieoceniony atut bielizny termoaktywnej.

Jak stosować bieliznę termoaktywną?

Podstawową zasadą noszenia bielizny termoaktywnej jest to, że stanowi ona pierwszą warstwę ubrań. Dzięki temu działa efektywnie, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą. Na bieliznę termoaktywną można opcjonalnie założyć kolejne warstwy. To niezbędne zwłaszcza w okresie zimowym. Podobnie w okresie jesiennym. Natomiast gdy temperatury są wysokie, bielizna termoaktywna może stanowić jedyną warstwę odzieży. W grupie tekstyliów są jeszcze kalesony termoaktwne. Niektórzy mężczyźni, ze względów higienicznych, decydują się zakładać pod nie majtki.

Decydując się na bieliznę termoaktywną można spędzić aktywny dzień na stoku, wspinać się na szczyty górskie albo podróżować. W każdej z tych sytuacji nie trzeba się obawiać o nadmierne pocenie czy niewygodę. Odzież gwarantuje prawdziwy komfort, a przede wszystkim zapewnia skuteczne odprowadzanie wilgoci.

IIM