Bóle mięśni i stawów – jak sobie pomóc?

0
544
ból pleców
Przeciwbólowe tabletki oraz żele to pierwsza linia obrony, jeżeli ból jest nie do wytrzymania i nie pozwala nam normalnie funkcjonować| fot.: materiał partnera

Młodość niestety nie trwa wiecznie i z czasem nasze zdrowie zaczyna podupadać, a my jesteśmy coraz bardziej podatni na różnego rodzaju dolegliwości. Jednak warto wiedzieć, że na wiele z nich można w prosty sposób zaradzić i znów poczuć się dobrze. Częsty ból czy obrzęk hamuje nas przed podejmowaniem różnych aktywności, ale dobrze jest pamiętać, że mamy tylko jedno życie i dzięki rozwiązaniu problemów zdrowotnych, znów będzie można wrócić do swoich ulubionych czynności.

Przyczyny bólu mięśni i stawów

Powodów, przez które odczuwamy dyskomfort, może być naprawdę wiele, ale dobrze jest znać potencjalne przyczyny, które mogą go powodować. Jednymi z najczęściej bolących miejsc są: kolana, łokcie, nadgarstki, stawy kręgosłupa lub biodra. Dolegliwości związane ze stawami mogą być związane z:

  • nadwagą oraz otyłością – przez zbyt dużą wagę ciała, stawy mogą być zbytnio obciążone,
  • chorobami reumatycznymi – np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • dną moczanową,
  • wszelkimi urazami,
  • przeciążeniami,
  • infekcjami.

Jak skutecznie radzić sobie z bólem domowymi sposobami?

Dieta stanowi bardzo dużą część naszego zdrowia i wiele od niej zależy. Dobrze więc zadbać, by nasza dieta była pełnowartościowa oraz bogata w świeże warzywa i owoce. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom można również łatwo zrzucić dodatkowe kilogramy, co może w znaczącym stopniu zniwelować dyskomfort.

Jeżeli czujemy jednak ostry ból w danym momencie, dobrze jest przyłożyć do obrzęku zimne okłady, które przyjemnie ochłodzą i zapewnią odrobinę ulgi. Wystarczy owinąć kostki lodu tkaniną lub zaopatrzyć się w wielorazowe okłady żelowe.

Odpoczynek jest również bardzo ważny. Jeżeli jesteśmy przepracowani i nasze mięśnie są przemęczone oraz przeciążone, należy zrelaksować się i dać czas oraz warunki organizmowi na zregenerowanie się. Po okresie rekonwalescencji dobrze jest stopniowo obciążać stawy, nie zrzucać na nie od razu dużego ciężaru ani forsujących ćwiczeń.

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych filarów zdrowia. Zapewni ona odpowiednią sprawność układu ruchowego i poprawi krążenie. Dzięki temu mięśnie będą odżywione i dotlenione, co pomoże w zapobieganiu dalszych urazów oraz pomoże w szybszej regeneracji. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki problemów z układem ruchu. Ważne jest, by się nie przemęczać i stopniowo zwiększać wysiłek, niż od razu skakać na głęboką wodę.

Co przydatnego można znaleźć w aptece?

Czasem tak niestety się zdarza, że domowe sposoby nie wystarczają i konieczne jest skorzystanie z różnych preparatów dostępnych w aptece. Co wtedy stosować? Przeciwbólowe tabletki oraz żele to pierwsza linia obrony, jeżeli ból jest nie do wytrzymania i nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Warto tutaj wspomnieć o przewadze żeli nad tabletkami. Żele, takie jak chociażby Voltaren Max https://www.apo-discounter.pl/voltaren-max-zel-180g-pzn-08300011, działają miejscowo przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Łagodzą one obrzęki oraz stany zapalne, a ich działanie utrzymuje się aż do 12 godzin. Nie wymagają one rozprowadzania po całym organizmie różnorakich substancji w przeciwieństwie do tabletek oraz działają dłużej niż one. Dzięki lekom niesteroidowym nie tylko zlikwidujesz ból, ale także pozbędziesz się przyczyny. Alternatywą mogą być plastry, które działają podobnie do żeli, miejscowo łagodząc ból, dzięki działaniu rozgrzewającemu lub chłodzącemu.

Materiał partnera