Co jest dobre na wątrobę? Sylimaryna i cholina

0
632
leki na wątrobę
W wyniku niezdrowej, nasyconej tłuszczami diety, coraz więcej z nas zaczyna mieć problemy z wątrobą | fot.: materiał partnera

Suplementy na wątrobę z sylimaryną i choliną to preparaty dość popularne na polskim rynku. Czy wiesz dlaczego? Dowiedz się, co jest dobre na wątrobę i poznaj dwa dobroczynne składniki poprawiają pracę największego gruczołu naszego ciała.

Wątroba i jej (a właściwie nasze) problemy

W wyniku niezdrowej, nasyconej tłuszczami diety, coraz więcej z nas zaczyna mieć problemy z wątrobą. Czasem jest to lekka niestrawność albo wzdęcia, niekiedy jednak zdarzają się też zmęczenie, ogólne osłabienie, utrata apetytu i spadek nastroju. Wątroba potrafi się niesamowicie regenerować, ale nawet ona ma swoją “granicę cierpliwości”. Ostatnimi laty wiele się mówi m.in. o NAFLD, czyli niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. Według ekspertów1, choruje na nią około 20-25% Polaków, przy czym uwidacznia się ona najczęściej po 50 roku życia. Nie ma się więc co dziwić, że pytanie “Co jest dobre na wątrobę?” pojawia się na ustach wielu z nas.

Chcesz zadbać o jeden z najważniejszych organów swojego układu pokarmowego? Chcesz, żeby działał sprawnie, dobrze trawił i prawidłowo usuwał toksyny? Czas abyś dowiedział się, jaki wpływ na trawienie i wątrobę mają suplementy diety na wątrobę – sylimaryna i cholina.

Naturalne suplementy na wątrobę z sylimaryną

To, co jest dobre na wątrobę zazwyczaj pochodzi z naturalnych ekstraktów z roślin. To dlatego tak wiele preparatów zawiera ostatnio w swoim składzie sylimarynę. Przykładem są bezpieczne suplementy na wątrobę od Pure4Me

Sylimaryna to składnik ostropestu plamistego, któremu przypisuje się niezwykłe właściwości i co ważne, można ją przyjmować jako suplement diety na wątrobę bez recepty. Jej działanie w zakresie wspierania prawidłowej pracy wątroby zostało wielokrotnie potwierdzone badaniami2. Dane przedkliniczne wskazują, że sylimaryna może zmniejszać stres oksydacyjny i wynikającą z niego cytotoksyczność, chroniąc w ten sposób nienaruszone komórki wątroby lub komórki, które nie zostały jeszcze nieodwracalnie uszkodzone. Co więcej, sylimaryna przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci, co jest również dobre na wątrobę.

Suplementy diety na wątrobę z choliną

Cholina, to tak naprawdę witamina B4, która jest naturalnie produkowana przez naszą wątrobę, niestety w mniejszych ilościach, niż powinna3. Dlatego koniecznym jest przyjmować ją również z pożywienia. Jej bogatym źródłem są m.in. żółtka kurzych jajek, ale można się też posiłkować suplementacją. Cholina przyczynia się do prawidłowego metabolizmu tłuszczy i korzystnie wpływa na pracę wątroby, szczególnie gdy jest ona przeciążona ciężkostrawną dietą.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to już choroba cywilizacyjna

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7140758/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/

Materiał partnera